Twenty Fifteen - en to da translation catalogue (55 entries)

note: translators: %s: post title
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
da: Skriv kommentar <span class="screen-reader-text"> til %s</span>

en: Previous post:
da: Forrige indlæg:

en: Next post:
da: Næste indlæg:

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
da: Bruges til sidehovedet på små skærme og sidebaren på brede skærme.

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: Previous Image
da: Forrige billede

en: Next Image
da: Næste billede

en: Comment navigation
da: Kommentar navigation

en: Search Results for: %s
da: Søgeresultater for: %s

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
da: holdet bag WordPress

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
da: Original størrelse

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
da: Kategorier

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
da: Forfatter

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
da: Udgivet i

en: Older Comments
da: Ældre kommentarer

en: Newer Comments
da: Nyere kommentarer

en: Featured
da: Udvalgt

en: Blue
da: Blå

en: Purple
da: Lilla

en: Pink
da: Lyserød

en: Dark
da: Mørk

en: Yellow
da: Gul

en: Default
da: Standard

en: Base Color Scheme
da: Basis farveskema

en: Header and Sidebar Background Color
da: Baggrundsfarve til header og sidebar

en: Header and Sidebar Text Color
da: Tekstfarve til header og sidebar

en: Menu and widgets
da: Menu og widgets

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
da: <span class="meta-nav">Udgivet i</span><span class="post-title">%title</span>

en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
da: Twenty Fifteen kræver minimum WordPress version 4.1 Du bruger version %s. Opgrader venligst og prøv igen.

note: Description of the plugin/theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
da: Vores standardtema for 2015 er rent, blog-fokuseret og designet til klarhed. Den enkle og ligefremme typografi i Twenty Fifteen er læsbar på en bred vifte af skærmstørrelser og egnet til flere sprog. Vi har designet det ved hjælp af en mobile-first tilgang, hvilket betyder, at dit indhold er i centrum, uanset om dine besøgende benytter en smartphone, tablet, laptop eller stationær computer.

en: Comments are closed.
da: Der er lukket for kommentarer.

en: Pages:
da: Sider:

en: Edit
da: Rediger

en: Proudly powered by %s
da: Drevet af %s

en: Primary Menu
da: Primær menu

en: Skip to content
da: Videre til indhold

en: Nothing Found
da: Intet fundet

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
da: Klar til at udgive dit første indlæg? <a href="%1$s">Start her</a>.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
da: Beklager, men din søgning gav ingen resultater. Prøv igen med nogle andre søgeord.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
da: Det ser ud til, at vi ikke kan finde det, du leder efter. Måske vil en søgning hjælpe.

en: Widget Area
da: Widget-område

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
da: Læs mere %s

en: expand child menu
da: udvid undermenu

en: collapse child menu
da: skjul undermenu

en: Social Links Menu
da: Menu til sociale links

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
da: Tilføj widgets her for at vise dem i din sidebar.

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
da[0]: En mening om &ldquo;%2$s&rdquo;
da[1]: %1$s meninger om &ldquo;%2$s&rdquo;

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
da: Det ser ud til, at vi ikke kan finde det, du leder efter. Måske vil en søgning hjælpe.

en: Published by
da: Udgivet af

en: Page
da: Side

en: Next page
da: Næste side

en: Previous page
da: Forrige side

en: View all posts by %s
da: Vis alle indlæg fra %s

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
da: Ups! Siden kan ikke findes.
