Twenty Fifteen - en to sv translation catalogue (59 entries)

note: translators: %s: post title
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
sv: Lämna en kommentar<span class="screen-reader-text"> på %s</span>

en: Previous post:
sv: Föregående inlägg:

en: Next post:
sv: Nästa inlägg:

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
sv: Anges som sidhuvud på små skärmar och sidofält på större skärmar.

en: Next
sv: Nästa

en: Previous
sv: Föregående

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
sv: WordPress-teamet

note: Description of the plugin/theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
sv: Twenty Fifteen, standardtemat för 2015, är rent, bloggfokuserat, och utformat för tydlighet. Dess enkla, okomplicerade typografi är läsbar på en mängd olika skärmstorlekar och lämpar sig för flera språk. Vi designade temat enligt strategin "mobile first" vilket innebär fokus på ditt innehåll i första hand, oavsett om dina besökare kommer till din sida med smartmobil, surfplatta, bärbar dator eller stationär dator.

en: Search Results for: %s
sv: Sökresultat för: %s

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
sv: Full storlek

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
sv: Taggar

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
sv: Kategorier

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
sv: Författare

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
sv: Postat

en: Older Comments
sv: Äldre kommentarer

en: Newer Comments
sv: Nyare kommentarer

en: Featured
sv: Utvalda

en: Comment navigation
sv: Kommentarsnavigering

en: Blue
sv: Blått

en: Purple
sv: Lila

en: Pink
sv: Rosa

en: Dark
sv: Mörkt

en: Yellow
sv: Gult

en: Default
sv: Standard

en: Header and Sidebar Background Color
sv: Bakgrundsfärg för sidhuvud och sidofält

en: Base Color Scheme
sv: Huvudfärgschema

en: Header and Sidebar Text Color
sv: Textfärg för sidhuvud och sidofält

en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
sv: Twenty Fifteen kräver minst WordPress version 4.1. Du använder version %s. Uppdatera och försök igen.

en: Previous Image
sv: Föregående bild

en: Next Image
sv: Nästa bild

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
sv: <span class="meta-nav">Publicerat i</span><span class="post-title">%title</span>

en: Menu and widgets
sv: Meny och widgets

en: expand child menu
sv: expandera undermeny

en: collapse child menu
sv: minimera undermeny

en: Skip to content
sv: Hoppa till innehåll

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
sv: på

[ctx: Noto Sans font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Sans, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
sv: på

[ctx: Noto Serif font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Serif, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
sv: på

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
sv: Lägg till widgets som ska visas i din sidopanel här.

en: Widget Area
sv: Widgetfält

en: Primary Menu
sv: Primär meny

en: Social Links Menu
sv: Meny för sociala länkar

en: Proudly powered by %s
sv: Drivs med %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
sv: Det verkar inte som om vi kan hitta det du letar efter. Kanske kan en sökning hjälpa.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
sv: Ledsen, inget matchade dina sökkriterier. Vänligen försök igen med andra nyckelord.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
sv: Är du redo att posta ditt första inlägg? <a href="%1$s">Starta här</a>.

en: Nothing Found
sv: Inget funnet

en: Edit
sv: Redigera

en: Pages:
sv: Sidor:

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
sv: Fortsätt läsa %s

en: Comments are closed.
sv: Kommentarer inaktiverade.

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
sv[0]: En reaktion till &ldquo;%2$s&rdquo;
sv[1]: %1$s reaktioner till &ldquo;%2$s&rdquo;

en: View all posts by %s
sv: Visa alla inlägg av %s

en: Published by
sv: Publicerat av

en: Page
sv: Sida

en: Next page
sv: Nästa sida

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
sv: Det verkar inte som något kunde hittas för den här platsen. Testa en sökning kanske?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
sv: Oops! Sidan kunde inte hittas.
