Development - en to sv translation catalogue (1633 entries)

en: Clear Results
sv: Rensa resultat

en: The following formatting shortcuts are replaced when pressing Enter. Press Escape or the Undo button to undo.
sv: Följande snabbkoder för formatering ersätts vid enter-tryck. Tryck ESC eller knappen ångra för att ångra.

note: translators: %s: Title of a section with menu items
en: Toggle section: %s
sv: Visa/dölj sektion: %s

en: Your new password has not been saved.
sv: Ditt nya lösenord har inte sparats.

en: Toggle section: Custom Links
sv: Visa/dölj sektion: Anpassade länkar

note: translators: 1: Title of a menu item, 2: Type of a menu item
en: Remove Menu Item: %1$s (%2$s)
sv: Ta bort menyval: %1$s (%2$s)

note: translators: 1: Title of a menu item, 2: Type of a menu item
en: Edit menu item: %1$s (%2$s)
sv: Redigera menyval: %1$s (%2$s)

en: Hide password
sv: Dölj lösenord

en: Show password
sv: Visa lösenord

en: Menu Name
sv: Namn för meny

en: As a browser icon
sv: Som en webbläsarikon

en: Preview as a browser icon
sv: Förhandsgranska som en webbläsarikon

en: As an app icon
sv: Som en app-ikon

en: Preview as an app icon
sv: Förhandsgranska som en app-ikon

en: No items
sv: Inga val

en: Menu options
sv: Menyalternativ

en: Registration confirmation will be e-mailed to you.
sv: En bekräftelse kommer att skickas till dig via e-post.

en: Hide
sv: Dölj

en: Show
sv: Visa

[ctx: password mismatch]
en: Mismatch
sv: Inte matchande

[ctx: password strength]
en: Very weak
sv: Mycket svagt

[ctx: password strength]
en: Weak
sv: Svagt

[ctx: password strength]
en: Strong
sv: Starkt

en: Hide header image
sv: Dölj bild för sidhuvud

en: Hide image
sv: Dölj bild

en: Add new header image
sv: Lägg till ny bild för sidhuvud

en: Add new image
sv: Lägg till ny bild

en: Site Icon
sv: Ikon för webbplats

en: The Site Icon is used as a browser and app icon for your site. Icons must be square, and at least 512px wide and tall.
sv: Webbplatsikonen används som en ikon för webbplatsen i webbläsare och appar. Ikoner måste vara kvadratiska och minst 512 pixlar.

en: Expand Sidebar
sv: Expandera sidofält

en: Site Identity
sv: Webbplatsens identitet

note: translators: 1: Title of a menu item, 2: Type of a menu item
en: Add to menu: %1$s (%2$s)
sv: Lägg till i meny: %1$s (%2$s)

en: When starting a new paragraph with one of these formatting shortcuts followed by a space, the formatting will be applied automatically. Press Backspace or Escape to undo.
sv: Om du inleder ett nytt stycke med något av följande snabbkoder för formatering, följt av mellanslag, så kommer formateringen att appliceras automatiskt. Tryck på baksteg (Backspace) eller Esc för att ångra.

en: WordPress database error:
sv: WordPress databasfel:

en: Your password reset link appears to be invalid. Please request a new link below.
sv: Din länk för återställning av lösenordet verkar vara ogiltig. Begär en ny länk nedan.

en: Your password reset link has expired. Please request a new link below.
sv: Din länk för återställning av lösenordet har upphört att gälla. Begär en ny länk nedan.

en: Username may not be longer than 60 characters.
sv: Användarnamnet får inte vara längre än 60 tecken.

en: To set your password, visit the following address:
sv: Besök följande adress för att ange ditt lösenord:

en: Add or remove menu items
sv: Lägg till eller ta bort menyval

en: Reorder menu items
sv: Ändra ordning på menyval

en: Close reorder mode
sv: Avsluta ordningsläge

en: When in reorder mode, additional controls to reorder menu items will be available in the items list above.
sv: När du aktiverar läget för att ändra ordningen på menyval kommer extra verktyg att visas i listan ovan.

[ctx: Missing menu name.]
en: (unnamed)
sv: (ej namngiven)

en: Reorder mode enabled
sv: Ordningsläge aktiverat

en: Reorder mode closed
sv: Ordningsläge avslutat

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme or in <a href="%s">widget areas</a> by adding a &#8220;Custom Menu&#8221; widget.
sv: Menyer kan visas på platser som ditt tema definierat eller i <a href="%s">widgetfält</a> genom att använda widgeten &#8221;Anpassad meny&#8221;.

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme.
sv: Menyer kan visas på platser som definierats av ditt tema.

en: Active theme
sv: Aktivt tema

en: Previewing theme
sv: Förhandsvisning av tema

[ctx: HTML tag]
en: Preformatted
sv: Förformaterad

en: The called constructor method for %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
sv: Den anropade konstruktormetoden för %1$s har <strong>fasats ut</strong> sedan version %2$s! Använd istället %3$s.

note: translators: %s: Name of the directory (build)
en: The %s directory of the develop repository must be used for RTL.
sv: Katalogen %s från utvecklingsförrådet måste användas för RTL.

en: [%s] Notice of Email Change
sv: [%s] Notifikation om ändrad e-postadress

note: translators: Do not translate USERNAME, ADMIN_EMAIL, EMAIL, SITENAME, SITEURL: those are placeholders.
en: Hi ###USERNAME###,
    
    This notice confirms that your email was changed on ###SITENAME###.
    
    If you did not change your email, please contact the Site Administrator at
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
sv: Hej ###USERNAME###,
    
    Denna notifikation bekräftar att din e-postadress ändrats på webbplatsen ###SITENAME###.
    
    Om du inte ändrat din e-postadress, vänligen kontakta webbplatsens administratör via
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    Detta meddelande har skickats till ###EMAIL###
    
    Vänliga hälsningar,
    ###SITENAME###
    ###SITEURL###

note: translators: Do not translate USERNAME, ADMIN_EMAIL, EMAIL, SITENAME, SITEURL: those are placeholders.
en: Hi ###USERNAME###,
    
    This notice confirms that your password was changed on ###SITENAME###.
    
    If you did not change your password, please contact the Site Administrator at
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
sv: Hej ###USERNAME###,
    
    Detta meddelande bekräftar att ditt lösenord ändrades på ###SITENAME###.
    
    Om du inte har ändrat ditt lösenord, kontakta webbplatsadministratören på
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    Detta mail har skickats till ###EMAIL###
    
    Mvh,
    Alla på ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: [%s] Notice of Password Change
sv: [%s] Notifikation om ändrat lösenord

en: Inserted text
sv: Infogad text

en: Close inserted text tag
sv: Avsluta taggen infogad text

en: Close bulleted list tag
sv: Stäng taggen för punktlista

en: Close numbered list tag
sv: Stäng taggen för numrerad lista

en: List item
sv: Listobjekt

en: Close list item tag
sv: Stäng tagg för listobjekt

en: Close code tag
sv: Stäng kodtagg

en: Are you sure you want to edit this comment?
    The changes you made will be lost.
sv: Är du säker på att du vill redigera den här kommentaren? 
    De ändringar du har gjort kommer att förloras.

note: translators: Error string for a failed update
en: Update Failed: %s
sv: Uppdateringen misslyckades: %s

en: Attempting to parse a shortcode without a valid callback: %s
sv: Försöker tolka en kortkod utan giltig återgivningsfunktion: %s

en: No tags
sv: Inga taggar

en: Close bold tag
sv: Stäng taggen för fetstil

en: Close italic tag
sv: Stäng taggen för kursiv text

en: Close blockquote tag
sv: Stäng taggen för citat

en: Deleted text (strikethrough)
sv: Borttagen text (strykning)

en: Close deleted text tag
sv: Stäng taggen för borttagen text

en: Remove poster image
sv: Ta bort posterbild

[ctx: media]
en: Remove video track
sv: Ta bort videospår

en: Remove featured image
sv: Ta bort utvald bild

en: Remove audio source
sv: Ta bort ljudkälla

en: Remove video source
sv: Ta bort videokälla

en: Default shortcuts,
sv: Standardgenvägar,

en: Additional shortcuts,
sv: Ytterligare genvägar,

en: Inline toolbar (when an image, link or preview is selected)
sv: Inbäddad verktygsrad (när en bild, länk eller förhandsvisning är markerad)

en: Ctrl + Alt + letter:
sv: Ctrl + Alt + bokstav:

en: Shift + Alt + letter:
sv: Shift + Alt + bokstav:

en: Cmd + letter:
sv: Cmd + bokstav:

en: Ctrl + letter:
sv: Ctrl + bokstav:

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks) on new articles
sv: Tillåt inkommande länknotifikationer från andra webbplatser (pingar and trackbacks) för nya inlägg

en: Content:
sv: Innehåll:

en: Menu Options
sv: Menyalternativ

en: Customizing
sv: Anpassar

en: Link Target
sv: Länkmål

en: Show advanced menu properties
sv: Visa avancerade menyalternativ

en: Add to Menu
sv: Lägg till i meny

en: Search menu items&hellip;
sv: Sök menyval&hellip;

en: The search results will be updated as you type.
sv: Sökresultaten uppdateras vartefter du skriver.

en: Custom Links
sv: Anpassade länkar

en: This panel is used for managing navigation menus for content you have already published on your site. You can create menus and add items for existing content such as pages, posts, categories, tags, formats, or custom links.
sv: Denna panel används för att hantera menyer för innehåll som redan finns publicerat på din webbplats. Du kan skapa menyer och lägga till val för existerande innehåll, så som sidor, inlägg, kategorier, taggar, format eller anpassade länkar.

en: Your theme contains %s menu location. Select which menu you would like to use. | Your theme contains %s menu locations. Select which menu appears in each location.
sv[0]: Ditt tema innehåller %s plats för menyer. Välj vilken meny du vill använda.
sv[1]: Ditt tema innehåller %s platser för menyer. Välj vilken meny du vill använda på respektive plats.

en: You can also place menus in widget areas with the Custom Menu widget.
sv: Du kan även placera menyer i widgetfält med hjälp av widgeten Anpassad meny

en: Menu Locations
sv: Menypositioner

en: Add a Menu
sv: Lägg till en meny

en: New menu name
sv: Nytt menynamn

en: Move one level up
sv: Flytta upp en nivå

en: Move one level down
sv: Flytta ner en nivå

note: translators: &#9656; is the unicode right-pointing triangle, and %s is the section title in the Customizer
en: Customizing &#9656; %s
sv: Anpassar &#9656; %s

en: Add Menu Items
sv: Lägg till menyval

en: Search Menu Items
sv: Sök menyval

note: translators: 1: item name, 2: item position, 3: parent item name
en: %1$s. Sub item number %2$d under %3$s.
sv: %1$s. Undervalsnummer %2$d under %3$s.

note: translators: 1: item name, 2: item position, 3: total number of items
en: %1$s. Menu item %2$d of %3$d.
sv: %1$s. Menyval %2$d av %3$d.

note: translators: %s: previous item name
en: Out from under %s
sv: Ut från under %s

note: translators: %s: previous item name
en: Move out from under %s
sv: Flytta ut från under %s

note: translators: %s: previous item name
en: Move under %s
sv: Flytta under %s

en: Move to the top
sv: Flytta till toppen

en: Move down one
sv: Flytta ner ett steg

en: Loading more results... please wait.
sv: Laddar in fler resultat... var vänlig vänta.

en: Move up one
sv: Flytta upp ett steg

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Post Type
sv: Posttyp

en: Number of items found: %d
sv: Antal objekt funna: %d

en: Additional items found: %d
sv: Extra val funna: %d

note: translators: %s: title of menu item in draft status
en: %s (Pending)
sv: %s (Väntande)

en: Menu item added
sv: Menyval tillagt

en: Menu item deleted
sv: Menyval raderat

en: Menu created
sv: Meny skapad

en: Menu deleted
sv: Menyn har raderats

en: Menu item moved up
sv: Menyval uppflyttat

en: Menu item moved down
sv: Menyval nedflyttat

en: Menu item moved out of submenu
sv: Menyval utflyttat från undermeny

en: Menu item is now a sub-item
sv: Menyvalet är nu ett underval

note: translators: %s: title of menu item which is invalid
en: %s (Invalid)
sv: %s (ogiltig)

note: translators: %s: Current menu location
en: (Currently set to: %s)
sv: (Just nu satt till: %s)

[ctx: nav menu home label]
en: Home
sv: Hem

en: Create Menu
sv: Skapa meny

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
sv: Beskrivningen kommer att visas i menyn om använt tema har stöd för det.

en: Link Relationship (XFN)
sv: Relationslänk (XFN)

en: CSS Classes
sv: CSS-klasser

en: Open link in a new tab
sv: Öppna länk i en ny flik

en: Title Attribute
sv: Titelattribut

en: Navigation Label
sv: Navigeringsetikett

en: Menu locations
sv: Menypositioner

[ctx: Current menu location]
en: (Current: %s)
sv: (Nuvarande: %s)

en: Automatically add new top-level pages to this menu
sv: Lägg automatiskt till sidor i toppnivå i denna meny.

[ctx: Reorder menu items in Customizer]
en: Reorder
sv: Ändra ordning

[ctx: Cancel reordering menu items in Customizer]
en: Done
sv: Klar

en: Delete menu
sv: Radera meny

en: Add Items
sv: Lägg till val

en: User Dashboard: %s
sv: Användarpanel: %s

note: translators: 1: error message, 2: line number
en: XML Error: %1$s at line %2$s
sv: XML-fel: %1$s på rad %2$s

note: translators: %s: theme name
en: <span>Active:</span> %s
sv: <span>Aktivt:</span> %s

en: Need more help? <a href='https://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php'>We got it</a>.
sv: Behöver du mer hjälp? Se den <a href='https://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php'>dokumentationen</a>.

en: Please see <a href="https://codex.wordpress.org/Debugging_in_WordPress">Debugging in WordPress</a> for more information.
sv: Se <a href="https://codex.wordpress.org/Debugging_in_WordPress">Felsökning i WordPress</a> för mer information.

en: Read the <a target="_blank" href="https://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">bug report</a> page. Some of the guidelines there may help you figure out what went wrong.
sv: Läs dokumentationen <a target="_blank" href="https://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">bug report</a>. Några av dessa riktlinjer kanske kan hjälpa dig att lista ut vad som gick fel.

note: translators: 1: the id argument, 2: sidebar name, 3: recommended id value
en: No %1$s was set in the arguments array for the "%2$s" sidebar. Defaulting to "%3$s". Manually set the %1$s to "%3$s" to silence this notice and keep existing sidebar content.
sv: Inget %1$s var satt i argumentmatrisen för sidofältet "%2$s". Faller tillbaka till standardargumentet "%3$s". Ange manuellt %1$s till "%3$s" för att tysta detta meddelande och behåll existerande innehåll för sidofältet.

en: Connection lost or the server is busy. Please try again later.
sv: Anslutningen kopplades ner eller så är servern upptagen. Vänligen försök igen senare.

en: Plugin updates may not complete if you navigate away from this page.
sv: Uppdateringar av tillägg kanske inte genomförs korrekt om du lämnar denna sida.

note: translators: Plugin name and version
en: Updating %s...
sv: Uppdaterar %s...

note: translators: Plugin name and version
en: %s updated!
sv: %s uppdaterat!

note: translators: Plugin name and version
en: %s update failed
sv: Uppdateringen av %s misslyckades

note: translators: JavaScript accessible string
en: Update canceled.
sv: Uppdatering avbruten.

[ctx: theme]
en: Change
sv: Byt

en: Dismiss this notice.
sv: Förkasta detta meddelande.

note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s response to %2$s | %1$s responses to %2$s
sv[0]: %1$s svar till %2$s
sv[1]: %1$s svar till %2$s

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username. <a href="%s">Lost your password?</a>
sv: <strong>FEL</strong>: Felaktigt användarnamn. <a href="%s">Glömt ditt lösenord?</a>

en: <strong>ERROR</strong>: The password you entered for the username <strong>%1$s</strong> is incorrect. <a href="%2$s">Lost your password?</a>
sv: <strong>FEL</strong>: Lösenordet du angav för användarnamnet <strong>%1$s</strong> är felaktigt. <a href="%2$s">Glömt ditt lösenord?</a>

en: Customizer
sv: Anpassare

en: Could not split shared term.
sv: Kunde inte dela på delad term.

en: Taxonomy names must be between 1 and 32 characters in length.
sv: Namn på taxanomier måste vara mellan 1 och 32 tecken.

note: translators: JavaScript accessible string
en: Update completed successfully.
sv: Uppdateringen har genomförts.

note: translators: JavaScript accessible string
en: Updating... please wait.
sv: Uppdaterar... vänligen vänta.

en: Updating...
sv: Uppdaterar...

en: Updated!
sv: Uppdaterat!

note: translators: %d: nth embed found in a post
en: Suggested embed #%d
sv: Föreslagen inbäddning #%d

note: translators: %d: nth image found in a post
en: Suggested image #%d
sv: Föreslagen bild #%d

en: Site Preview
sv: Förhandsgranskning av webbplats

[ctx: revision date format]
note: translators: revision date format, see http:php.net/date
en: F j, Y @ H:i:s
sv: j F, Y @ H:i:s

en: Post type names must be between 1 and 20 characters in length.
sv: Namn på posttyper måste vara mellan 1 och 20 tecken.

note: translators: 1: comment author, 2: author IP, 3: author domain
en: Author: %1$s (IP: %2$s, %3$s)
sv: Författare: %1$s (IP: %2$s, %3$s)

note: translators: 1: website name, 2: website IP, 3: website hostname
en: Website: %1$s (IP: %2$s, %3$s)
sv: Webbplats: %1$s (IP: %2$s, %3$s)

note: translators: 1: site url, 2: table name, 3: database name
en: <strong>Could not find site %1$s.</strong> Searched for table %2$s in database %3$s. Is that right?
sv: <strong>Kunde inte hitta webbplatsen %1$s.</strong> Sökte efter tabellen %2$s i databasen %3$s. Är det korrekt?

en: Custom Link
sv: Anpassad länk

note: translators: %s: table name
en: <strong>Database tables are missing.</strong> This means that MySQL is not running, WordPress was not installed properly, or someone deleted %s. You really should look at your database now.
sv: <strong>Databastabeller saknas.</strong> Det betyder att MySQL inte är igång, WordPress är inte korrekt installerat eller så har någon raderat %s. Du bör kontrollera din databas omgående.

note: translators: Do not translate USERNAME, PASSWORD, LOGINLINK, SITE_NAME: those are placeholders.
en: Howdy USERNAME,
    
    Your new account is set up.
    
    You can log in with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
sv: Hej USERNAME,
    
    Ditt nya konto är skapat.
    
    Du kan logga in med följande information:
    Användarnamn: USERNAME
    Lösenord: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Tack!
    
    --Teamet @ SITE_NAME

note: translators: Do not translate USERNAME, SITE_NAME, BLOG_URL, PASSWORD: those are placeholders.
en: Howdy USERNAME,
    
    Your new SITE_NAME site has been successfully set up at:
    BLOG_URL
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    Log in here: BLOG_URLwp-login.php
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
sv: Hej USERNAME,
    
    Din nya webbplats, SITE_NAME, har skapats på:
    BLOG_URL
    
    Du kan logga in som administratör med följande uppgifter:
    
    Användarnamn: USERNAME
    Lösenord: PASSWORD
    Logga in här: BLOG_URLwp-login.php
    
    Vi hoppas du ska trivas med din nya webbplats. Tack!
    
    --Teamet @ SITE_NAME

en: Drag and drop to reorder media files.
sv: Använd drag och släpp för att ändra ordning på mediafiler.

note: translators: 1: 'text_direction' argument, 2: bloginfo() function name, 3: is_rtl() function name
en: The %1$s option is deprecated for the family of %2$s functions. Use the %3$s function instead.
sv: Valet %1$s är föråldrat för funktionsfamiljen %2$s. Använd funktionen %3$s istället.

note: translators: 1: 'siteurl'/'home' argument, 2: bloginfo() function name, 3: 'url' argument
en: The %1$s option is deprecated for the family of %2$s functions. Use the %3$s option instead.
sv: Valet %1$s är föråldrat för funktionsfamiljen %2$s. Använd valet %3$s istället.

note: translators: %s: post title
en: No Comments<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
sv: Inga kommentarer<span class="screen-reader-text"> till %s</span>

en: Select Post
sv: Välj inlägg

en: Select Week
sv: Välj vecka

en: Select Day
sv: Välj dag

en: Select Year
sv: Välj år

note: translators: %s: post title
en: Comments Off<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
sv: Kommentarer inaktiverade<span class="screen-reader-text"> för %s</span>

note: translators: 1: Number of comments 2: post title
en: %1$s Comment<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span> | %1$s Comments<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span>
sv[0]: %1$s kommentar<span class="screen-reader-text"> till %2$s</span>
sv[1]: %1$s kommentarer<span class="screen-reader-text"> till %2$s</span>

note: translators: %s: post title
en: 1 Comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
sv: 1 kommentar<span class="screen-reader-text"> till %s</span>

en: Link Text
sv: Länktext

en: Search installed themes...
sv: Sök bland installerade teman...

en: Loading ...
sv: Laddar ...

en: Live Preview
sv: Förhandsgranskning live

en: Theme Details
sv: Detaljer för tema

[ctx: previous post]
en: Previous
sv: Föregående

[ctx: next post]
en: Next
sv: Nästa

en: No categories found.
sv: Inga kategorier funna.

en: Distraction-free writing mode
sv: Distraktionsfritt skrivläge

note: translators: 1: Theme support 2: hook name
en: Theme support for %1$s should be registered before the %2$s hook.
sv: Temastöd för %1$s bör registreras innan hooken %2$s.

en: Widget moved down
sv: Widget nedflyttad

en: Widget moved up
sv: Widget uppflyttad

en: Elements path
sv: Elementsökväg

en: To move focus to other buttons use Tab or the arrow keys. To return focus to the editor press Escape or use one of the buttons.
sv: För att flytta fokus till andra knappar, använd Tab- eller piltangenterna. För att flytta tillbaka fokus till redigeraren, använda ESC-tangenten eller någon av knapparna.

en: Editor toolbar
sv: Verktygsfält för redigerare

en: Editor menu (when enabled)
sv: Meny för redigerare (när aktiverad)

en: Focus shortcuts:
sv: Fokusgenvägar:

en: Rich Text Area. Press Alt-Shift-H for help
sv: Visuellt textfält. Tryck Alt+Shift+H för hjälp

note: translators: 1: month, 2: day of month
en: The following values do not describe a valid date: month %1$s, day %2$s.
sv: Följande värden återger inte ett giltigt datum: månad %1$s, dag %2$s.

en: You need to pass an array of types.
sv: Du måste använda en array med typer.

en: %s must set a database connection for use with escaping.
sv: %s måste ange en databasanslutning för användning med escaping.

en: A term with the name provided already exists in this taxonomy.
sv: En term med angivet namn och permalänk finns redan under denna taxanomi.

[ctx: verb]
en: Trash
sv: Ta bort

en: You can see all comments on this post here:
sv: Du kan se alla kommentarer till inlägget här:

en: You can see all pingbacks on this post here:
sv: Du kan se alla pingar till inlägget här:

en: You can see all trackbacks on this post here:
sv: Du kan se alla trackbacks till inlägget här:

en: Comment: %s
sv: Kommentar: %s

[ctx: noun]
en: Trash
sv: Papperskorg

en: Edit Selection
sv: Redigera val

en: Newer posts
sv: Nyare inlägg

en: Posts navigation
sv: Inläggsnavigering

en: Older posts
sv: Äldre inlägg

[ctx: translations]
en: Available
sv: Tillgängliga

[ctx: translations]
en: Installed
sv: Installerade

en: No alignment
sv: Ingen justering

en: Archives: %s
sv: Arkiv: %s

[ctx: post format archive title]
en: Audio
sv: Ljud

[ctx: post format archive title]
en: Chats
sv: Chat

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
sv: Statusar

[ctx: post format archive title]
en: Links
sv: Länkar

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
sv: Citat

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
sv: Gallerier

[ctx: post format archive title]
en: Images
sv: Bilder

en: Month: %s
sv: Månad: %s

en: Day: %s
sv: Dag: %s

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
sv: j F, Y

[ctx: post format archive title]
en: Asides
sv: Noteringar

en: Year: %s
sv: År: %s

en: Author: %s
sv: Författare: %s

en: Tag: %s
sv: Tagg: %s

en: Category: %s
sv: Kategori: %s

en: Do not pass style tags to wp_add_inline_style().
sv: Använd inte style-taggar i wp_add_inline_style().

note: translators: 1: year, 2: month, 3: day of month
en: The following values do not describe a valid date: year %1$s, month %2$s, day %3$s.
sv: Följande värden beskriver inte ett giltigt datum: år %1$s, månad %2$s, dag %3$s.

en: Reply to %s
sv: Svar till %s

note: translators: Date query invalid date message: 1: invalid value, 2: type of value, 3: minimum valid value, 4: maximum valid value
en: Invalid value %1$s for %2$s. Expected value should be between %3$s and %4$s.
sv: Ogiltigt värde %1$s för %2$s. Förväntat värde bör vara mellan %3$s och %4$s.

[ctx: vertical table cell alignment]
en: V Align
sv: V-justering

[ctx: horizontal table cell alignment]
en: H Align
sv: H-justering

en: Border color
sv: Ramfärg

en: Add to Dictionary
sv: Lägg till i ordbok

en: No color
sv: Ingen färg

[ctx: label for custom color]
en: Custom...
sv: Anpassad...

en: Color
sv: Färg

en: Custom color
sv: Anpassad färg

en: No image selected
sv: Ingen bild vald

en: Select Image
sv: Välj bild

en: Choose File
sv: Välj fil

en: No file selected
sv: Ingen fil vald

en: Change File
sv: Ändra fil

[ctx: add new media]
en: Add New
sv: Lägg till ny

[ctx: add new on admin bar]
en: Post
sv: Inlägg

[ctx: add new on admin bar]
en: Page
sv: Sida

[ctx: add new from admin bar]
en: Link
sv: Länk

[ctx: list style]
en: Default
sv: Standard

en: <strong>You have successfully updated WordPress!</strong> Please log back in to see what&#8217;s new.
sv: <strong>Du har nu uppdaterat WordPress!</strong> Vänligen logga in igen för att se vad som är nytt.

en: Trash Selected
sv: Kasta valda

en: Untrash Selected
sv: Återställ valda

en: Untrash
sv: Återställ

en: You are about to trash these items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
sv: Du är på väg att kasta dessa filer i papperskorgen.
      'Avbryt' för att avbryta, 'OK' för att radera.

en: Press return or enter to open this panel
sv: Tryck retur eller enter för att öppna denna panel

en: Bulk Select
sv: Välj flera

en: Cancel Selection
sv: Avbryt

en: Delete Selected
sv: Radera valda

[ctx: missing menu item navigation label]
en: (no label)
sv: (saknar etikett)

en: Bitrate
sv: Bithastighet

en: Your browser does not support direct access to the clipboard. Please use keyboard shortcuts or your browser&#8217;s edit menu instead.
sv: Din webbläsare har inte stöd för direktåtkomst till urklipp. Vänligen använd tangentbordsgenvägar eller din webbläsares redigeringsmeny istället.

en: Read more...
sv: Läs mer...

en: Search or use up and down arrow keys to select an item.
sv: Sök eller använd piltangenterna (upp och ner) för att välja en post.

en: Close media panel
sv: Stäng mediapanel

en: Close uploader
sv: Stäng uppladdaren

en: Maximum upload file size: %s.
sv: Maximal filstorlek för uppladdning: %s.

en: List View
sv: Listvy

en: Grid View
sv: Rutnätsvy

en: Edit previous media item
sv: Redigera föregående mediafil

en: Edit next media item
sv: Redigera nästa mediafil

en: File name:
sv: Filnamn:

en: File type:
sv: Filtyp:

en: Uploaded on:
sv: Uppladdat:

en: File size:
sv: Filstorlek:

en: Dimensions:
sv: Dimensioner:

en: Bitrate:
sv: Bithastighet:

en: Uploaded By
sv: Uppladdat av

en: Uploaded To
sv: Uppladdad till

en: View attachment page
sv: Visa bilagssida

en: Edit more details
sv: Redigera fler detaljer

en: Bitrate Mode
sv: Bithastighetsläge

en: All dates
sv: Alla datum

en: Unattached
sv: Ej bifogat

en: You are about to permanently delete these items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
sv: Du är på väg att radera dessa filer permanent..
      'Avbryt' för att avbryta, 'OK' för att radera.

en: Filter by date
sv: Filtrera efter datum

en: Filter by type
sv: Filtrera efter typ

en: Search Media
sv: Sök efter media

en: This site is no longer available.
sv: Denna webbplats är inte längre tillgänglig.

en: <strong>ERROR</strong>: The comment could not be saved. Please try again later.
sv: <strong>FEL</strong>: Kommentaren kunde inte sparas. Vänligen försök igen senare.

en: While you can crop images to your liking after clicking <strong>Add new image</strong>, your theme recommends a header size of <strong>%s &times; %s</strong> pixels.
sv: Medan du kan beskära bilder efter eget tycke när du har laddat upp en ny bild så är den  rekommenderade bildstorleken för sidhuvuden i temat <strong>%s &times; %s</strong> pixlar.

en: While you can crop images to your liking after clicking <strong>Add new image</strong>, your theme recommends a header width of <strong>%s</strong> pixels.
sv: Medan du kan beskära bilder efter eget tycke när du har laddat upp en ny bild så är den  rekommenderade bildstorleken för sidhuvuden i temat <strong>%s</strong> pixlar.

en: While you can crop images to your liking after clicking <strong>Add new image</strong>, your theme recommends a header height of <strong>%s</strong> pixels.
sv: Medan du kan beskära bilder efter eget tycke när du har laddat upp en ny bild så är den  rekommenderade bildstorleken för sidhuvuden i temat <strong>%s</strong> pixlar.

en: Press return or enter to open
sv: Tryck retur eller enter för att maximera

note: translators: %s is the site/panel title in the Customizer Translators: %s is the site/panel title in the Customizer.
en: You are customizing %s
sv: Du anpassar just nu %s

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into widgetized areas provided by your theme (commonly called sidebars).
sv: Widgets är oberoende delar av innehåll som kan placeras i widgetfält som tillhandahålls av ditt tema (allmänt kallade sidofält).

en: (WordPress could not establish a secure connection to WordPress.org. Please contact your server administrator.)
sv: (WordPress kunde inte skapa en säker anslutning mot WordPress.org. Vänligen kontakta ditt webbhotell eller serveradministratör.)

en: Shift-click to edit this widget.
sv: Använd shift+klick för att redigera denna widget.

[ctx: HTML tag]
en: Address
sv: Adress

en: If you&#8217;re looking to paste rich content from Microsoft Word, try turning this option off. The editor will clean up text pasted from Word automatically.
sv: Om du planerar att kopiera in formaterad text från Microsoft Word, försök med att stänga av detta val. Redigeraren kommer att rensa text som kopieras in från Word automatiskt.

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked due to unexpected output. For help, please see <a href="%1$s">this documentation</a> or try the <a href="%2$s">support forums</a>.
sv: <strong>FEL</strong>: Cookies blockeras pga oväntat utflöde. För hjälp vänligen se <a href="%1$s">denna dokumentation</a> eller be om hjälp i <a href="%2$s">det officiella forumet</a>.

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked or not supported by your browser. You must <a href="%s">enable cookies</a> to use WordPress.
sv: <strong>FEL</strong>: Cookies blockeras eller stöds inte i din webbläsare. Du måste <a href="%s">aktivera cookies</a> för att använda WordPress.

en: Link CSS Class
sv: CSS-klass för länk

en: Show Video List
sv: Visa videolista

en: Display Settings
sv: Visningsinställningar

en: Edit Original
sv: Redigera original

[ctx: table cell alignment attribute]
en: None
sv: Ingen

en: Font Family
sv: Typsnitt

en: Font Sizes
sv: Textstorlek

en: Split table cell
sv: Dela tabellcell

en: Suggested image dimensions:
sv: Rekommenderad bildstorlek:

en: Custom Size
sv: Anpassad storlek

en: Advanced Options
sv: Avancerade alternativ

en: Image Title Attribute
sv: Titelattribut för bild

en: Image CSS Class
sv: CSS-klass för bild

en: Year
sv: År

[ctx: video or audio]
en: Length
sv: Längd

en: There has been an error cropping your image.
sv: Ett fel uppstod när bilden skulle beskäras.

en: Edit Audio Playlist
sv: Redigera ljudspellista

en: &#8592; Cancel Audio Playlist
sv: &#8592; Avsluta ljudspellista

en: Insert audio playlist
sv: Infoga ljudspellista

en: Update audio playlist
sv: Uppdatera ljudspellista

en: Add to audio playlist
sv: Lägg till i ljudspellista

en: Add to Audio Playlist
sv: Lägg till i ljudspellista

[ctx: Move widget]
en: Move
sv: Flytta

en: Set image
sv: Ange bild

[ctx: Reorder widgets in Customizer]
en: Reorder
sv: Ändra ordning

[ctx: Cancel reordering widgets in Customizer]
en: Done
sv: Klart

en: Save and preview changes before publishing them.
sv: Spara och förhandsgranska ändringar innan publicering.

en: Trash widget by moving it to the inactive widgets sidebar.
sv: Kasta widgets genom att flytta dom till panelen för inaktiva widgets.

en: Search Widgets
sv: Sök bland widgets

en: Search widgets&hellip;
sv: Sök widgets&hellip;

[ctx: TinyMCE]
en: Headings
sv: Rubriker

en: Move to another area&hellip;
sv: Flytta till ett annat fält&hellip;

en: Cropping&hellip;
sv: Beskär&hellip;

en: Tracks (subtitles, captions, descriptions, chapters, or metadata)
sv: Spår (undertexter, bildtexter, beskrivningar, kapitel eller metadata)

[ctx: TinyMCE]
en: Formats
sv: Format

[ctx: table cell scope attribute]
en: Scope
sv: Tabellomfång

[ctx: table column]
en: Column
sv: Kolumn

[ctx: TinyMCE]
note: translators: block tags
en: Blocks
sv: Block

[ctx: HTML tag]
en: Pre
sv: Förformaterad

[ctx: editor button]
en: Code
sv: Kod

en: Bulleted list
sv: Punktlista

[ctx: list style]
en: Square
sv: Fyrkant

[ctx: list style]
en: Circle
sv: Cirkel

[ctx: list style]
en: Disc
sv: Disk

[ctx: list style]
en: Lower Greek
sv: Grekisk, gemener

[ctx: list style]
en: Lower Alpha
sv: Alfa, gemener

[ctx: list style]
en: Upper Alpha
sv: Alfa, versaler

[ctx: list style]
en: Upper Roman
sv: Romersk, versaler

[ctx: list style]
en: Lower Roman
sv: Romersk, gemener

[ctx: Name of link anchor (TinyMCE)]
en: Name
sv: Namn

[ctx: Link anchor (TinyMCE)]
en: Anchor
sv: Ankare

[ctx: Link anchors (TinyMCE)]
en: Anchors
sv: Ankare

[ctx: editor button]
en: Right to left
sv: Höger till vänster

[ctx: editor button]
en: Left to right
sv: Vänster till höger

[ctx: find/replace]
en: Replace
sv: Ersätt

[ctx: find/replace]
en: Next
sv: Nästa

[ctx: find/replace]
note: translators: previous
en: Prev
sv: Föreg.

[ctx: find/replace]
en: Whole words
sv: Hela ord

[ctx: find/replace]
en: Replace with
sv: Ersätt med

[ctx: find/replace]
en: Find
sv: Hitta

[ctx: find/replace]
en: Replace all
sv: Ersätt alla

[ctx: spellcheck]
en: Finish
sv: Slutför

[ctx: spellcheck]
en: Ignore all
sv: Ignorera alla

[ctx: spellcheck]
en: Ignore
sv: Ignorera

[ctx: table columns]
en: Cols
sv: Kolumner

[ctx: table header]
en: Header
sv: Tabellhuvud

[ctx: table body]
en: Body
sv: Innehåll

[ctx: table footer]
en: Footer
sv: Tabellfot

[ctx: TinyMCE]
en: Insert template
sv: Infoga mall

[ctx: TinyMCE]
en: Templates
sv: Mallar

[ctx: editor button]
en: Show blocks
sv: Visa block

note: translators: word count
en: Words: %s
sv: Ord: %s

[ctx: TinyMCE menu]
en: Insert
sv: Infoga

[ctx: TinyMCE menu]
en: File
sv: Fil

[ctx: TinyMCE menu]
en: Edit
sv: Redigera

[ctx: TinyMCE menu]
en: Tools
sv: Verktyg

[ctx: TinyMCE menu]
en: View
sv: Vy

[ctx: TinyMCE menu]
en: Table
sv: Tabell

en: Add alternate sources for maximum HTML5 playback:
sv: Lägg till alternativ källa för maximal HTML5-uppspelning:

en: Image Details
sv: Detaljer för bild

en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WordPress.org or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, please try the <a href="https://wordpress.org/support/">support forums</a>.
sv: Ett oväntat fel inträffade. Något kan vara fel med WordPress.org eller denna serverkonfiguration. Om du fortsätter ha problem, besök <a href="https://wordpress.org/support/">supportforumet</a>.

en: Back
sv: Tillbaka

en: Show Tracklist
sv: Visa spår

en: Playlist Settings
sv: Inställningar för spellista

[ctx: Search widget]
en: Search
sv: Sök

note: translators: used to join last two items in a list with more than 2 times
en: %s, and %s
sv: %s, och %s

note: translators: used to join items in a list with only 2 items
en: %s and %s
sv: %s och %s

en: Show Artist Name in Tracklist
sv: Visa artistnamn i spellistan

en: Show Images
sv: Visa bilder

en: Autoplay
sv: Spela upp automatiskt

en: Poster Image
sv: Bildposter

en: There are no associated subtitles.
sv: Det finns inga associerade undertexter.

en: Create a new playlist
sv: Skapa en ny spellista

en: Create a new video playlist
sv: Skapa en ny videospellista

en: Replace Image
sv: Byt ut bild

en: Cancel Edit
sv: Avbryt redigering

en: Choose Image
sv: Välj bild

en: Select and Crop
sv: Välj och beskär

en: Skip Cropping
sv: Hoppa över beskärning

en: Crop Image
sv: Beskär bild

en: Crop your image
sv: Beskär din bild

en: Audio Details
sv: Detaljer för ljud

en: Replace Audio
sv: Byt ut ljud

en: Add Audio Source
sv: Lägg till ljudkälla

en: Video Details
sv: Detaljer för video

en: Replace Video
sv: Byt ut video

en: Add Video Source
sv: Lägg till videokälla

en: Select Poster Image
sv: Välj bildposter

en: Add Subtitles
sv: Lägg till undertexter

en: Drag and drop to reorder tracks.
sv: Dra och släpp för att ordna spår.

en: Create Audio Playlist
sv: Skapa ljudspellista

en: Drag and drop to reorder videos.
sv: Dra och släpp för att ändra ordning på videoklipp.

en: Create Video Playlist
sv: Skapa videospellista

en: Edit Video Playlist
sv: Redigera videospellista

en: &#8592; Cancel Video Playlist
sv: &#8592; Avsluta videospellista

en: Insert video playlist
sv: Infoga videospellista

en: Update video playlist
sv: Uppdatera videospellista

en: Add to video playlist
sv: Lägg till i videospellista

en: Add to Video Playlist
sv: Lägg till i videospellista

en: Invalid menu ID.
sv: Ogiltigt meny-ID.

en: <h1>Can&#8217;t select database</h1>
    <p>We were able to connect to the database server (which means your username and password is okay) but not able to select the <code>%1$s</code> database.</p>
    <ul>
    <li>Are you sure it exists?</li>
    <li>Does the user <code>%2$s</code> have permission to use the <code>%1$s</code> database?</li>
    <li>On some systems the name of your database is prefixed with your username, so it would be like <code>username_%1$s</code>. Could that be the problem?</li>
    </ul>
    <p>If you don't know how to set up a database you should <strong>contact your host</strong>. If all else fails you may find help at the <a href="https://wordpress.org/support/">WordPress Support Forums</a>.</p>
sv: <h1>Kan inte välja databas</h1>
    <p>Vi kunde ansluta till databasservern (vilket betyder att ditt användarnamn och lösenord är korrekt) men kunde inte välja databasen <code>%1$s</code>.</p>
    <ul>
    <li>Är du säker på att den existerar?</li>
    <li>Har användaren <code>%2$s</code> behörighet att använda databasen <code>%1$s</code>?</li>
    <li>På vissa system används användarnamnet som prefix för databaser, det skulle med andra ord bli <code>användarnamn_%1$s</code>. Kan det vara problemet?</li>
    </ul>
    <p>Om du inte vet hur man sätter upp en databas så bör du <strong>kontakta ditt webbhotell/serverleverantör</strong>. Om allt annat misslyckas så kanske du hittar hjälp i <a href="https://wordpress.org/support/">WordPress officiella supportforum</a>.</p>

en: The query argument of %s must have a placeholder.
sv: Query-argumentet av %s måste ha en platshållare.

en: 
    <h1>Error establishing a database connection</h1>
    <p>This either means that the username and password information in your <code>wp-config.php</code> file is incorrect or we can't contact the database server at <code>%s</code>. This could mean your host's database server is down.</p>
    <ul>
    	<li>Are you sure you have the correct username and password?</li>
    	<li>Are you sure that you have typed the correct hostname?</li>
    	<li>Are you sure that the database server is running?</li>
    </ul>
    <p>If you're unsure what these terms mean you should probably contact your host. If you still need help you can always visit the <a href='https://wordpress.org/support/'>WordPress Support Forums</a>.</p>
sv: 
    <h1>Kunde inte ansluta till databasen</h1>
    <p>Detta beror antingen på att ditt användarnamn/lösenord är felaktigt i din <code>wp-config.php</code> eller så går det inte att ansluta till databasservern på <code>%s</code>. Det kan betyda att ditt webbhotells databasserver är offline.</p>
    <ul>
    →	<li>Är du säker på att du angivit korrekt användarnamn och lösenord för databasen?</li>
    →	<li>Är du säker på att du angivit korrekt adress till databasservern?</li>
    →	<li>Är du säker på att databasservern är online?</li>
    </ul>
    <p>Om du är osäker på vad detta betyder så bör du kontakta ditt webbhotell/serverleverantör. Om du behöver hjälp så kan du alltid besöka <a href='https://wordpress.org/support/'>WordPress officiella supportforum</a>.</p>

en: Hint: The password should be at least twelve characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers, and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
sv: Tips: Lösenordet bör vara minst tolv tecken långt. För att göra det starkare, använd små och stora bokstäver, siffror och symboler som ! " ? $ % ^ &amp; ).

en: Insert/edit video
sv: Infoga/redigera video

en: Could not find the specified string.
sv: Kunde inte hitta den specificerade strängen.

en: Column group
sv: Kolumngrupp

en: Toolbar Toggle
sv: Verktygsrad på/av

en: Insert image
sv: Infoga bild

en: Style
sv: Stil

en: Alternative source
sv: Alternativ källa

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Randomize uploaded headers
sv: Slumpa uppladdade sidhuvuden

en: Randomize suggested headers
sv: Slumpa föreslagna sidhuvuden

en: Randomizing uploaded headers
sv: Slumpar uppladdade sidhuvuden

en: Randomizing suggested headers
sv: Slumpar föreslagna sidhuvuden

en: No image set
sv: Ingen bild angiven

en: Current header
sv: Nuvarande sidhuvud

[ctx: custom headers]
en: Previously uploaded
sv: Tidigare uppladdat

[ctx: custom headers]
en: Suggested
sv: Föreslaget

en: Add a Widget
sv: Lägg till en widget

en: Move down
sv: Flytta ner

en: Move up
sv: Flytta upp

en: Select an area to move this widget into:
sv: Välj ett fält att flytta denna widget till:

en: An error has occurred. Please reload the page and try again.
sv: Ett fel har inträffat. Vänligen ladda om sidan och försök igen.

en: Align right
sv: Högerställ

en: Numbered list
sv: Numrerad lista

en: Increase indent
sv: Öka indrag

en: Clear formatting
sv: Rensa formatering

en: Align center
sv: Centrera

en: Decrease indent
sv: Minska indrag

en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
sv: Inklistring är nu satt till läget för ren text. Innehåll kommer nu att klistras in som ren text till att du stänger av detta alternativ.

en: Justify
sv: Justera

en: Align left
sv: Vänsterställ

en: Visual aids
sv: Visuella hjälpmedel

en: Restore last draft
sv: Återställ senaste utkast

en: Special character
sv: Specialtecken

en: Source code
sv: Källkod

en: Emoticons
sv: Uttryckssymboler

en: Robots
sv: Robotar

en: Encoding
sv: Kodning

en: Horizontal line
sv: Horisontal linje

en: Insert date/time
sv: Infoga datum/tid

en: Paste your embed code below:
sv: Klistra in din inbäddningskod nedan:

en: Insert video
sv: Infoga video

en: Embed
sv: Bädda in

en: Nonbreaking space
sv: Fast mellanrum

en: Page break
sv: Sidbrytning

en: Paste as text
sv: Klistra in som text

en: Replace
sv: Ersätt

en: Find and replace
sv: Hitta och ersätt

en: Match case
sv: Matcha skiftläge

en: Rows
sv: Rader

en: Cell padding
sv: Cellavstånd

en: Cell spacing
sv: Cellutrymme

en: Row type
sv: Radtyp

en: Insert table
sv: Infoga tabell

en: Header cell
sv: Cellhuvud

en: Cell type
sv: Celltyp

en: Row group
sv: Radgrupp

en: Delete column
sv: Radera kolumn

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Text color
sv: Textfärg

en: Show invisible characters
sv: Visa osynliga tecken

en: Insert Read More tag
sv: Infoga Läs mer-taggen

[ctx: admin color scheme]
en: Sunrise
sv: Soluppgång

[ctx: admin color scheme]
en: Ectoplasm
sv: Ektoplasma

[ctx: admin color scheme]
en: Ocean
sv: Hav

[ctx: admin color scheme]
en: Coffee
sv: Kaffe

en: Attempted to set image quality outside of the range [1,100].
sv: Försök att ställa in bildkvaliteten utanför intervallet [1,100].

en: A list of your site&#8217;s Pages.
sv: En lista av din webbplats sidor.

en: A search form for your site.
sv: Ett sökformulär för din webbplats.

en: A monthly archive of your site&#8217;s Posts.
sv: Ett månadsarkiv av din webbplats inlägg.

en: Login, RSS, &amp; WordPress.org links.
sv: Inloggnings, RSS och WordPress.org-länkar.

en: A calendar of your site&#8217;s Posts.
sv: En kalender över dina inlägg på din webbplats.

en: Arbitrary text or HTML.
sv: Godtycklig text eller HTML.

en: A list or dropdown of categories.
sv: En lista eller dropdown med dina kategorier.

en: Your site&#8217;s most recent Posts.
sv: Din webbplats senaste inlägg.

en: Your site&#8217;s most recent comments.
sv: Din webbplats senaste kommentarer.

en: Entries from any RSS or Atom feed.
sv: Poster från valfritt RSS- eller Atom-flöde.

en: A cloud of your most used tags.
sv: Ett moln av dina mest använda taggar.

en: Add a custom menu to your sidebar.
sv: Lägg till en anpassad meny i din sidopanel.

[ctx: admin color scheme]
en: Default
sv: Standard

[ctx: admin color scheme]
en: Light
sv: Ljust

[ctx: admin color scheme]
en: Midnight
sv: Midnatt

en: Use commas instead of %s to separate excluded terms.
sv: Använd kommatecken istället för %s för att separera exkluderade termer.

en: Menu
sv: Meny

en: Translation Updates
sv: Uppdateringar för översättningar

en: The theme directory "%s" does not exist.
sv: Tema katalogen "%s" finns inte.

en: In <code>%1$s</code>, use the <code>%2$s</code> method, not the <code>%3$s</code> function. See %4$s.
sv: I <code>%1$s</code>, använd metoden <code>%2$s</code>, inte funktionen <code>%3$s</code>. Se %4$s.

en: ERROR: This is not a valid feed template.
sv: FEL: Detta är inte en giltig flödesmall.

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
sv: Det här innehållet är lösenordsskyddat. Vänligen ange ditt lösenord nedan för att visa innehåll:

[ctx: Comma-separated list of search stopwords in your language]
note: translators: This is a comma-separated list of very common words that should be excluded from a search, like a, an, and the. These are usually called "stopwords". You should not simply translate these individual words into your language. Instead, look for and provide commonly accepted stopwords in y
en: about,an,are,as,at,be,by,com,for,from,how,in,is,it,of,on,or,that,the,this,to,was,what,when,where,who,will,with,www
sv: en,ett,av,i,att,och,eller,var,är,det,den,vad,med,de,dom,www,vara,som,om,till,på

en: Failed to write request to temporary file.
sv: Misslyckades att skriva förfrågning till temporär fil.

en: The SSL certificate for the host could not be verified.
sv: SSL-certifikatet för denna host kunde inte verifieras.

en: Embed Media Player
sv: Bädda in mediaspelare

en: Length:
sv: Längd

en: Embed or Link
sv: Bädda in eller länka

en: Link to Media File
sv: Länka till mediafil

en: Link to Attachment Page
sv: Länka till bilagssida

en: Download File
sv: Ladda ner fil

en: Download Video
sv: Ladda ner video

en: Play/Pause
sv: Spela upp/Pausa

en: Mute Toggle
sv: Ljud av/på

en: Turn off Fullscreen
sv: Stäng av fullskärmsläge

en: Go Fullscreen
sv: Visa i fullskärmsläge

en: Unmute
sv: Sätt på ljud

en: Captions/Subtitles
sv: Textning

en: %s week | %s weeks
sv[0]: %s vecka
sv[1]: %s veckor

en: %s month | %s months
sv[0]: %s månad
sv[1]: %s månader

en: %s year | %s years
sv[0]: %s år
sv[1]: %s år

note: translators: %d: ID of a post
en: #%d (no title)
sv: #%d (ingen titel)

en: JavaScript must be enabled to use this feature.
sv: JavaScript måste vara aktiverat för att använda denna funktion.

note: translators: localized date format, see http:php.net/date
en: F j, Y
sv: j F, Y

note: translators: localized time format, see http:php.net/date
en: g:i a
sv: H:i

note: translators: localized date and time format, see http:php.net/date
en: F j, Y g:i a
sv: j F, Y H:i

en: Login Address (URL)
sv: Inloggningsadress (URL)

en: The URL to the admin area
sv: URL till adminpanelen

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="%s">native app for your device</a> instead.
sv: Webbläsaren på din enhet kan inte användas för att ladda upp filer. Du kanske kan använda <a href="%s">avsedd app för din enhet</a> istället.

en: (more&hellip;)
sv: (mer&hellip;)

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function.
sv: Möjlig orsak: ditt webbhotell/din server har inaktiverat funktionen mail().

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
sv: <strong>FEL</strong>: Kunde inte registrera dig&hellip; vänligen kontakta <a href="mailto:%s">webmastern</a> !

[ctx: post revision title extra]
note: translators: 1: date
en: %1$s [Autosave]
sv: %1$s [Autospar]

[ctx: post revision title extra]
note: translators: 1: date
en: %1$s [Current Revision]
sv: %1$s [Nuvarande version]

en: Your session has expired. You can log in again from this page or go to the login page.
sv: Din session har gått ut. Du kan logga in igen från den här sidan eller gå till inloggningssidan.

en: Session expired. Please log in again. You will not move away from this page.
sv: Sessionen har gått ut. Vänligen logga in igen. Du kommer inte att förflyttas från denna sida.

en: Have you entered your email correctly? You have entered %s, if it&#8217;s incorrect, you will not receive your email.
sv: Har du angett din e-postadress korrekt? Du har angett %s, om denna adress är felaktig så kommer du inte att få något mail.

en: The site you were looking for, <strong>%s</strong>, does not exist, but you can create it now!
sv: Webbplatsen du letar efter, <strong>%s</strong>, existerar inte, men du kan skapa den nu!

en: The site you were looking for, <strong>%s</strong>, does not exist.
sv: Webbplatsen du letar efter, <strong>%s</strong>, existerar inte.

en: The login page will open in a new window. After logging in you can close it and return to this page.
sv: Inloggningssidan kommer att öppnas i ett nytt fönster. Efter att du loggat in kan du stänga det och återgå till denna sida.

[ctx: post revision title]
note: translators: post revision title: 1: author avatar, 2: author name, 3: time ago, 4: date
en: %1$s %2$s, %3$s ago (%4$s)
sv: %1$s %2$s, %3$s sedan (%4$s)

en: %s <span class="says">says:</span>
sv: %s <span class="says">skriver:</span>

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
sv: %1$s kl. %2$s

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
sv: Sök &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
sv: Sök efter:

[ctx: submit button]
en: Search
sv: Sök

en: Session expired
sv: Sessionen har gått ut

en: No tags found.
sv: Inga taggar funna.

en: Do not deregister the %1$s script in the administration area. To target the frontend theme, use the %2$s hook.
sv: Avregistrera inte skriptet %1$s i adminpanelen. För att rikta sig mot temat på sidan, använd hooken %2$s.

en: WordPress Address (URL)
sv: WordPressadress (URL)

en: Site Address (URL)
sv: Webbplatsadress (URL)

en: Invalid user ID.
sv: Ogiltigt användar-ID

en: Random Order
sv: Slumpvis ordning

en: Caption this image&hellip;
sv: Ge bilden en bildtext&hellip;

note: translators: This is a would-be plural string used in the media manager. If there is not a word you can use in your language to avoid issues with the 		   lack of plural support here, turn it into "selected: %d" then translate it.
en: %d selected
sv: %d valda

en: Insert from URL
sv: Infoga från URL

[ctx: Links widget]
en: Random
sv: Slumpvis

en: No items found.
sv: Inga objekt funna.

en: Add to Gallery
sv: Lägg till i galleri

en: Reverse order
sv: Omvänd ordning

en: Set featured image
sv: Ange utvald bild

en: Deselect
sv: Avmarkera

en: Sorry, that file cannot be edited.
sv: Ledsen, den filen kan inte redigeras.

en: You are about to permanently delete this item.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
sv: Du är på väg att radera detta objekt permanent.
     'Avbryt' för att avbryta, 'OK' för att radera.

en: Delete Permanently
sv: Radera permanent

en: Upload Limit Exceeded
sv: Uppladdningsgräns överskriden

en: Dismiss Errors
sv: Ignorera fel

en: No editor could be selected.
sv: Ingen redigerare kunde väljas.

en: Uploading
sv: Laddar upp

en: Manage Images
sv: Hantera bilder

en: Image <span class="count">(%s)</span> | Images <span class="count">(%s)</span>
sv[0]: Bild <span class="count">(%s)</span>
sv[1]: Bilder <span class="count">(%s)</span>

en: Manage Audio
sv: Hantera ljud

en: Audio <span class="count">(%s)</span> | Audio <span class="count">(%s)</span>
sv[0]: Ljud <span class="count">(%s)</span>
sv[1]: Ljud <span class="count">(%s)</span>

en: Manage Video
sv: Hantera videos

en: Video <span class="count">(%s)</span> | Video <span class="count">(%s)</span>
sv[0]: Video <span class="count">(%s)</span>
sv[1]: Videos <span class="count">(%s)</span>

en: Insert into page
sv: Infoga på sida

en: Uploaded to this page
sv: Uppladdat till denna sida

en: All media items
sv: Alla mediaobjekt

en: Uploaded to this post
sv: Uppladdat till detta inlägg

en: Audio
sv: Ljud

en: &#8592; Return to library
sv: &#8592; Tillbaka till bibliotek

en: Custom URL
sv: Anpassad URL

en: Attachment Details
sv: Detaljer för bilaga

en: Alt Text
sv: Alt text

en: Columns
sv: Kolumner

en: Large
sv: Stor

en: Attachment Display Settings
sv: Inställningar för bilagsvisning

en: Gallery Settings
sv: Inställningar för galleri

en: Upload Images
sv: Ladda upp bilder

en: &#8592; Cancel Gallery
sv: &#8592; Avsluta galleri

en: WordPress &rsaquo; Success
sv: WordPress &rsaquo; Klart

en: Drop files anywhere to upload
sv: Släpp filer varsomhelst för att ladda upp

en: Upload Files
sv: Ladda upp filer

en: Insert gallery
sv: Infoga galleri

en: Drop files to upload
sv: Släpp filer för att ladda upp

en: Media Library
sv: Mediabibliotek

en: Create Gallery
sv: Skapa galleri

en: To activate your user, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
sv: För att aktivera din användare, klicka på följande länk:
    
    %s
    
    När du aktiverat din användare så kommer du att få *ytterligare ett mail* med dina inloggningsuppgifter.

en: Already Installed
sv: Redan installerat

en: You appear to have already installed WordPress. To reinstall please clear your old database tables first.
sv: Du verkar redan ha installerat WordPress. För att installera om, rensa tabellerna i din databas först.

en: New Site: %1$s
    URL: %2$s
    Remote IP: %3$s
    
    Disable these notifications: %4$s
sv: Ny webbplats: %1$s
    URL: %2$s
    Från IP: %3$s
    
    Inaktivera dessa notifikationer: %4$s

en: New User: %1$s
    Remote IP: %2$s
    
    Disable these notifications: %3$s
sv: Ny användare: %1$s
    Från IP: %2$s
    
    Inaktivera dessa notifikationer: %3$s

en: Link To
sv: Länk till

en: Attachment Page
sv: Sida för bilaga

en: Media File
sv: Mediafil

en: Describe this video&hellip;
sv: Beskriv denna video&hellip;

en: Describe this audio file&hellip;
sv: Beskriv denna ljudfil&hellip;

en: Describe this media file&hellip;
sv: Beskriv denna mediafil&hellip;

en: Update gallery
sv: Uppdatera galleri

en: The requested user does not exist.
sv: Den efterfrågade användaren finns inte.

en: Please enter a valid email address.
sv: Vänligen ange en giltig e-postadress.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
sv: <strong>FEL</strong>: Det här användarnamnet finns redan registrerat. Vänligen välj ett annat.

en: File doesn&#8217;t exist?
sv: Filen finns inte?

en: File is not an image.
sv: Filen är inte en bild.

en: Could not read image size.
sv: Kunde inte läsa bildstorlek.

en: Image resize failed.
sv: Storleksändring av bilden misslyckades.

en: Image crop failed.
sv: Omskalning av bilden misslyckades.

en: Image rotate failed.
sv: Rotering av bilden misslyckades.

en: Image flip failed.
sv: Vändning av bilden misslyckades.

en: Image Editor Save Failed
sv: Sparande i bildredigeraren misslyckades.

en: View Attachment Page
sv: Visa sidan för bilaga

en: Whoops, the provided date is invalid.
sv: Oops, angiven data är ogiltig.

en: Insert Media
sv: Infoga media

en: Create a new gallery
sv: Skapa ett nytt galleri

en: Insert into post
sv: Infoga i innehåll

en: Add to gallery
sv: Lägg till i galleri

en: Clear
sv: Rensa

en: Select Color
sv: Välj färg

en: Current Color
sv: Nuvarande färg

en: Could not insert term relationship into the database
sv: Kunde inte infoga termrelation i databasen

en: Incorrect username or password.
sv: Felaktig användarnamn eller lösenord.

en: XML-RPC services are disabled on this site.
sv: Tjänsten för XML-RPC är inaktiverad för denna webbplats.

en: There is a revision of this post that is more recent.
sv: Det finns en version av det här inlägget som är nyare.

note: translators: 1: blog name, 2: separator(raquo), 3: post type name
en: %1$s %2$s %3$s Feed
sv: Flöde för %1$s %2$s %3$s

en: Display post date?
sv: Visa inläggsdatum?

en: You are not allowed to create pages as this user.
sv: Du saknar behörighet för att kunna skapa sidor som denna användare.

en: Sorry, you cannot edit users.
sv: Du kan inte redigera användare.

en: Sorry, you cannot list users.
sv: Du kan inte visa denna användare.

en: The role specified is not valid
sv: Rollen som specificerats är ogiltig.

en: Sorry, you cannot edit your profile.
sv: Du kan inte redigera din profil.

en: Sorry, the user cannot be updated.
sv: Användaren kan inte uppdateras.

en: Sorry, you are not allowed to edit posts.
sv: Du saknar behörighet för att kunna redigera inlägg.

en: Sorry, revisions are disabled.
sv: Versionshanteringen är inaktiverad.

en: Alternative Text
sv: Alternerande text

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
sv: eller

en: Select Files
sv: Välj filer

en: Skip to toolbar
sv: Hoppa till verktygsfältet

en: Hex Value
sv: Hex-kod

en: Header Text Color
sv: Textfärg för sidhuvud

en: Colors
sv: Färger

en: Save &amp; Activate
sv: Spara &amp; aktivera

en: Saved
sv: Sparat

en: Save &amp; Publish
sv: Spara &amp; publicera

en: Select File
sv: Välj fil

en: Customize
sv: Anpassa

en: Insufficient arguments passed to this XML-RPC method.
sv: Otillräckligt med argument skickades för denna XML-RPC-metod.

en: Sorry, you cannot stick a private post.
sv: Du kan inte klistra ett privat inlägg.

en: Header Image
sv: Bild för sidhuvud

en: Post Thumbnail
sv: Inläggsminiatyr

en: text direction
sv: textriktning

en: Toggle Editor Text Direction
sv: Växla textriktning i redigeraren

en: Site name must be at least 4 characters.
sv: Webbplatsnamn måste bestå av minst 4 tecken.

en: Please enter a site name.
sv: Ange ett webbplatsnamn.

en: That username is not allowed.
sv: Det användarnamnet är inte tillåtet.

en: Please enter a username.
sv: Ange ett användarnamn.

en: Please enter a site title.
sv: Ange en webbplatstitel.

en: That name is not allowed.
sv: Det namnet är inte tillåtet.

en: Username must be at least 4 characters.
sv: Användarnamn måste bestå av minst 4 tecken.

en: A static page
sv: En statisk sida

en: Display Header Text
sv: Visa text i sidhuvud

en: Background Color
sv: Färg för bakgrund

en: Background Image
sv: Bild för bakgrund

en: Background Repeat
sv: Repetition av bakgrund

en: Background Position
sv: Position för bakgrund

en: Background Attachment
sv: Bakgrundsbilaga

en: Change Image
sv: Ändra bild

en: Remove image
sv: Ta bort bild

en: Sorry, you are not allowed to edit this post type.
sv: Du saknar behörighet för att redigera denna inläggstyp.

en: Scroll
sv: Skrollande

en: Fixed
sv: Fixerad

en: No Repeat
sv: Inge repetering

en: Tile
sv: Repetera

en: Tile Horizontally
sv: Repetera horisontalt

en: Tile Vertically
sv: Repetera vertikalt

en: Front page
sv: Startsida

en: Posts page
sv: Inläggssida

en: Remove
sv: Ta bort

en: Allowed Files
sv: Tillåtna filer

en: Featured Image
sv: Utvald bild

en: The term name cannot be empty.
sv: Namn för term kan inte lämnas tomt.

en: You are not allowed to create terms in this taxonomy.
sv: Du har inte behörighet att skapa termer i denna taxonomi.

en: This taxonomy is not hierarchical.
sv: Denna taxonomi är inte hierarkisk.

en: Parent term does not exist.
sv: Överordnad term existerar inte.

en: Sorry, your term could not be created. Something wrong happened.
sv: Din term kunde inte skapas. Ett fel uppstod.

en: You are not allowed to edit terms in this taxonomy.
sv: Du har inte behörighet att redigera termer i denna taxonomi.

en: This taxonomy is not hierarchical so you can't set a parent.
sv: Denna taxonomi är inte hierarkisk, du kan inte ange överordnad.

en: Sorry, editing the term failed.
sv: Redigering av termen misslyckades.

en: You are not allowed to delete terms in this taxonomy.
sv: Du har inte behörighet att radera termer i denna taxonomi.

en: Sorry, deleting the term failed.
sv: Radering av termen misslyckades.

en: You are not allowed to assign terms in this taxonomy.
sv: Du har inte behörighet att lägga till termer i denna taxonomi.

en: Select Link Category:
sv: Välj länkkategori:

en: Template
sv: Mall

en: Stylesheet
sv: Stilmall

en: Link title
sv: Länktitel

en: Link rating
sv: Länkbetyg

en: Link ID
sv: Länk-ID

en: Number of links to show:
sv: Antal länkar att visa:

en: ERROR: The themes directory is either empty or doesn&#8217;t exist. Please check your installation.
sv: FEL: Mappen för teman är antingen tom eller saknas. Kontrollera din installation.

en: Stylesheet is not readable.
sv: Stilmallen är inte läsbar.

en: The "%s" theme is not a valid parent theme.
sv: Temat "%s" är inte ett giltigt grundtema.

en: Collapse Sidebar
sv: Minimera sidofält

en: Static Front Page
sv: Statisk startsida

en: Your theme supports a static front page.
sv: Ditt tema har stöd för en statisk startsida.

en: Your latest posts
sv: Dina senaste inlägg

en: Front page displays
sv: Startsidan visar

en: Tagline
sv: Slogan

en: &mdash; Select &mdash;
sv: &mdash; Välj &mdash;

en: The post type may not be changed.
sv: Inläggstypen kan inte ändras.

en: Image default size
sv: Standardstorlek för bilder

en: Image default link type
sv: Standardlänktyp för bilder

en: Image default align
sv: Standardjustering för bilder

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
sv: Du saknar behörighet för att redigera detta inlägg.

en: Edit Site
sv: Redigera webbplats

en: Sorry, you are not allowed to edit posts in this post type
sv: Du saknar behörighet för att redigera inlägg för denna posttyp

en: Invalid author ID.
sv: Ogiltigt författar-ID.

en: Sorry, you are not allowed to delete this post.
sv: Du saknar behörighet för att radera detta inlägg.

en: Ambiguous term name used in a hierarchical taxonomy. Please use term ID instead.
sv: Mångtydigt termnamn används i en hierarkisk taxonomi. Använd term-ID istället.

en: Sorry, you are not allowed to add a term to one of the given taxonomies.
sv: Du saknar behörighet för att lägga till en term i en av angivna taxonomier.

en: The post cannot be deleted.
sv: Inlägget kan inte raderas.

en: The post type specified is not valid
sv: Posttypen specificerad är ogiltig.

en: Invalid post type
sv: Ogiltig posttyp

en: Sorry, you are not allowed to create password protected posts in this post type
sv: Du saknar behörighet för att skapa ett lösenordsskyddat inlägg för denna posttyp

en: You are not allowed to create posts as this user.
sv: Du saknar behörighet för att skapa inlägg som denna användare.

en: Sorry, you are not allowed to create private posts in this post type
sv: Du saknar behörighet för att skapa privata inlägg för denna posttyp

en: Sorry, you are not allowed to publish posts in this post type
sv: Du saknar behörighet för att publicera inlägg för denna posttyp

en: Sorry, you are not allowed to assign a term to one of the given taxonomies.
sv: Du saknar behörighet för att lägga till termer till en av de angivna taxonomierna.

en: Sorry, one of the given taxonomies is not supported by the post type.
sv: En av angivna taxonomier har inte stöd i posttypen.

en: Sorry, you are not allowed to stick this post.
sv: Du saknar behörighet för att klistra detta inlägg.

[ctx: opening curly double quote]
note: translators: opening curly double quote
en: &#8220;
sv: &#8221;

en: Allow search engines to index this site.
sv: Tillåt sökmotorer att indexera denna webbplats.

en: There doesn't seem to be a <code>wp-config.php</code> file. I need this before we can get started.
sv: Filen <code>wp-config.php</code> verkar saknas. Denna fil behövs innan vi kan köra igång.

en: You can create a <code>wp-config.php</code> file through a web interface, but this doesn't work for all server setups. The safest way is to manually create the file.
sv: Du kan skapa en <code>wp-config.php</code> via webbläsaren, det fungerar dock inte i alla servermiljöer. Det säkraste sättet är att skapa filen manuellt.

en: Create a Configuration File
sv: Skapa en konfigurationsfil

en: Your site at <a href="%1$s">%2$s</a> is active. You may now log in to your site using your chosen username of &#8220;%3$s&#8221;. Please check your email inbox at %4$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%5$s">reset your password</a>.
sv: Din webbplats på <a href="%1$s">%2$s</a> är nu aktiv. Du kan nu logga in på din webbplats med användarnamnet &#8221;%3$s&#8221;.  Lösenord och inloggningsinstruktioner har skickats till e-postadressen %4$s. Om du inte får något mail, försäkra dig om att det inte fastnat i ditt skräppostfiler. Om du efter en timme inte mottagit något mail så kan du försöka med att <a href="%5$s">återställa ditt lösenord</a>.

en: <a href="http://%1$s">http://%2$s</a> is your new site. <a href="%3$s">Log in</a> as &#8220;%4$s&#8221; using your existing password.
sv: <a href="http://%1$s">http://%2$s</a> är din nya webbplats.  <a href="%3$s">Logga in</a> som &#8221;%4$s&#8221; med ditt nuvarande lösenord.

en: Your account has been activated. You may now <a href="%1$s">log in</a> to the site using your chosen username of &#8220;%2$s&#8221;. Please check your email inbox at %3$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%4$s">reset your password</a>.
sv: Ditt konto har aktiverats. Du kan nu <a href="%1$s">logga in</a> på webbplatsen med användarnamnet &#8221;%2$s&#8221;.  Lösenord och inloggningsinstruktioner har skickats till e-postadressen %3$s. Om du inte får något mail, försäkra dig om att det inte fastnat i ditt skräppostfiler. Om du efter en timme inte mottagit något mail så kan du försöka med att <a href="%4$s">återställa ditt lösenord</a>.

en: One or more database tables are unavailable. The database may need to be <a href="%s">repaired</a>.
sv: En eller flera databastabeller är otillgängliga. Databasen kan behöva <a href="%s">repareras</a>.

en: Mission complete. Message <strong>%s</strong> deleted.
sv: Klart. Meddelande <strong>%s</strong> raderat.

en: You are posting comments too quickly. Slow down.
sv: Du postar kommentarer för snabbt. Ta det lugnt.

[ctx: admin bar menu group label]
en: New
sv: Nytt

en: %s comment awaiting moderation | %s comments awaiting moderation
sv[0]: %s kommentar väntar på granskning
sv[1]: %s kommentarer väntar på granskning

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
sv: %s överstiger den maximala storleken för uppladdningar när de används i din webbläsare.

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
sv: Försök att ladda upp den här filen med den %1$swebbläsarbaserade uppladdaren%2$s.

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
sv: Uppladdningen av &#8220;%s&#8220; misslyckades.

[ctx: links widget]
en: All Links
sv: Alla länkar

en: The menu ID should not be empty.
sv: Meny-ID bör inte vara tomt.

en: About WordPress
sv: Om WordPress

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
sv: %s överstiger den maximala filstorleken för uppladdning på den här webbplatsen.

en: <strong>ERROR</strong>: please type a comment.
sv: <strong>FEL</strong>: Var vänlig skriv en kommentar.

en: <strong>ERROR</strong>: please enter a valid email address.
sv: <strong>FEL</strong>: Ange en giltig e-postadress.

en: <strong>ERROR</strong>: please fill the required fields (name, email).
sv: <strong>FEL</strong>: Fyll i de obligatoriska fälten (namn, e-post).

en: Could not load the preview image. Please reload the page and try again.
sv: Kunde inte ladda förhandsgranskningsbilden. Ladda om sidan och försök igen.

en: <strong>ERROR</strong>: Site URL already taken.
sv: <strong>FEL</strong>: Webbplats-URL redan tagen.

en: <strong>ERROR</strong>: problem creating site entry.
sv: <strong>FEL</strong>: Problem med att skapa webbplatspost.

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Support Forums
sv: Supportforum

en: Database Error
sv: Databasfel

en: Error establishing a database connection
sv: Ett fel uppstod vid anslutning till databasen

en: Network Admin: %s
sv: Nätverksadmin: %s

[ctx: taxonomy general name]
en: Tags
sv: Taggar

[ctx: taxonomy singular name]
en: Tag
sv: Tagg

en: Scripts and styles should not be registered or enqueued until the %1$s, %2$s, or %3$s hooks.
sv: Skript och stilmallar bör inte registreras eller laddade förrän hooksen %1$s, %2$s, eller %3$s.

en: Use <code>WP_User->ID</code> instead.
sv: Använd <code>WP_User->ID</code> istället.

en: You have been added to this site. Please visit the <a href="%s">homepage</a> or <a href="%s">log in</a> using your username and password.
sv: Du har lagts till på denna webbplats. Besök gärna <a href="%s">startsidan</a> eller <a href="%s">logga in</a> med ditt användarnamn och lösenord.

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
sv: Minnesgräns överskrids. Prova en annan mindre fil.

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
sv: Detta är större än den maximala storleken. Prova en annan.

en: This file is not an image. Please try another.
sv: Den här filen är inte en bild. Prova en annan.

[ctx: admin color scheme]
en: Blue
sv: Blått

en: The timezone you have entered is not valid. Please select a valid timezone.
sv: Tidszonen du har angett är inte giltigt. Välj en giltig tidszon.

[ctx: add new from admin bar]
en: User
sv: Användare

en: You should specify a nonce action to be verified by using the first parameter.
sv: Du bör ange en &#8217;nonce&#8217; åtgärd som skall verifieras med hjälp av den första parametern.

en: View Tag
sv: Visa Tag

en: View Category
sv: Visa kategori

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">Log in</a> or go back to the <a href="%2$s">homepage</a>.
sv: Ditt konto är nu aktiverat. <a href="%1$s">Logga in</a> eller gå tillbaka till <a href="%2$s">startsidan</a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">View your site</a> or <a href="%2$s">Log in</a>
sv: Ditt konto är nu aktiverat. <a href="%1$s">Visa din webbplats</a> eller <a href="%2$s">logga in</a>

en: Howdy, %1$s
sv: Hej, %1$s

en: Approve and Reply
sv: Godkänn och svara

en: All Posts
sv: Alla inlägg

en: All Pages
sv: Alla sidor

en: Post navigation
sv: Inläggsnavigering

en: Poster
sv: Avsändare

en: Preload
sv: Förhandsladda

en: Toolbar
sv: Verktygsfält

en: Destination directory for file streaming does not exist or is not writable.
sv: Destinationskatalog för fil-streaming finns inte eller är inte skrivbar.

en: There are no HTTP transports available which can complete the requested request.
sv: Det finns inga HTTP transporter tillgängliga som kan slutföra den efterfrågade begäran.

en: Enter the destination URL
sv: Ange destinationsadress

en: Or link to existing content
sv: Eller länka till befintligt innehåll

en: Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false.
sv: Villkorstyrda query-taggar fungerar inte innan en query körs. Innan det återger dom alltid false.

en: The user is already active.
sv: Användaren är redan aktiv.

en: %1$s was called <strong>incorrectly</strong>. %2$s %3$s
sv: %1$s kallades <strong>felaktigt</strong>. %2$s %3$s

en: (This message was added in version %s.)
sv: (Detta meddelande lades till i version %s.)

en: Sorry, you cannot publish this post.
sv: Du kan inte publicera det här inlägget.

en: Permalink: %s
sv: Permalänk: %s

en: Your address will be %s.
sv: Din adress kommer att bli %s.

en: domain
sv: domän

[ctx: Post format]
en: Audio
sv: Ljud

en: Invalid post format
sv: Ogiltigt inläggsformat

en: Open link in a new window/tab
sv: Öppna länken i ett nytt fönster/flik

en: No search term specified. Showing recent items.
sv: Inga sökord angivna. Visar senaste objekten.

en: Only a static class method or function can be used in an uninstall hook.
sv: Endast en statisk klassmetod eller funktion kan användas för avinstallations-hook.

en: Passing an integer number of posts is deprecated. Pass an array of arguments instead.
sv: Att passerar antalet poster är föråldrat. Passera en array av argument istället.

[ctx: Post format]
en: Aside
sv: Notering

[ctx: Post format]
en: Gallery
sv: Galleri

[ctx: Post format]
en: Link
sv: Länk

[ctx: Post format]
en: Image
sv: Bild

[ctx: Post format]
en: Quote
sv: Citat

en: No pages found in Trash.
sv: Hittade inga sidor i papperskorgen.

en: No pages found.
sv: Hittade inga sidor.

en: No posts found in Trash.
sv: Inga inlägg hittades i papperskorgen.

en: Shortlink
sv: Kortlänk

en: Invalid attachment ID.
sv: Ogiltigt bilags-ID.

en: This file no longer needs to be included.
sv: Den här filen behöver inte längre inkluderas.

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
sv: Ange ditt användarnamn eller e-postadress. Du kommer att få en länk för att skapa ett nytt lösenord via e-post.

en: Display as dropdown
sv: Visa som dropdown

en: Large size image height
sv: Höjd för stora bilder

en: Medium size image width
sv: Bredd för medelstora bilder

en: Medium size image height
sv: Höjd för medelstora bilder

en: Large size image width
sv: Bredd för stora bilder

en: Crop thumbnail to exact dimensions
sv: Beskär miniatyrer till exakta dimensioner

en: Thumbnail Height
sv: Höjd för miniatyrer

en: Thumbnail Width
sv: Bredd för miniatyrer

en: New password
sv: Nytt lösenord

en: Confirm new password
sv: Bekräfta nytt lösenord

en: To reset your password, visit the following address:
sv: För att återställa ditt lösenord, besök följande adress:

en: Reset Password
sv: Återställ lösenord

en: The passwords do not match.
sv: Lösenorden matchar inte.

en: Password Reset
sv: Återställning av lösenord

en: Your password has been reset.
sv: Ditt lösenord har återställts.

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
sv: Någon har begärt att lösenordet för följande konto återställs:

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
sv: Om detta var ett misstag, ignorera helt enkelt bara detta mail så sker inga förändringar.

en: Enter your new password below.
sv: Ange ditt nya lösenord nedan.

en: Invalid post.
sv: Ogiltigt inlägg.

en: Edit My Profile
sv: Ändra min profil

en: Manage Comments
sv: Hantera kommentarer

en: Only lowercase letters (a-z) and numbers are allowed.
sv: Endast små bokstäver (a-z) och siffror är tillåtna.

en: "caller_get_posts" is deprecated. Use "ignore_sticky_posts" instead.
sv: "caller_get_posts" är utfasat. Använd "ignore_sticky_posts" istället.

en: New Link Category Name
sv: Namn för ny länkkategori

en: Add New Link Category
sv: Lägg till ny länkkategori

en: Update Link Category
sv: Uppdatera länkkategori

en: All Link Categories
sv: Alla länkkategorier

en: Search Link Categories
sv: Sök länkkategorier

en: Link Category
sv: Länkkategori

en: Network Admin
sv: Nätverksadmin

en: [%1$s] Activate %2$s
sv: [%1$s] Aktivera %2$s

en: Your server is running PHP version %1$s but WordPress %2$s requires at least %3$s.
sv: Din server kör PHP version %1$s men WordPress %2$s kräver minst %3$s.

[ctx: Multisite active signup type]
en: user
sv: användare

[ctx: Multisite active signup type]
en: blog
sv: blogg

[ctx: Multisite active signup type]
en: none
sv: inga

[ctx: Multisite active signup type]
en: all
sv: alla

en: Custom Menu
sv: Anpassad meny

en: %1$s and %2$s.
sv: %1$s och %2$s.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives.
sv: Du bläddrar just nu i bloggarkivet på <a href="%1$s/">%2$s</a>.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for %3$s.
sv: Du bläddrar just nu i arkivet på <a href="%1$s/">%2$s</a> för %3$s.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the year %3$s.
sv: Du bläddrar just nu i arkivet på <a href="%1$s/">%2$s</a> för året %3$s.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>.
sv: Inloggad som <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out &raquo;</a>
sv: Inloggad som <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Logga ut från det här kontot">Logga ut &raquo;</a>

en: %1$s is proudly powered by %2$s
sv: %1$s drivs med %2$s

en: Powered by <a href="%s" title="Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform"><strong>WordPress</strong></a>
sv: Drivs med <a href="%s" title="Drivs med WordPress, en toppmodern, semantisk publiceringsplattform"><strong>WordPress</strong></a>

en: <strong>XHTML:</strong> You can use these tags: <code>%s</code>
sv: <strong>XHTML:</strong> Du kan använda följande taggar: <code>%s</code>

en: You have searched the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for <strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>. If you are unable to find anything in these search results, you can try one of these links.
sv: Du har sökt i arkivet på <a href="%1$s/">%2$s</a> efter <strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>. Om du inte hittar det du söker i resultaten så kan du försöka med någon av dessa länkar.

en: l, F jS, Y
sv: l, j F, Y

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the day %3$s.
sv: Du bläddrar just nu i arkivet på <a href="%1$s/">%2$s</a> för dagen %3$s.

en: You are currently browsing the archives for the %s category.
sv: Du bläddrar just nu i arkivet för kategorin %s.

en: %d queries. %s seconds.
sv: %d förfrågningar. %s sekunder.

en: Comments (RSS)
sv: Kommentarer (RSS)

en: Entries (RSS)
sv: Inlägg (RSS)

en: Line and paragraph breaks automatic, e-mail address never displayed, <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> allowed: <code>%s</code>
sv: Automatiska rad- och styckebrytningar, e-postadressen visas aldrig. Tillåten <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym>: <code>%s</code>

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
sv: Det här inlägget är lösenordsskyddat. Ange lösenordet för att se eventuella kommentarer.

en: %1$s - Comments on %2$s
sv: %1$s - kommentarer till %2$s

en: The <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> to TrackBack this entry is: <em>%s</em>
sv: <abbr title="Uniform Resource Locator">URL</abbr> för att skicka Trackback till det här inlägget är: <em>%s</em>

en: by %1$s &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>
sv: av %1$s &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>

en: Choose from the most used tags
sv: Välj från de mest använda taggarna

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
sv: Kategori

en: Search Tags
sv: Sök efter taggar

en: Popular Tags
sv: Populära taggar

en: New Category Name
sv: Namn för ny kategori

en: New Tag Name
sv: Namn för ny tagg

en: Add New Category
sv: Lägg till ny kategori

en: Add New Tag
sv: Lägg till en ny tagg

en: Update Tag
sv: Uppdatera tagg

en: Parent Category:
sv: Moderkategori:

en: Parent Category
sv: Överordnad kategori

en: All Tags
sv: Alla taggar

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
sv: Kategorier

en: Sorry, new registrations are not allowed at this time.
sv: Beklagar, nya registreringar tillåts inte just nu.

en: Check your inbox at <strong>%s</strong> and click the link given.
sv: Kolla din inkorg för <strong>%s</strong> och klicka på länken given.

en: Wait a little longer. Sometimes delivery of email can be delayed by processes outside of our control.
sv: Vänta en liten stund till. Ibland fördröjs mail av orsaker utanför vår kontroll.

en: Check the junk or spam folder of your email client. Sometime emails wind up there by mistake.
sv: Kolla ditt skräppostfilter/skräppostmapp i ditt e-postprogram. Ibland hamnar mail där av misstag.

en: Greetings Site Administrator! You are currently allowing &#8220;%s&#8221; registrations. To change or disable registration go to your <a href="%s">Options page</a>.
sv: Välkommen Webbplatsadministratör! Du tillåter just nu &#8221;%s&#8221; registreringar. För att ändra eller inaktivera registreringsmöjligheter, gå till  <a href="%s">sidan för inställningar</a>.

en: We send your registration email to this address. (Double-check your email address before continuing.)
sv: Vi skickar ditt registreringsmail till denna adress. (Kontrollera att rätt e-postadressen är angiven innan du fortsätter.)

en: Search Pages
sv: Sök sidor

en: Add New Post
sv: Skapa nytt inlägg

en: Parent Page:
sv: Modersida:

[ctx: post type general name]
en: Posts
sv: Inlägg

en: Edit Page
sv: Redigera sida

en: Search Posts
sv: Sök inlägg

en: Add New Page
sv: Skapa ny sida

[ctx: post type general name]
en: Pages
sv: Sidor

[ctx: post type singular name]
en: Page
sv: Sida

[ctx: post type singular name]
en: Post
sv: Inlägg

en: The constant <code>VHOST</code> <strong>is deprecated</strong>. Use the boolean constant <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> in wp-config.php to enable a subdomain configuration. Use is_subdomain_install() to check whether a subdomain configuration is enabled.
sv: Den konstanten <code>VHOST</code> <strong>har fasats ut</strong>. Använd instället booleankonstanten <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> i wp-config.php för att aktivera en subdomänkonfiguration. Använd is_subdomain_install() för att kontrollera om en subdomänkonfiguration är aktiverad.

en: <strong>Conflicting values for the constants VHOST and SUBDOMAIN_INSTALL.</strong> The value of SUBDOMAIN_INSTALL will be assumed to be your subdomain configuration setting.
sv: <strong>En konflikt mellan värdena för konstanterna VHOST och SUBDOMAIN_INSTALL har påträffats.</strong> Värdet för SUBDOMAIN_INSTALL kommer att antas vara din konfigurationsinställning för subdomän.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
sv: <strong>FEL</strong>: Användarnamnet är ogiltigt eftersom det innehåller icke tillåtna tecken. Var vänlig och ange ett riktigt användarnamn.

en: Required fields are marked %s
sv: Obligatoriska fält är märkta %s

en: Please include a %1$s template in your theme.
sv: Var vänlig inkludera en %1$s-mall i ditt tema.

en: Theme without %1$s
sv: Tema utan %1$s

en: Sorry, you do not have access to user data on this site.
sv: Du har inte tillräcklig behörighet för att visa användardata på den här webbplatsen.

en: Sorry, you are not allowed to post on this site.
sv: Du har inte tillräcklig behörighet för att skriva inlägg på den här webbplatsen.

en: Sorry, you are not allowed to publish posts on this site.
sv: Du har inte tillräcklig behörighet för att publicera inlägg på den här webbplatsen.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view categories.
sv: Du måste ha behörighet att redigera inlägg på webbplatsen för att kunna visa kategorier.

en: Sorry, you are not allowed to publish pages on this site.
sv: Du har inte tillräcklig behörighet för att publicera sidor på den här webbplatsen.

en: Sorry, that site already exists!
sv: Den webbplatsen finns redan registrerat!

en: To activate your blog, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
    
    After you activate, you can visit your site here:
    
    %s
sv: För att aktivera din webbplats, var vänlig besök följande länk:
    
    %s
    
    Efter aktiveringen så kommer du att få *ytterligare ett mail* med dina inloggningsuppgifter.
    
    Efter aktiveringen så kan du besöka din webbplats här:
    
    %s

en: New Site Registration: %s
sv: Ny webbplatsregistrering: %s

en: Sorry, site names may not contain the character &#8220;_&#8221;!
sv: Användarnamn kan inte innehålla tecknet &#8221;_&#8221;!

en: New %1$s Site: %2$s
sv: Ny %1$s webbplats: %2$s

en: The site is already active.
sv: Webbplatsen är redan aktiverad.

en: Sorry, you cannot edit posts on this site.
sv: Du kan inte redigera inlägg på den här webbplatsen.

en: You are not allowed access to details about this site.
sv: Du har inte tillräcklig behörighet för att visa detaljer om den här webbplatsen.

en: Could not create site.
sv: Kunde inte skapa webbplats.

en: Sorry, site names must have letters too!
sv: Webbplatsnamn måste innehålla bokstäver också!

en: Sorry, you may not use that site name.
sv: Tyvärr, det webbplatsnamnet är inte tillåtet.

en: Sorry, that site is reserved!
sv: Tyvärr, den webbplatsen är reserverad!

en: That site is currently reserved but may be available in a couple days.
sv: Den webbplatsen är för närvarande reserverad, men kan bli tillgänglig igen om några dagar.

en: New user registration on your site %s:
sv: En ny användare har registrerat sig på din webbplats %s:

en: You are not allowed to moderate comments on this site.
sv: Du har inte tillräcklig behörighet för att moderera kommentarer på den här webbplatsen.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view tags.
sv: Du måste ha behörighet att redigera inlägg på webbplatsen för att kunna visa taggar.

en: Site Tagline
sv: Webbplatsslogan

en: This site has been archived or suspended.
sv: Den webbplatsen har blivit arkiverad eller avstängd.

en: The site you have requested is not installed properly. Please contact the system administrator.
sv: webbplatsen du har efterfrågat är inte installerad korrekt. Var vänlig kontakta systemadministratören.

en: The menu name <strong>%s</strong> conflicts with another menu name. Please try another.
sv: Menynamnet <strong>%s</strong> kolliderar med ett redan befintligt namn, var vänlig försök med ett annat namn.

en: The given object ID is not that of a menu item.
sv: Objekt ID angivet är inte det för ett menyval.

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
sv: E-postadressen angiven verkar inte vara en giltig e-postadress. Var vänlig ange en giltig adress.

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
sv: WordPressadressen angiven verkar inte vara en giltig URL. Var vänlig ange en giltig URL.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
sv: Webbplatsadressen angiven verkar inte vara en giltig URL. Var vänlig ange en giltig URL.

en: A term with the name provided already exists with this parent.
sv: En term med namnet som angavs existerar redan med denna överordnad.

en: An error occurred adding you to this site. Back to the <a href="%s">homepage</a>.
sv: Ett fel uppstod när du skulle läggas till på denna webbplats. Tillbaka till <a href="%s">startsidan</a>.

en: This file is too big. Files must be less than %d KB in size.
sv: Filen är för stor. Filer måste vara mindre än %d Kb.

en: Your email address will not be published.
sv: E-postadressen publiceras inte.

en: A valid URL was not provided.
sv: En giltig URL har inte angivits.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
sv: Inloggad som <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Logga ut från det här kontot">Logga ut?</a>

en: Could not calculate resized image dimensions
sv: Kunde inte beräkna dimensioner för den omskalade bilden

en: Must be at least 4 characters, letters and numbers only. It cannot be changed, so choose carefully!
sv: Måste bestå av minst 4 tecken, endast bokstäver och siffror. Detta kan inte ändras, så välj varsamt!

en: You must first <a href="%s">log in</a>, and then you can create a new site.
sv: Du måste först <a href="%s">logga in</a>, sen kan du skapa en ny webbplats.

en: You are logged in already. No need to register again!
sv: Du är redan inloggad. Du behöver inte registrera dig igen!

en: Use <code>get_trackback_url()</code> instead if you do not want the value echoed.
sv: Använd <code>get_trackback_url()</code> istället om du inte vill eka värdet.

en: This action has been disabled by the administrator.
sv: Den här åtgärden har inaktiverats av administratören.

en: Welcome back, %s. By filling out the form below, you can <strong>add another site to your account</strong>. There is no limit to the number of sites you can have, so create to your heart&#8217;s content, but write responsibly!
sv: Välkommen tillbaka, %s. Genom att fylla i formuläret nedan så kan du <strong>skapa flera webbplatser för ditt konto</strong>. Det finns ingen gräns för hur många webbplatser du kan skapa. Publicera material ansvarsfullt.

en: Sorry, usernames may not contain the character &#8220;_&#8221;!
sv: Användarnamn kan inte innehålla tecknet &#8221;_&#8221;!

en: If you haven&#8217;t received your email yet, there are a number of things you can do:
sv: Om du inte fått ditt mail än så finns det ett par saker du kan göra:

en: Use <code>get_the_author()</code> instead if you do not want the value echoed.
sv: Använd <code>get_the_author()</code> istället om du inte vill eka värdet.

en: If you&#8217;re still stuck with this message, then check that your database contains the following tables:
sv: Om du fortfarande får upp det här meddelandet, kontrollera så att databasen innehåller följande tabeller:

en: Are you sure you want to install this plugin?
sv: Är du säker på att du vill installera det här tillägget?

en: Use as featured image
sv: Använd som utvald bild

en: Page %s
sv: Sida %s

en: Maintenance
sv: Underhåll

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
sv: Otillgänglig temporärt pga planerat underhållsarbete. Titta tillbaka om någon minut.

en: Navigation Menu Items
sv: Menyval navigation

en: Navigation Menu Item
sv: Menyval navigation

en: Navigation Menus
sv: Navigeringsmenyer

en: Links for %s
sv: Länkar för %s

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
sv: Inga menyer har skapats än.  <a href="%s">Skapa ny</a>.

en: You are about to permanently delete this menu. 
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
sv: Vill du radera den här menyn permanent? 
     'Avbryt' för att avbryta, 'OK' för att radera.

en: This is the short link.
sv: Detta är den korta länken.

en: %d WordPress Update
sv: %d Uppdatering för WordPress

en: %d Theme Update | %d Theme Updates
sv[0]: %d uppdatering för tema
sv[1]: %d uppdateringar för teman

en: %d Plugin Update | %d Plugin Updates
sv[0]: %d uppdatering för tillägg
sv[1]: %d uppdateringar för tillägg

en: The site %s is yours.
sv: Webbplatsen %s är din.

en: Create Site
sv: Skapa webbplats

en: If you&#8217;re not going to use a great site domain, leave it for a new user. Now have at it!
sv: Om du inte ska använda den här webbplatsdomänen, låt någon annan få möjligheten att använda den.

en: Sites you are already a member of:
sv: Webbplatser som du redan är medlem på:

en: New trackback on your post "%s"
sv: En ny trackback till ditt inlägg \"%s\"

en: If you are the owner of this network please check that MySQL is running properly and all tables are error free.
sv: Om du är ägaren av det här nätverket, vänligen kontrollera att MySQL är igång och fungerar som det ska och att inga tabeller innehåller fel.

en: This site has not been activated yet. If you are having problems activating your site, please contact <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>.
sv: Den här webbplatsen har inte blivit aktiverad än. Om du har problem med aktiveringen av din webbplats, var vänlig kontakta <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>.

en: If your site does not display, please contact the owner of this network.
sv: Om din webbplats inte visas, var vänlig kontakta ägaren av det här nätverket.

en: New comment on your post "%s"
sv: En ny kommentar till ditt inlägg "%s"

en: New pingback on your post "%s"
sv: En ny ping till ditt inlägg "%s"

en: A new trackback on the post "%s" is waiting for your approval
sv: En ny trackback till inlägget "%s" väntar på ditt godkännande

en: A new pingback on the post "%s" is waiting for your approval
sv: En ny pingning till inlägget "%s" inväntar din granskning

en: A new comment on the post "%s" is waiting for your approval
sv: En ny kommentar till inlägget "%s" inväntar din granskning

en: File canceled.
sv: Fil annullerad.

en: Site Title:
sv: Titel för webbplats:

en: Site Domain:
sv: Webbplatsdomän:

en: Site Name:
sv: Webbplatsnamn:

en: sitename
sv: webbplatsnamn

en: Get <em>another</em> %s site in seconds
sv: Skapa <em>en till</em> %s webbplats på bara några sekunder

en: Congratulations! Your new site, %s, is almost ready.
sv: Grattis! Din nya webbplats, %s, är nästan redo att använda.

en: Site registration has been disabled.
sv: Registrering av nya webbplatser ha inaktiverats.

en: Gimme a site!
sv: Ge mig en webbplats!

en: But, before you can start using your site, <strong>you must activate it</strong>.
sv: Men, innan du kan börja använda din webbplats så <strong>måste du aktivera den</strong>.

en: If you do not activate your site within two days, you will have to sign up again.
sv: Om du inte aktiverar ditt användarnamn inom 2 dagar så måste du registrera dig igen.

en: Select Menu:
sv: Välj meny:

en: Navigation Menu
sv: Navigeringsmeny

en: Taxonomy:
sv: Taxonomi:

note: translators: %s: post title
en: One response to %s
sv: Ett svar till %s

en: Menus
sv: Menyer

en: Software Name
sv: Mjukvarunamn

en: Software Version
sv: Mjukvaruversion

en: Time Zone
sv: Tidszon

en: Allow new users to sign up
sv: Tillåt nya användare att registrera sig

en: Sorry, you cannot edit this page.
sv: Tyvärr, du kan inte redigera den här sidan.

en: Sorry, no such page.
sv: Tyvärr, ingen sådan sida.

en: Sorry, you cannot edit pages.
sv: Tyvärr, du kan inte redigera sidor.

en: Sorry, you do not have the right to delete this page.
sv: Beklagar, men du saknar rättigheter för att radera den här sidan.

en: Failed to delete the page.
sv: Kunde inte radera sidan.

en: Sorry, you do not have the right to edit this page.
sv: Beklagar, men du saknar rättigheter för att redigera den här sidan.

en: Sorry, you do not have the right to add a category.
sv: Tyvärr, du saknar rättigheter för att lägga till kategorier.

en: Sorry, the new category failed.
sv: Tyvärr, den nya kategorin misslyckades.

en: Sorry, you do not have the right to delete a category.
sv: Tyvärr, du saknar rättigheter för att radera en kategori.

en: Invalid comment ID.
sv: Ogiltigt kommentars-ID.

en: Sorry, you cannot edit comments.
sv: Tyvärr, du kan inte redigera kommentarer.

en: Invalid comment status.
sv: Ogiltig kommentarsstatus

en: Sorry, the comment could not be edited. Something wrong happened.
sv: Tyvärr, kommentaren kunde inte redigeras. Något gick fel.

en: You must be registered to comment
sv: Du måste vara inloggad för att kommentera

en: Invalid post ID.
sv: Ogiltigt inläggs ID.

en: Comment author name and email are required
sv: Kommentarförfattarens namn och e-postadress är obligatoriska

en: A valid email address is required
sv: En riktig e-postadress krävs

en: You are not allowed access to details about comments.
sv: Du saknar rättigheter för att visa detaljer om kommentarer.

en: You are not allowed to update options.
sv: Du saknar rättigheter för att uppdatera inställningar.

en: Sorry, you cannot edit this post.
sv: Tyvärr, du kan inte redigera det här inlägget.

en: Either there are no posts, or something went wrong.
sv: Antingen finns det inga inlägg eller så gick något fel.

en: Sorry, no such post.
sv: Beklagar, hittar inget sådant inlägg.

en: Sorry, you do not have the right to publish this post.
sv: Beklagar, men du saknar rättigheter för att publicera det här inlägget.

en: You are not allowed to change the post author as this user.
sv: Du saknar rättigheter för att ändra inläggets författare som den här användaren.

en: You are not allowed to change the page author as this user.
sv: Du saknar rättigheter för att ändra sidans författare som den här användaren.

en: Sorry, you do not have the right to publish this page.
sv: Beklagar, men du saknar rättigheter för att publicera den här sidan.

en: Sorry, your entry could not be edited. Something wrong happened.
sv: Beklagar, ditt inslag kunde inte redigeras. Ett fel uppstod.

en: Could not write file %1$s (%2$s)
sv: Kunde inte skriva till filen %1$s (%2$s)

en: Sorry, you can not edit this post.
sv: Beklagar, men du saknar rättigheter för att redigera det här inlägget.

en: Is there no link to us?
sv: Finns det ingen länk till oss?

en: The specified target URL cannot be used as a target. It either doesn&#8217;t exist, or it is not a pingback-enabled resource.
sv: Mål-URLen du angav kan inte användas. Antingen finns det ingenting på den adressen eller så stöder resursen inte pingar.

en: The source URL and the target URL cannot both point to the same resource.
sv: Käll-URLen och mål-URLen kan inte peka på samma resurs.

en: The pingback has already been registered.
sv: Pingbacken har redan registrerats.

en: The source URL does not exist.
sv: Den önskade URL:n finns inte.

en: We cannot find a title on that page.
sv: Vi hittar ingen titel på den sidan.

en: The source URL does not contain a link to the target URL, and so cannot be used as a source.
sv: Käll-URLen innehåller ingen länk till mål-URLen och kan därför inte användas som källa.

en: Pingback from %1$s to %2$s registered. Keep the web talking! :-)
sv: Pingback från %1$s till %2$s har registrerats. Låt webben tala! :-)

en: The specified target URL does not exist.
sv: Den önskade mål-URL:n finns inte.

en: Your PHP installation appears to be missing the MySQL extension which is required by WordPress.
sv: Din PHP installation verkar sakna MySQL tillägget som WordPress kräver.

en: <strong>ERROR</strong>: <code>$table_prefix</code> in <code>wp-config.php</code> can only contain numbers, letters, and underscores.
sv: <strong>FEL</strong>: <code>$table_prefix</code> i <code>wp-config.php</code> kan endast innehålla siffror, bokstäver och understreck.

en: WordPress database error %1$s for query %2$s made by %3$s
sv: WordPress databasfel för %1$s förfrågan %2$s skapat av %3$s

en: WordPress database error %1$s for query %2$s
sv: WordPress databasfel för %1$s förfrågan %2$s

en: Cancel reply
sv: Avbryt svar

en: Post Comment
sv: Skicka kommentar

en: Unapproved
sv: Förkastad

en: Duplicate comment detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
sv: Hittade en likadan kommentar; det verkar som om du redan hade sagt det här!

en: Could not update comment status
sv: Kunde inte uppdatera kommentarsstatus

en: This argument has changed to an array to match the behavior of the other cron functions.
sv: Det här argumentet har ändrats till en array för att matcha beteendet hos övriga cron-funktioner.

en: Once Hourly
sv: En gång i timmen

en: Twice Daily
sv: Två gånger dagligen

en: Once Daily
sv: Dagligen

en: Sort by:
sv: Sortera enligt:

en: Page title
sv: Sidans titel

en: Page order
sv: Sidordning

en: Page ID
sv: Sid ID

en: Exclude:
sv: Uteslut:

en: Page IDs, separated by commas.
sv: Sid IDn, separerade med kommatecken.

en: Your blogroll
sv: Din länklista

en: Show Link Image
sv: Visa länkbild

en: Show Link Name
sv: Visa länknamn

en: Show Link Description
sv: Visa länkbeskrivning

en: Show Link Rating
sv: Visa länkomdöme

en: Select Month
sv: Välj månad

en: Show post counts
sv: Visa inläggsräknare

en: Entries <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
sv: Inlägg via <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

en: Calendar
sv: Kalender

en: Automatically add paragraphs
sv: Lägg till styckesindelning automatiskt.

en: Select Category
sv: Välj kategori

en: Show hierarchy
sv: Visa hierarki

en: Recent Posts
sv: Senaste inläggen

en: Number of posts to show:
sv: Antal inlägg att visa:

[ctx: widgets]
note: translators: comments widget: 1: comment author, 2: post link
en: %1$s on %2$s
sv: %1$s om %2$s

en: Untitled
sv: Utan titel

en: RSS Error: %s
sv: RSS-fel: %s

en: Enter the RSS feed URL here:
sv: Ange RSS-flödets URL här:

en: Give the feed a title (optional):
sv: Ge flödet en titel (frivilligt):

en: How many items would you like to display?
sv: Hur många inslag vill du visa?

en: Display item content?
sv: Visa postens innehåll?

en: Display item author if available?
sv: Visa författare om tillgängligt?

en: Display item date?
sv: Visa postens datum?

en: Tag Cloud
sv: Taggmoln

en: new WordPress Loop
sv: Ny WordPress-loop

en: Last updated
sv: Senast uppdaterat

en: Missing Attachment
sv: Bilaga saknas

en: Comments for %1$s searching on %2$s
sv: Kommentarer till %1$s sökt på %2$s

en: Comments for %s
sv: Kommentarer till %s

en: Comment on %1$s by %2$s
sv: Kommentarer till %1$s av %2$s

en: By: %s
sv: Av: %s

en: Comments on: %s
sv: Kommentarer till %s

en: Protected Comments: Please enter your password to view comments.
sv: Lösenordsskyddade kommentarer: ange ditt lösenord för att visa kommentarerna.

note: translators: min=minute
en: %s min | %s mins
sv[0]: %s minut
sv[1]: %s minuter

en: %s hour | %s hours
sv[0]: %s timme
sv[1]: %s timmar

en: %s day | %s days
sv[0]: %s dag
sv[1]: %s dagar

en: %s is a protected WP option and may not be modified
sv: %s är en skyddad WP-inställning och kan inte ändras

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
sv: Kan inte skapa katalogen %s. Har servern skrivrättigheter till moderkatalogen?

en: Empty filename
sv: Tomt filnamn

en: Could not write file %s
sv: Kunde inte skriva till filen %s

en: You are attempting to log out of %s
sv: Du försöker att logga ut ifrån %s

en: WordPress Failure Notice
sv: WordPress felmeddelande

en: Do you really want to <a href='%s'>log out</a>?
sv: Vill du verkligen <a href='%s'>logga ut</a>?

en: Please try again.
sv: Var vänlig försök igen.

en: &laquo; Back
sv: &laquo; Tillbaka

en: WordPress &rsaquo; Error
sv: WordPress &rsaquo; Fel

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
sv: %1$s har <strong>upphört</strong> sedan version %2$s! Använd %3$s istället.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
sv: %1$s har <strong>upphört</strong> sedan version %2$s utan alternativ tillgängliga.

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! %3$s
sv: %1$s kallades med ett argument som har <strong>upphört</strong> sedan version %2$s! %3$s

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
sv: %1$s kallades med ett argument som har <strong>upphört</strong> sedan version %2$s utan alternativ tillgängliga.

en: Select a city
sv: Välj en stad

en: Manual Offsets
sv: Manuella kompensationer

en: Log in
sv: Logga in

en: Log out
sv: Logga ut

en: Remember Me
sv: Kom ihåg mig

en: Register
sv: Registrera

en: Site Admin
sv: Administration

note: translators: 1: separator, 2: search phrase
en: Search Results %1$s %2$s
sv: Sökresultat %1$s %2$s

en: Page not found
sv: Sidan kunde inte hittas

note: translators: 1: blog title, 2: separator (raquo)
en: %1$s %2$s Feed
sv: %1$s %2$s flöde

note: translators: 1: blog title, 2: separator (raquo)
en: %1$s %2$s Comments Feed
sv: %1$s %2$s kommentarsflöde

note: translators: 1: blog name, 2: separator(raquo), 3: post title
en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
sv: %1$s %2$s %3$s kommentarsflöde

note: translators: 1: blog name, 2: separator(raquo), 3: category name
en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
sv: %1$s %2$s %3$s kategoriflöde

note: translators: 1: blog name, 2: separator(raquo), 3: tag name
en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
sv: %1$s %2$s %3$s taggflöde

note: translators: 1: blog name, 2: separator(raquo), 3: author name
en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
sv: %1$s %2$s Inlägg av %3$s -flöde

note: translators: 1: blog name, 2: separator(raquo), 3: search phrase
en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
sv: %1$s %2$s Sökresultat för &#8221;%3$s&#8221; -flöde

en: &laquo; Previous
sv: &laquo; Föregående

en: Next &raquo;
sv: Nästa &raquo;

en: User has blocked requests through HTTP.
sv: Användaren har blockerat förfrågningar via HTTP.

en: Too many redirects.
sv: För många omdirigeringar.

en: Could not open handle for fopen() to %s
sv: Kunde inte öppna hantering för fopen() till %s

note: translators: month name
en: January
sv: januari

note: translators: month name
en: February
sv: februari

note: translators: month name
en: March
sv: mars

note: translators: month name
en: April
sv: april

note: translators: month name
en: May
sv: maj

note: translators: month name
en: June
sv: juni

note: translators: month name
en: July
sv: juli

note: translators: month name
en: August
sv: augusti

note: translators: month name
en: September
sv: september

note: translators: month name
en: October
sv: oktober

note: translators: month name
en: November
sv: november

note: translators: month name
en: December
sv: december

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jan_January_abbreviation
sv: Jan

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Feb_February_abbreviation
sv: Feb

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Mar_March_abbreviation
sv: Mar

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Apr_April_abbreviation
sv: Apr

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: May_May_abbreviation
sv: Maj

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jun_June_abbreviation
sv: Jun

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jul_July_abbreviation
sv: Jul

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Aug_August_abbreviation
sv: Aug

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Sep_September_abbreviation
sv: Sep

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Oct_October_abbreviation
sv: Okt

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Nov_November_abbreviation
sv: Nov

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Dec_December_abbreviation
sv: Dec

note: translators: weekday
en: Sunday
sv: söndag

note: translators: weekday
en: Monday
sv: måndag

note: translators: weekday
en: Tuesday
sv: tisdag

note: translators: weekday
en: Wednesday
sv: onsdag

note: translators: weekday
en: Thursday
sv: torsdag

note: translators: weekday
en: Friday
sv: fredag

note: translators: weekday
en: Saturday
sv: lördag

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sun
sv: sön

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Mon
sv: mån

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Tue
sv: tis

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Wed
sv: ons

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Thu
sv: tor

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Fri
sv: fre

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sat
sv: lör

en: Print
sv: Skriv ut

en: Insert/edit image
sv: Infoga/redigera bild

en: Insert/edit link
sv: Infoga/redigera länk

en: Insert row before
sv: Infoga en rad innan

en: Insert row after
sv: Infoga rad efter

en: Delete row
sv: Radera rad

en: Insert column before
sv: Infoga en kolumn innan

en: Insert column after
sv: Infoga kolumn efter

en: Merge table cells
sv: Sammanfoga tabellceller

en: Table row properties
sv: Tabellradsegenskaper

en: Table cell properties
sv: Tabellcellsegenskaper

en: Table properties
sv: Tabellegenskaper

en: Paste table row before
sv: Klistra in tabellrad innan

en: Paste table row after
sv: Klistra in tabellrad efter

en: Cut table row
sv: Klipp ut tabellrad

en: Copy table row
sv: Kopiera tabellrad

en: Delete table
sv: Radera tabell

en: Row
sv: Rad

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
sv: Ändringarna du gjort kommer att förloras om du går i från sidan utan att spara.

en: Document properties
sv: Dokumentegenskaper

en: Paragraph
sv: Stycke

en: Heading 1
sv: Rubrik 1

en: Heading 2
sv: Rubrik 2

en: Heading 3
sv: Rubrik 3

en: Heading 4
sv: Rubrik 4

en: Heading 5
sv: Rubrik 5

en: Heading 6
sv: Rubrik 6

en: Blockquote
sv: Citering

en: Code
sv: Kod

en: Bold
sv: Fet

en: Italic
sv: Kursiv

en: Underline
sv: Understreck

en: Strikethrough
sv: Genomstruken

en: Subscript
sv: Abonnent

en: Superscript
sv: Superskript

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: New document
sv: Nytt dokument

en: Image description
sv: Bildbeskrivning

en: Border
sv: Ram

en: Dimensions
sv: Dimensioner

en: Vertical space
sv: Vertikalt mellanrum

en: Horizontal space
sv: Horizontalt mellanrum

en: Top
sv: Toppen

en: Middle
sv: Mitten

en: Bottom
sv: Botten

en: General
sv: Allmänt

en: Constrain proportions
sv: Behåll proportioner

en: Align
sv: Justering

en: Background
sv: Bakgrund

en: Fullscreen
sv: Fullskärm

en: Mute
sv: Dämpning

en: Edit Gallery
sv: Redigera galleri

en: Source
sv: Källa

en: Link Rel
sv: Länk-rel

en: Letter
sv: Tangent

en: Action
sv: Åtgärd

en: Select all
sv: Välj alla

en: Check Spelling
sv: Stavningskontroll

en: Insert link
sv: Infoga länk

en: Remove link
sv: Ta bort länk

en: Insert Page Break tag
sv: Infoga sidindelnings-taggen

en: Comments Feed
sv: Flöde för kommentarer

en: Previous Post
sv: Tidigare inlägg

en: Next Post
sv: Följande inlägg

en: Last Post
sv: Sista inlägget

en: Newer Comments &raquo;
sv: Nyare kommentarer &raquo;

en: &laquo; Older Comments
sv: &laquo; Äldre kommentarer

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Sunday_initial
sv: s

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: M_Monday_initial
sv: m

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Tuesday_initial
sv: ti

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: W_Wednesday_initial
sv: o

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Thursday_initial
sv: to

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: F_Friday_initial
sv: f

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Saturday_initial
sv: l

en: am
sv: f m

en: pm
sv: e m

en: AM
sv: f m

en: PM
sv: e m

note: translators: $dec_point argument for http:php.net/number_format, default is .
en: number_format_decimal_point
sv: ,

en: Could not read image size
sv: Kunde inte läsa bildens storlek

en: That user does not exist.
sv: Användaren existerar inte.

en: You cannot use that email address to signup. We are having problems with them blocking some of our email. Please use another email provider.
sv: Du kan tyvärr inte använda angiven e-postadress för registrering. Vi har problem med att dom blockerar vissa av våra mail. Var vänlig använd en annan e-postleverantör.

en: Sorry, usernames must have letters too!
sv: Beklagar, användarnamn måste innehålla bokstäver också!

en: Sorry, that email address is not allowed!
sv: Tyvärr, den e-postadressen är inte tillåten!

en: Sorry, that username already exists!
sv: Det användarnamnet finns redan registrerat!

en: Sorry, that email address is already used!
sv: Den e-postadressen används redan!

en: That username is currently reserved but may be available in a couple of days.
sv: De valda användarnamnet är för närvarande reserverat, men kan bli ledigt igen inom några dagar.

en: That email address has already been used. Please check your inbox for an activation email. It will become available in a couple of days if you do nothing.
sv: E-postadressen används redan. Kolla din inkorg för aktiveringsmail. Du kan registrera dig med e-postadressen igen inom några dagar om ingen aktivering sker.

en: Invalid activation key.
sv: Ogiltig aktiveringsnyckel.

en: Could not create user
sv: Kunde inte skapa användare

en: That username is already activated.
sv: Det användarnamnet är redan aktiverat.

en: New User Registration: %s
sv: Ny användarregistrering: %s

en: New %1$s User: %2$s
sv: Ny %1$s användare: %2$s

en: What do I do now?
sv: Vad gör jag nu?

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password.
sv: <strong>FEL</strong>: Felaktigt användarnamn eller e-postadress.

note: translators: 1: blog name, 2: post title
en: [%1$s] Comment: "%2$s"
sv: [%1$s] Kommentar: "%2$s"

en: Trash it: %s
sv: Ta bort det: %s

en: Delete it: %s
sv: Radera den: %s

en: Spam it: %s
sv: Märk som skräp: %s

en: Trackback excerpt:
sv: Trackback utdrag:

en: Pingback excerpt:
sv: Pingback utdrag:

en: Approve it: %s
sv: Godkänn den: %s

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
sv[0]: För närvarande väntar %s kommentar på ditt godkännande. Vänligen besök granskningspanelen:
sv[1]: För närvarande väntar %s kommentarer på ditt godkännande. Vänligen besök granskningspanelen:

en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
sv: [%1$s] Vänligen moderera: "%2$s"

en: Password Lost and Changed for user: %s
sv: Användaren %s har glömt sitt lösenord. Lösenordet har ändrats.

en: [%s] Password Lost/Changed
sv: [%s] Lösenordet glömt/ändrat

en: Username: %s
sv: Användarnamn: %s

en: [%s] New User Registration
sv: [%s] Registrering av ny användare

en: [%s] Your username and password info
sv: [%s] Ditt användarnamn och lösenord

en: Protected: %s
sv: Lösenordsskyddad: %s

en: Private: %s
sv: Privat: %s

en: There is no excerpt because this is a protected post.
sv: Det finns inget utdrag eftersom det här är ett skyddat inlägg.

en: Next page
sv: Nästa sida

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Home
sv: Hem

en: %1$s [Autosave]
sv: %1$s [Autosparat]

en: %1$s [Current Revision]
sv: %1$s [Nuvarande version]

en: Revision
sv: Version

[ctx: post]
en: Published
sv: Publicerat

en: Published <span class="count">(%s)</span> | Published <span class="count">(%s)</span>
sv[0]: Publicerad <span class="count">(%s)</span>
sv[1]: Publicerade <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Scheduled
sv: Tidsinställt

en: Scheduled <span class="count">(%s)</span> | Scheduled <span class="count">(%s)</span>
sv[0]: Tidsinställt <span class="count">(%s)</span>
sv[1]: Tidsinställda <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Draft
sv: Utkast

en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
sv[0]: Utkast <span class="count">(%s)</span>
sv[1]: Utkast <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Pending
sv: Väntande

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
sv[0]: Väntade <span class="count">(%s)</span>
sv[1]: Väntande <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Private
sv: Privat

en: Private <span class="count">(%s)</span> | Private <span class="count">(%s)</span>
sv[0]: Privat <span class="count">(%s)</span>
sv[1]: Privat <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Trash
sv: Ta bort

en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
sv[0]: Papperskorg <span class="count">(%s)</span>
sv[1]: Papperskorg <span class="count">(%s)</span>

en: Content, title, and excerpt are empty.
sv: Innehåll, titel och utdrag är tomma.

en: Could not update post in the database
sv: Kunde inte uppdatera inlägget i databasen

en: Could not insert post into the database
sv: Kunde inte infoga inlägget i databasen

en: The page template is invalid.
sv: Sidmallen är felaktig.

en: Cannot create a revision of a revision
sv: Kan inte skapa en version av en revision

en: You do not have permission to preview drafts.
sv: Du saknar rättigheter för att förhandsgranska utkast.

en: Cannot create a user with an empty login name.
sv: Kan inte skapa en användare med ett tomt inloggningsnamn.

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
sv: Ett fel har uppstått, vilket troligen innebär att flödet är nere. Försök på nytt senare.

en: You are about to permanently delete the selected items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
sv: Vill du radera valda poster permanent? 
     'Avbryt' för att avbryta, 'OK' för att radera.

en: Close all open tags
sv: Stäng alla öppna taggar

en: close tags
sv: stäng taggar

en: Enter the URL
sv: Ange URLen

en: Enter the URL of the image
sv: Ange bildens URL

en: Enter a description of the image
sv: Ange en beskrivning av bilden

en: You do not have permission to do that.
sv: Du saknar rättigheter för att göra det.

en: An unidentified error has occurred.
sv: Ett oidentifierat fel har uppstått.

en: Next &gt;
sv: Nästa &gt;

en: &lt; Prev
sv: &lt; Föreg.

en: Image
sv: Bild

en: of
sv: av

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
sv: Den här funktionen kräver inbäddade ramar. Du har iframes inaktiverade eller så har inte din webbläsare stöd för dem.

en: You have attempted to queue too many files.
sv: Du har försökt att kösätta för många filer.

en: This file is empty. Please try another.
sv: Filen är tom. Försök med en annan.

en: This file type is not allowed. Please try another.
sv: Denna filtyp är inte tillåten. Försök med en annan.

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
sv: Ett fel har uppstått vid uppladdningen. Var vänlig försök igen senare.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
sv: Det uppstod ett konfigurationsfel. Var vänlig kontakta serveradministratören.

en: You may only upload 1 file.
sv: Du kan bara ladda upp en fil i taget.

en: HTTP error.
sv: HTTP fel.

en: Upload failed.
sv: Uppladdning misslyckades.

en: IO error.
sv: IO fel.

en: Security error.
sv: Säkerhetsfel.

en: Upload stopped.
sv: Uppladdning stoppad.

en: Crunching&hellip;
sv: Behandlar&hellip;

en: moved to the trash.
sv: flyttad till papperskorgen.

en: Publish on:
sv: Publicera den:

en: Schedule for:
sv: Tidsinställ för:

en: Published on:
sv: Publicerat den:

en: Show more comments
sv: Visa fler kommentarer

en: No more comments found.
sv: Inga fler kommentarer hittade.

en: Password Protected
sv: Lösenordsskyddat

en: Submitted on:
sv: Skickat den:

en: Error while saving the changes.
sv: Fel vid sparande av ändringar.

en: Remove From Bulk Edit
sv: Ta bort från massredigering

en: Plugin Information:
sv: Tilläggsinformation:

en: Saving...
sv: Sparar...

en: Could not set that as the thumbnail image. Try a different attachment.
sv: Kunde inte ange den som miniatyrbild. Försök med en annan bifogad fil.

en: Saving Draft&#8230;
sv: Sparar utkast&#8230;

en: Invalid Taxonomy
sv: Ogiltig taxonomi

en: Empty Term
sv: Tom term

en: Invalid term ID
sv: Ogiltigt term-ID

en: A name is required for this term
sv: Ett namn krävs för denna term

en: Could not insert term into the database
sv: Kunde inte infoga term i databasen

en: The slug &#8220;%s&#8221; is already in use by another term
sv: Permalänken &#8221;%s&#8221; används redan

en: Invalid object ID
sv: Ogiltigt objekt ID.

en: Template is missing.
sv: Mall saknas.

en: The parent theme is missing. Please install the "%s" parent theme.
sv: Modertemat saknas. Var vänlig installera modertemat "%s".

en: Stylesheet is missing.
sv: Stilmall saknas.

en: <strong>ERROR</strong>: The username field is empty.
sv: <strong>FEL</strong>: Användarnamnsfältet är tomt.

en: <strong>ERROR</strong>: The password field is empty.
sv: <strong>FEL</strong>: Lösenordsfältet är tomt.

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has been marked as a spammer.
sv: <strong>FEL</strong>: Ditt konto har fått anmärkning för skräppostning.

en: Please log in again.
sv: Var vänlig logga in igen.

en: Sidebar %d
sv: Sidopanel %d

en: <strong>ERROR</strong>: WordPress %1$s requires MySQL %2$s or higher
sv: <strong>FEL</strong>: WordPress %1$s kräver MySQL %2$s eller senare

en: Powered by WordPress
sv: Drivs med WordPress

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or e-mail address.
sv: <strong>FEL</strong>: Var vänlig ange användarnamn eller e-postadress.

en: <strong>ERROR</strong>: There is no user registered with that email address.
sv: <strong>FEL</strong>: Det finns ingen registrerad med den e-postadressen.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or e-mail.
sv: <strong>FEL</strong>: Felaktigt användarnamn eller e-postadress.

en: Password reset is not allowed for this user
sv: Återställning av lösenordet ej tillåtet för denna användaren

en: [%s] Password Reset
sv: [%s] Återställning av lösenord

en: The e-mail could not be sent.
sv: Kunde inte skicka e-post.

en: Invalid key
sv: Ogiltig nyckel

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
sv: <strong>FEL</strong>: Var vänlig och ange din e-postadress.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
sv: <strong>FEL</strong>: E-postadressen är inte riktig.

en: Lost Password
sv: Glömt lösenordet

en: Username or E-mail:
sv: Användarnamn eller E-post:

en: Get New Password
sv: Få ett nytt lösenord

en: Are you lost?
sv: Gått vilse?

en: &larr; Back to %s
sv: &larr; Tillbaka till %s

en: Registration Form
sv: Registreringsformulär

en: Register For This Site
sv: Registrera dig på den här webbplatsen

en: Password Lost and Found
sv: Ändra lösenord

en: Lost your password?
sv: Glömt lösenordet?

en: You have logged in successfully.
sv: Du har loggats in.

en: You are now logged out.
sv: Du är nu utloggad.

en: User registration is currently not allowed.
sv: Registreringsfunktionen är avstängd just nu.

en: Check your e-mail for the confirmation link.
sv: Kolla efter bekräftelselänken i din inkorg.

en: Check your e-mail for your new password.
sv: Kolla efter ditt nya lösenord i din e-post.

en: Registration complete. Please check your e-mail.
sv: Registreringen är slutförd. Kontrollera nu din e-post.

en: Slow down cowboy, no need to check for new mails so often!
sv: Ta det lite lungt, du behöver inte kolla efter nya mail så ofta!

en: There doesn&#8217;t seem to be any new mail.
sv: Det verkar inte finnas någon ny e-post.

en: Author is %s
sv: Författare är %s

en: <strong>Author:</strong> %s
sv: <strong>Författare:</strong> %s

en: <strong>Posted title:</strong> %s
sv: <strong>Postad titel:</strong> %s

en: Privacy:
sv: Integritet:

en: (Must be at least 4 characters, letters and numbers only.)
sv: (Måste bestå av minst 4 tecken, endast bokstäver och siffror.)

en: Email&nbsp;Address:
sv: E-postadress:

en: There was a problem, please correct the form below and try again.
sv: Ett fel har uppstått. Var vänlig kontrollera formuläret nedan och försök igen.

en: Get your own %s account in seconds
sv: Skapa ett eget %s konto på bara några sekunder

en: Just a username, please.
sv: Bara ett användarnamn, tack.

en: Next
sv: Nästa

en: %s is your new username
sv: %s är ditt nya användarnamn

en: But, before you can start using your new username, <strong>you must activate it</strong>.
sv: Men, innan du kan börja använda ditt nya användarnamn så <strong>måste du aktivera det</strong>.

en: If you do not activate your username within two days, you will have to sign up again.
sv: Om du inte aktiverar ditt användarnamn inom 2 dagar så måste du registrera dig igen.

en: Signup
sv: Registrera dig

en: Still waiting for your email?
sv: Väntar du fortfarande på ditt mail?

en: Registration has been disabled.
sv: Nya registreringar har inaktiverats.

en: User registration has been disabled.
sv: Registrering av nya användare ha inaktiverats.

en: Help
sv: Hjälp

en: Width
sv: Bredd

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
sv: <strong>FEL</strong>: Var vänlig och ange ett användarnamn.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
sv: <strong>FEL</strong>: Den här e-postadressen är redan registrerad, var vänlig och välj en annan.

en: There are no options for this widget.
sv: Det finns inga inställningar för denna widget.

en: Dashboard
sv: Panel

en: Strength indicator
sv: Indikator för styrka

en: Log In
sv: Logga in

en: Edit Category
sv: Redigera kategori

en: Yes
sv: Ja

en: Sites
sv: Webbplatser

en: Themes
sv: Teman

en: My Sites
sv: Mina webbplatser

[ctx: page]
en: Add New
sv: Skapa ny

en: First Post
sv: Första inlägget

en: Site Title
sv: Webbplatstitel

en: Email
sv: E-postadress

en: Allow people to post comments on new articles
sv: Tillåt kommentarer på nya inlägg

en: Date Format
sv: Datumformat

en: Time Format
sv: Tidsformat

en: Height
sv: Höjd

en: Default
sv: Förvald

en: Visual
sv: Visuell

en: Title:
sv: Titel:

en: Separate tags with commas
sv: Separera taggar med kommatecken

en: (required)
sv: (måste anges)

en: Website
sv: Webbplats

en: Sorry, your entry could not be posted. Something wrong happened.
sv: Tyvärr, ditt inlägg kunde inte publiceras. Ett fel uppstod.

en: Sorry, you do not have the right to edit this post.
sv: Tyvärr, du saknar rättigheter för att redigera det här inlägget.

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be edited.
sv: Av någon märklig men mycket irriterande orsak kan det här inlägget inte redigeras.

en: Sorry, you do not have the right to delete this post.
sv: Tyvärr, du saknar rättigheter för att radera det här inlägget.

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be deleted.
sv: Av någon märklig men mycket irriterande orsak kan det här inlägget inte raderas.

en: Sorry, comments are closed for this item.
sv: Tyvärr är kommentarer avstängda för det här inlägget.

en: Sorry, you must be logged in to post a comment.
sv: Tyvärr måste du vara inloggad för att skriva en kommentar.

en: &laquo; Previous Page
sv: &laquo; Föregående sida

en: Next Page &raquo;
sv: Nästa sida &raquo;

en: No results found.
sv: Inga resultat funna.

en: Comments on %s
sv: Kommentarer till %s

en: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> feed for comments on this post.
sv: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>-flöde för kommentarer till det här inlägget.

en: Leave a comment
sv: Lämna en kommentar

en: Log out of this account
sv: Logga ut från det här kontot

en: Log out &raquo;
sv: Logga ut &raquo;

en: Your Comment
sv: Din kommentar

en: Say It!
sv: Skicka!

en: Sorry, the comment form is closed at this time.
sv: Beklagar, kommentarsfunktionen är inaktiverad för närvarande.

en: Close this window.
sv: Stäng det här fönstret.

en: Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform.
sv: Drivs med WordPress, en toppmodern, semantisk publiceringsplattform.

en: Enter your password to view comments.
sv: Ange ditt lösenord för att visa kommentarerna.

en: No Comments
sv: Inga kommentarer

en: 1 Comment
sv: 1 kommentar

en: % Comments
sv: % kommentarer

en: Edit This
sv: Redigera det här

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
sv: Du måste vara <a href="%s">inloggad</a> för att skriva en kommentar.

en: Mail (will not be published)
sv: E-post (publiceras inte)

en: Submit Comment
sv: Skicka kommentar

en: Tags:
sv: Taggar:

en: Sorry, no posts matched your criteria.
sv: Beklagar, inga inlägg matchade dina kriterier.

en: Pages:
sv: Sidor:

en: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
sv: Kommentarer via <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

en: This page validates as XHTML 1.0 Transitional
sv: Den här sidan är validerande XHTML 1.0 Transitional

en: Valid <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr>
sv: Validerande <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr>

en: Comments are closed.
sv: Kommentarer inaktiverade.

en: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">says:</span>
sv: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">skriver:</span>

en: Your comment is awaiting moderation.
sv: Din kommentar inväntar granskning.

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
sv: %1$s kl. %2$s

en: (Edit)
sv: (Redigera)

en: Visit %s&#8217;s website
sv: Besök %s&#8217;s webbplats

en: Posts by %s
sv: Inlägg av %s

en: Last updated: %s
sv: Senast uppdaterat: %s

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Usage of user levels by plugins and themes is deprecated. Use roles and capabilities instead.
sv: Användning av användarnivåer via tillägg och teman har upphört. Använd roller och behörigheter istället.

en: No categories
sv: Inga kategorier

en: %s topic | %s topics
sv[0]: %s ämne
sv[1]: %s ämnen

en: Feed for all posts filed under %s
sv: Flöde för alla inlägg i kategorin %s

en: Log in to Reply
sv: Logga in för att svara

en: Leave a Comment
sv: Kommentera

en: Log in to leave a Comment
sv: Logga in för att lämna en kommentar

en: Click here to cancel reply.
sv: Klicka här för att avbryta svar.

en: Leave a Reply
sv: Kommentera

en: Leave a Reply to %s
sv: Lämna ett svar till %s

en: Author
sv: Författare

en: E-mail
sv: E-postadress

[ctx: noun]
en: Comment
sv: Kommentar

en: Are you sure you want to do this?
sv: Är du säker på att du vill göra det här?

en: No
sv: Nej

en: Edit
sv: Redigera

en: No media attachments found.
sv: Inga mediabilagor funna.

en: Undo
sv: Ångra

en: Apply
sv: Utför

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Publish
sv: Publicera

en: Excerpt
sv: Utdrag

en: Revisions
sv: Version

[ctx: adjective]
note: translators: comment status
en: Approved
sv: Godkänd

[ctx: adjective]
note: translators: comment status
en: Spam
sv: Skräp

en: Link Categories
sv: Länkkategorier

en: Search Categories
sv: Sök kategorier

en: Edit Link Category
sv: Redigera länkkategori

en: Update Category
sv: Uppdatera kategori

en: Add Link
sv: Lägg till länk

en: Save
sv: Spara

en: Categories
sv: Kategorier

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Name
sv: Namn

en: Description
sv: Beskrivning

en: None
sv: Inget

en: Invalid taxonomy
sv: Ogiltig taxonomi

en: Edit Tag
sv: Redigera tagg

[ctx: post]
en: Add New
sv: Skapa nytt

en: View Post
sv: Visa inlägg

en: Edit Post
sv: Redigera inlägg

en: Users
sv: Användare

en: Done
sv: Klart

en: Anonymous
sv: Anonym

en: Submit
sv: Skicka

en: Invalid file type
sv: Ogiltig filtyp

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Recent Comments
sv: Senaste kommentarer

en: Plugins
sv: Tillägg

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Content
sv: Innehåll

en: Tags
sv: Taggar

en: Save Draft
sv: Spara utkast

en: No comments yet.
sv: Inga kommentarer ännu.

en: Reply
sv: Svara

en: Number of comments to show:
sv: Antal kommentarer att visa:

en: <strong>RSS Error</strong>: %s
sv: <strong>RSS Fel</strong>: %s

en: Unknown Feed
sv: Okänt flöde

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Sidebar
sv: Sidopanel

en: Archives
sv: Arkiv

en: Username
sv: Användarnamn

en: Password
sv: Lösenord

en: Redo
sv: Gör om

en: Thumbnail
sv: Miniatyr

en: File &#8220;%s&#8221; doesn&#8217;t exist?
sv: Saknas filen &#8221;%s&#8221;?

en: The GD image library is not installed.
sv: GD-grafikbiblioteket är inte installerat.

en: File &#8220;%s&#8221; is not an image.
sv: Filen &#8221;%s&#8221; är inte en bild.

en: Add Media
sv: Lägg till media

en: Saved.
sv: Sparat.

en: Left
sv: Vänster

en: Center
sv: Centrerat

en: Right
sv: Höger

en: Full Size
sv: Full storlek

en: Size
sv: Storlek

en: Alignment
sv: Justering

en: Caption
sv: Bildtext

en: Edit Image
sv: Redigera bild

en: Image URL
sv: Bildadress

en: Save as Pending
sv: Spara som väntande

en: Privately Published
sv: Publicerat privat

en: Private
sv: Privat

en: Public, Sticky
sv: Publik, Klistrad

en: Public
sv: Offentlig

en: Schedule
sv: Tidsinställ

en: Update
sv: Uppdatera

en: Add or remove tags
sv: Lägg till eller ta bort taggar

en: All Categories
sv: Alla kategorier

en: Dismiss
sv: Avfärda

en: Search
sv: Sök

en: By %s
sv: Av %s

en: Images
sv: Bilder

en: View Page
sv: Visa sida

en: Links
sv: Länkar

en: Uncategorized
sv: Okategoriserade

en: E-mail: %s
sv: E-post: %s

en: Pages
sv: Sidor

en: Close
sv: Stäng

en: Select
sv: Välj

en: New Page
sv: Ny sida

en: Edit Media
sv: Redigera media

en: New Post
sv: Nytt inlägg

en: (no title)
sv: (utan rubrik)

en: Activation Key Required
sv: Aktiveringsnyckel krävs

en: Activation Key:
sv: Aktiveringsnyckel:

en: Activate
sv: Aktivera

en: Your account is now active!
sv: Ditt konto är nu aktiverat!

en: An error occurred during the activation
sv: Ett fel uppstod vid aktiveringen

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Cheatin&#8217; uh?
sv: Fuskar du va?

en: No posts found.
sv: Hittade inga inlägg.

en: Title
sv: Titel

en: Published
sv: Publicerat

en: Pending Review
sv: Väntar på granskning

en: Draft
sv: Utkast

en: Y/m/d
sv: Y-m-d

en: Visit Site
sv: Besök sida

en: Log Out
sv: Logga ut

en: You do not have permission to upload files.
sv: Du har inte tillräcklig behörighet för att ladda upp filer.
