Twenty Thirteen - en to no translation catalogue (60 entries)

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
no: Fortsett å lese %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Not Found
no: Ikke funnet

note: Description of the plugin/theme
en: The 2013 theme for WordPress takes us back to the blog, featuring a full range of post formats, each displayed beautifully in their own unique way. Design details abound, starting with a vibrant color scheme and matching header images, beautiful typography and icons, and a flexible layout that looks great on any device, big or small.
no: 2013-temaet for WordPress tar oss tilbake til bloggen, med alle mulige innleggsformater, og hvert eneste format vises på sin unike måte. Twenty Thirteen har drøssevis av designdetaljer, som fargeskjema og matchende toppbilder, flott typografi, ikoner og et fleksibelt oppsett som ser fantastisk ut på både data, nettbrett og mobil.

en: Appears in the footer section of the site.
no: Vises i bunnområdet på netttedet.

en: Link to full-size image
no: Lenke til bildet i full størrelse

en: Main Widget Area
no: Hovedområde for widgeter

en: Secondary Widget Area
no: Sekundærområde for widgeter

en: Appears on posts and pages in the sidebar.
no: Vises på innleggssider og andre sider i sidekolonnen.

en: Full resolution
no: Full oppløsning

en: Twenty Thirteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
no: Twenty Thirteen krever WordPress versjon 3.6. Du kjører versjon %s. Vennligst oppgrader og prøv igjen.

en: Page %s
no: Side %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
no: Vi klarer ikke å finne det du leter etter. Prøv å søke.

en: Menu
no: Meny

en: Skip to content
no: Gå til innhold

en: View all posts by %s
no: Vis alle innlegg av %s

en: Search Results for: %s
no: Søkeresultater for: %s

en: Archives
no: Arkiv

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
no: WordPress-gjengen

en: Permalink to %s
no: Permalenke til %s

en: Post navigation
no: Innleggsnavigasjon

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
no: <span class="meta-nav">&larr;</span> Eldre innlegg

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
no: Nyere innlegg <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Proudly powered by %s
no: Stolt drevet av %s

en: Edit
no: Rediger

en: Newer Comments &rarr;
no: Nyere kommentarer &rarr;

en: Comments are closed.
no: Det er stengt for kommentarer.

en: About %s
no: Om %s

en: Yearly Archives: %s
no: Årlige arkiver: %s

en: Tag Archives: %s
no: Stikkordarkiv: %s

en: Category Archives: %s
no: Kategoriarkiv: %s

en: Daily Archives: %s
no: Daglige arkiver: %s

en: Monthly Archives: %s
no: Månedlige arkiver: %s

en: Semantic Personal Publishing Platform
no: Semantisk, personlig publiseringsplattform

en: Nothing Found
no: Ingenting funnet

en: Comment navigation
no: Kommentarnavigasjon

en: &larr; Older Comments
no: &larr; Eldre kommentarer

en: Pages:
no: Sider:

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
no: Les alle innlegg av %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
no: Dette er litt flaut, ikke sant?

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
no: Det ble ikke funnet noe her. Kanskje du kan prøve å søke?

en: All posts by %s
no: Alle innlegg av %s

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
no[0]: En kommentar om &ldquo;%2$s&rdquo;
no[1]: %1$s kommentarer om &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Leave a comment
no: Legg igjen en kommentar

en: One comment so far
no: En kommentar så langt

en: View all % comments
no: Se alle % kommentarer

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
no: Klar for å publisere ditt første innlegg? <a href="%1$s">Kom i gang her</a>.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with different keywords.
no: Beklager, ingenting passet til dine søkekriterier. Vennligst prøv igjen med andre søkeord.

en: Navigation Menu
no: Navigasjonsmeny

[ctx: Source Sans Pro font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Source Sans Pro, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
no: på

[ctx: Bitter font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Bitter, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
no: på

en: %s Archives
no: Arkiv for %s

en: Posts navigation
no: Innleggsnavigasjon

en: Sticky
no: Fremhevet

[ctx: 1: post format name. 2: date]
en: %1$s on %2$s
no: %1$s, %2$s

en: <span class="attachment-meta">Published on <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> in <a href="%3$s" title="Return to %4$s" rel="gallery">%5$s</a></span>
no: <span class="attachment-meta">Publisert <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> i <a href="%3$s" title="Tilbake til %4$s" rel="gallery">%5$s</a></span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
no: <span class="meta-nav">&larr;</span> Forrige

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
no: Neste <span class="meta-nav">&rarr;</span>

[ctx: header image description]
en: Circle
no: Sirkel

[ctx: header image description]
en: Diamond
no: Diamant

[ctx: header image description]
en: Star
no: Stjerne
