Development - en to it translation catalogue (1607 entries)

en: 
    <h1>Error establishing a database connection</h1>
    <p>This either means that the username and password information in your <code>wp-config.php</code> file is incorrect or we can't contact the database server at <code>%s</code>. This could mean your host's database server is down.</p>
    <ul>
    	<li>Are you sure you have the correct username and password?</li>
    	<li>Are you sure that you have typed the correct hostname?</li>
    	<li>Are you sure that the database server is running?</li>
    </ul>
    <p>If you're unsure what these terms mean you should probably contact your host. If you still need help you can always visit the <a href='https://wordpress.org/support/'>WordPress Support Forums</a>.</p>
it: 
    <h1>Errore nello stabilire una connessione al database</h1>
    <p>Ciò significa che le informazioni sul nome utente o sulla password presenti nel file <code>wp-config.php</code> non sono corrette o che non è possibile contattare il server del database a <code>%s</code>. Il che potrebbe voler dire che il database server del fornitore di hosting non è attivo.</p>
    <ul>
    	<li>Si è sicuri di disporre del nome utente e della password corretti?</li>
    	<li>Si è sicuri di aver digitato correttamente il nome dell'host?</li>
    	<li>Si è sicuri che il server del database sia funzionante?</li>
    </ul>
    <p>Nel caso non si abbia certezza sul significato di questi termini è opportuno contattare il proprio host. Se si ha bisogno di ulteriore aiuto è sempre possibile visitare il <a href='http://www.wpitaly.it/forum/'>Forum di supporto italiano su WordPress</a>.</p>

en: "caller_get_posts" is deprecated. Use "ignore_sticky_posts" instead.
it: "caller_get_posts" è deprecato. Utilizzare al suo posto "ignore_sticky_posts".

en: #%d (no title)
it: #%d (senza titolo)

en: % Comments
it: % commenti

en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
it: %1$s %2$s %3$s Feed della categoria

en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
it: %1$s %2$s %3$s Feed dei commenti

en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
it: %1$s %2$s %3$s Feed del tag

en: %1$s %2$s Comments Feed
it: %1$s %2$s Feed dei commenti

en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
it: %1$s %2$s Articoli per il feed %3$s

en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
it: %1$s %2$s Risultati della ricerca per i feed di &#8220;%3$s&#8221;

en: %1$s %2$s, %3$s @ %4$s:%5$s
it: %2$s %1$s %3$s alle %4$s : %5$s

en: %1$s - Comments on %2$s
it: %1$s - Commenti su %2$s

en: %1$s Comment<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span> | %1$s Comments<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span>
it[0]: %1$s Commento<span class="screen-reader-text"> su %2$s</span>
it[1]: %1$s Commenti<span class="screen-reader-text"> su %2$s</span>

en: %1$s [Autosave]
it: %1$s [Salvataggio automatico]

en: %1$s [Current Revision]
it: %1$s [Revisione corrente]

en: %1$s and %2$s.
it: %1$s e %2$s.

en: %1$s at %2$s
it: %1$s alle %2$s

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
it: %1$s è <strong>deprecata</strong> dalla versione %2$s senza alcuna alternativa disponibile.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
it: %1$s è <strong>deprecata</strong> dalla versione %2$s! Utilizzare al suo posto %3$s.

en: %1$s is proudly powered by %2$s
it: %1$s utilizza %2$s

en: %1$s response to %2$s | %1$s responses to %2$s
it[0]: %1$s Risposta a %2$s
it[1]: %1$s Risposte a %2$s

en: %1$s was called <strong>incorrectly</strong>. %2$s %3$s
it: %1$s è stato richiamato <strong>in maniera scorretta</strong>. %2$s %3$s

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
it: %1$s è stato richiamato con un argomento che è <strong>deprecato</strong> dalla versione %2$s senza alcuna alternativa disponibile.

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! %3$s
it: %1$s è stato chiamato con un argomento <strong>deprecato</strong> dalla versione %2$s! %3$s.

en: %1$s. Menu item %2$d of %3$d.
it: %1$s. Elemento %2$d di %3$d.del menu

en: %1$s. Sub item number %2$d under %3$s.
it: %1$s. Sottoelemento numero %2$d sotto %3$s.

en: %d Plugin Update | %d Plugin Updates
it[0]: %d aggiornamento plugin
it[1]: %d aggiornamenti plugin

en: %d Theme Update | %d Theme Updates
it[0]: %d aggiornamento tema
it[1]: %d aggiornamenti tema

en: %d WordPress Update
it: %d aggiornamento WordPress

en: %d queries. %s seconds.
it: %d query. %s secondi.

en: %d selected
it: %d selezionati

en: %s (Invalid)
it: %s (non valido)

en: %s (Pending)
it: %s (in sospeso)

en: %s <span class="says">says:</span>
it: %s <span class="says">ha detto:</span>

en: %s and %s
it: %s e %s

en: %s comment awaiting moderation | %s comments awaiting moderation
it[0]: %s commento in attesa di approvazione
it[1]: %s commenti in attesa di approvazione

en: %s day | %s days
it[0]: %s giorno
it[1]: %s giorni

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
it: %s supera la dimensione massima di caricamento per il multi-file uploader quando viene utilizzato nel tuo browser.

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
it: %s supera la dimensione massima di caricamento per questo sito.

en: %s hour | %s hours
it[0]: %s ora
it[1]: %s ore

en: %s is a protected WP option and may not be modified
it: %s è un opzione protetta di WP e non può essere modificata

en: %s is your new username
it: %s è il nuovo nome utente

en: %s min | %s mins
it[0]: %s minuto
it[1]: %s minuti

en: %s month | %s months
it[0]: %s mese
it[1]: %s mesi

en: %s must set a database connection for use with escaping.
it: %s deve impostare una connessione ad un database da utilizzare per l'escaping.

en: %s topic | %s topics
it[0]: %s argomento
it[1]: %s argomenti

en: %s update failed
it: %s aggiornamento fallito

en: %s updated!
it: %s aggiornato!

en: %s week | %s weeks
it[0]: %s settimana
it[1]: %s settimane

en: %s year | %s years
it[0]: %s anno
it[1]: %s anni

en: %s, and %s
it: %s e %s

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
it: &#8220;%s&#8221; non è stato caricato.

en: &#8592; Cancel Audio Playlist
it: &#8592; Annulla la Playlist Audio

en: &#8592; Cancel Gallery
it: &#8592; Cancella galleria

en: &#8592; Cancel Video Playlist
it: &#8592; Annulla la Playlist Video

en: &#8592; Return to library
it: &#8592; Torna alla libreria

en: &laquo; Back
it: &laquo; Indietro

en: &laquo; Older Comments
it: &laquo; Commenti precedenti

en: &laquo; Previous
it: &laquo; Precedente

en: &laquo; Previous Page
it: &laquo; Pagina precedente

en: &larr; Back to %s
it: &larr; Torna a %s

en: &lt; Prev
it: &laquo; Prec.

en: &mdash; Select &mdash;
it: &mdash; Seleziona &mdash;

en: (Currently set to: %s)
it: (Attualmente impostato a : %s)

en: (Edit)
it: (Modifica)

en: (Must be at least 4 characters, letters and numbers only.)
it: (Deve essere di almeno 4 caratteri, solo lettere e numeri.)

en: (This message was added in version %s.)
it: (Questo messaggio è stato aggiunto nella versione %s.)

en: (WordPress could not establish a secure connection to WordPress.org. Please contact your server administrator.)
it: (WordPress non può stabilre una connessione sicura a WordPress.org. Per favore contatta l'amministratore del server.)

en: (more&hellip;)
it: (altro&hellip;)

en: (no title)
it: (senza titolo)

en: (required)
it: (obbligatorio)

en: 1 Comment
it: 1 commento

en: 1 Comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
it: 1 Commento<span class="screen-reader-text"> su %s</span>

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
it: %1$s alle %2$s

en: <a href="http://%1$s">http://%2$s</a> is your new site. <a href="%3$s">Log in</a> as &#8220;%4$s&#8221; using your existing password.
it: <a href="http://%1$s">http://%2$s</a> è il tuo nuovo sito. <a href="%3$s">Accedi</a> come &#8220;%4$s&#8221; utilizzando la tua password esistente.

en: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> feed for comments on this post.
it: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> feed dei commenti a questo articolo.

en: <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>
it: <abbr title="Uniform Resource Locator">URL</abbr>

en: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">says:</span>
it: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">scrive:</span>

en: <h1>Can&#8217;t select database</h1>
    <p>We were able to connect to the database server (which means your username and password is okay) but not able to select the <code>%1$s</code> database.</p>
    <ul>
    <li>Are you sure it exists?</li>
    <li>Does the user <code>%2$s</code> have permission to use the <code>%1$s</code> database?</li>
    <li>On some systems the name of your database is prefixed with your username, so it would be like <code>username_%1$s</code>. Could that be the problem?</li>
    </ul>
    <p>If you don't know how to set up a database you should <strong>contact your host</strong>. If all else fails you may find help at the <a href="https://wordpress.org/support/">WordPress Support Forums</a>.</p>
it: <h1>Non Posso Selezionare il Database</h1>
    <p>Siamo stati in grado di connetterci al database (il che significa che il tuo nome utente e password sono a posto) ma non siamo in grado di selezionare il database <code>%1$s</code>.</p>
    <ul>
    <li>Sicuro che esiste?</li>
    <li>L-utente <code>%2$s</code> ha i permessi per accedere al database <code>%1$s</code>.</li>
    <li>Su alcuni sistemi il nome del database viene preceduto dal tuo nome utente, quindi potrebbe essere come <code>nomeutente_%1$s</code>. Potrebbe essere questo il problema?</li>
    </ul>
    <p>Se non conosci come &egrave; stato impostato il database dovresti <strong>contattare il tuo host</strong>. Se continui ad avere problemi puoi trovare aiuto sul <a href="https://wordpress.org/support/">Forum di Supporto WordPress</a>.</p>

en: <span>Active:</span> %s
it: <span>Attivo:</span> %s

en: <strong>Author:</strong> %s
it: <strong>Autore:</strong> %s

en: <strong>Conflicting values for the constants VHOST and SUBDOMAIN_INSTALL.</strong> The value of SUBDOMAIN_INSTALL will be assumed to be your subdomain configuration setting.
it: <strong>Conflitto fra i valori per le costanti VHOST e SUBDOMAIN_INSTALL.</strong> Verrà preso il valore di SUBDOMAIN_INSTALL come parametro di configurazione dei sottodomini.

en: <strong>Could not find site %1$s.</strong> Searched for table %2$s in database %3$s. Is that right?
it: <strong>Non trovo il sito %1$s.</strong> Ricerca per tabella %2$s nel database %3$s. E' corretto?

en: <strong>Database tables are missing.</strong> This means that MySQL is not running, WordPress was not installed properly, or someone deleted %s. You really should look at your database now.
it: <strong>Le tabelle nel database sono mancanti.</strong> Questo significa che MySQL non è in esecuzione, WordPress non è stato installato correttamente, o qualcuno ha cancellato %s. Dovresti controllare il tuo database ora.

en: <strong>ERROR</strong>: <code>$table_prefix</code> in <code>wp-config.php</code> can only contain numbers, letters, and underscores.
it: <strong>ERRORE</strong>: il <code>$table_prefix</code> in <code>wp-config.php</code> può contenere solo numeri, lettere e carattere di sottolineatura.

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked due to unexpected output. For help, please see <a href="%1$s">this documentation</a> or try the <a href="%2$s">support forums</a>.
it: <strong>ERRORE</strong>: i cookie sono bloccati a causa di un output inaspettato. Per un aiuto, vedi per favore <a href="%1$s">questa documentazione</a> oppure prova nei <a href="%2$s">forum di supporto</a>.

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked or not supported by your browser. You must <a href="%s">enable cookies</a> to use WordPress.
it: <strong>ERRORE</strong>: i cookies sono bloccati o non supportati dal tuo browser. Per utilizzare WordPress devi <a href="%s">abilitare i cookie</a>.

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
it: <strong>ERRORE</strong>: Impossibile registrarti&hellip; contatta il <a href="mailto:%s">webmaster</a> !

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or e-mail address.
it: <strong>ERRORE</strong>: Inserisci un nome utente o un indirizzo e-mail.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or e-mail.
it: <strong>ERRORE</strong>: nome utente o e-mail non validi.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password.
it: <strong>ERRORE</strong>: nome utente non valido o password errata.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username. <a href="%s">Lost your password?</a>
it: <strong>ERRORE</strong>: Nome utente non valido. <a href="%s">Hai perso la password?</a>

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
it: <strong>ERRORE</strong>: inserire un nome utente.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
it: <strong>ERRORE</strong>: Digitare il proprio indirizzo e-mail.

en: <strong>ERROR</strong>: Site URL already taken.
it: <strong>ERRORE</strong>: URL sito già preso.

en: <strong>ERROR</strong>: The comment could not be saved. Please try again later.
it: <strong>ERRORE</strong>: Il commento non può essere salvato. Riprovare più tardi.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
it: <strong>ERRORE</strong>: l'indirizzo e-mail non è corretto.

en: <strong>ERROR</strong>: The password field is empty.
it: <strong>ERRORE</strong>: il campo password è vuoto.

en: <strong>ERROR</strong>: The password you entered for the username <strong>%1$s</strong> is incorrect. <a href="%2$s">Lost your password?</a>
it: <strong>ERRORE</strong>: La password inserita per il nome utente <strong>%1$s</strong> non è corretta. <a href="%2$s">Hai perso la password?</a>

en: <strong>ERROR</strong>: The username field is empty.
it: <strong>ERRORE</strong>: il campo nome utente è vuoto.

en: <strong>ERROR</strong>: There is no user registered with that email address.
it: <strong>ERRORE</strong>: Non vi sono utenti registrati con questo indirizzo email.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
it: <strong>ERRORE</strong>: questa email è già registrata, scegliere un diverso indirizzo e-mail.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
it: <strong>ERRORE</strong>: Questo nome utente è già registrato. Utilizzane un altro.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
it: <strong>ERRORE</strong>: questo nome utente non è valido perché utilizza dei caratteri non permessi. Inserire un nome utente valido.

en: <strong>ERROR</strong>: WordPress %1$s requires MySQL %2$s or higher
it: <strong>ERRORE</strong>: WordPress %1$s richiede MySQL %2$s o superiore

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has been marked as a spammer.
it: <strong>ERRORE</strong>: l'account è stato contrassegnato come un account spammer.

en: <strong>ERROR</strong>: please enter a valid email address.
it: <strong>ERRORE</strong>: per favore inserisci un indirizzo email valido.

en: <strong>ERROR</strong>: please fill the required fields (name, email).
it: <strong>ERRORE</strong>: per favore inserisci i campi obbligatori (nome, email).

en: <strong>ERROR</strong>: please type a comment.
it: <strong>ERRORE</strong>: per favore inserisci un commento.

en: <strong>ERROR</strong>: problem creating site entry.
it: <strong>ERRORE</strong>: problema nella creazione voce del sito.

en: <strong>Posted title:</strong> %s
it: <strong>Titolo di pubblicazione:</strong> %s

en: <strong>RSS Error</strong>: %s
it: <strong>Errore RSS</strong>: %s

en: <strong>XHTML:</strong> You can use these tags: <code>%s</code>
it: <strong>XHTML:</strong> &Egrave; possibile utilizzare questi marcatori: <code>%s</code>

en: <strong>You have successfully updated WordPress!</strong> Please log back in to see what&#8217;s new.
it: <strong>Hai aggiornato WordPress!</strong> Effettua nuovamente il login per vedere cosa c'è di nuovo..

en: A calendar of your site&#8217;s Posts.
it: Un calendario degli articoli del tuo sito.

en: A cloud of your most used tags.
it: Una nuvola contenente tutti i tag più usati.

en: A list of your site&#8217;s Pages.
it: La lista delle Pagine del tuo sito.

en: A list or dropdown of categories.
it: Una lista o un elenco a discesa di categorie.

en: A monthly archive of your site&#8217;s Posts.
it: Un archivio mensile degli articoli contenuti nel tuo sito.

en: A name is required for this term
it: &Egrave; richiesto un nome per questo termine

en: A new comment on the post "%s" is waiting for your approval
it: Un nuovo commento all'articolo "%s" è in attesa della tua approvazione

en: A new pingback on the post "%s" is waiting for your approval
it: Un nuovo pingback all'articolo "%s" è in attesa della tua approvazione

en: A new trackback on the post "%s" is waiting for your approval
it: Un nuovo trackback all'articolo "%s" è in attesa della tua approvazione

en: A search form for your site.
it: Un modulo di ricerca per il tuo sito.

en: A static page
it: Una pagina statica

en: A term with the name provided already exists in this taxonomy.
it: In questa tassonomia esiste già un termine con questo nome e slug.

en: A term with the name provided already exists with this parent.
it: Un termine con il nome indicato esiste già per questo genitore.

en: A valid URL was not provided.
it: URL indicata non valida.

en: A valid email address is required
it: &Egrave richiesto un indirizzo email valido

en: About WordPress
it: Informazioni su WordPress

en: Action
it: Azione

en: Activate
it: Attiva

en: Activation Key Required
it: &Egrave; richiesta una chiave di attivazione

en: Activation Key:
it: Chiave di attivazione:

en: Active theme
it: Tema attivo

en: Add Audio Source
it: Aggiungi Sorgente Audio

en: Add Items
it: Aggiungi voci

en: Add Link
it: Aggiungi link

en: Add Media
it: Aggiungi media

en: Add Menu Items
it: Aggiungi elementi al menu

en: Add New Category
it: Aggiungi una nuova categoria

en: Add New Link Category
it: Aggiungere una nuova categoria di link

en: Add New Page
it: Aggiungi nuova pagina

en: Add New Post
it: Aggiungi nuovo articolo

en: Add New Tag
it: Aggiungi nuovo tag

en: Add Subtitles
it: Aggiungi Sottotitoli

en: Add Video Source
it: Aggiungi Sorgente Video

en: Add a Menu
it: Aggiungi un Menu

en: Add a Widget
it: Aggiungi un Widget

en: Add a custom menu to your sidebar.
it: Aggiungi un menu personalizzato alla tua sidebar.

en: Add alternate sources for maximum HTML5 playback:
it: Aggiungi una sorgente per la massima riproduzione HTML5:

en: Add new header image
it: Aggiungi una nuova immagine per la testata

en: Add new image
it: Aggiungi nuova immagine

en: Add or remove menu items
it: Aggiungere o rimuovere voci dal menù

en: Add or remove tags
it: Aggiungi o rimuovi tag

en: Add to Audio Playlist
it: Aggiungi alla playlist audio

en: Add to Dictionary
it: Aggiungi al dizionario

en: Add to Gallery
it: Aggiungi alla galleria

en: Add to Menu
it: Aggiungi al menu

en: Add to Video Playlist
it: Aggiungi alla Playlist Video

en: Add to audio playlist
it: Aggiungi alla playlist audio

en: Add to gallery
it: Aggiungi alla galleria

en: Add to menu: %1$s (%2$s)
it: Aggiungi al menu: %1$s (%2$s)

en: Add to video playlist
it: Aggiungi alla playlist video

en: Additional items found: %d
it: Trovati elementi addizionali: %d

en: Additional shortcuts,
it: Scorciatoie aggiuntive,

en: Advanced
it: Avanzate

en: Advanced Options
it: Opzioni avanzate

en: Align
it: Allinea

en: Align center
it: Allinea al centro

en: Align left
it: Allinea a sinistra

en: Align right
it: Allinea a destra

en: Alignment
it: Allineamento

en: All Categories
it: Tutte le categorie

en: All Link Categories
it: Tutte le categorie link

en: All Pages
it: Tutte le pagine

en: All Posts
it: Tutti gli articoli

en: All Tags
it: Tutti i tag

en: All dates
it: Tutte le date

en: All media items
it: Tutti gli elementi media

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks) on new articles
it: Permetti link di notifica da altri blog (pingback e trackback) sui nuovi articoli

en: Allow new users to sign up
it: Permettere ai nuovi utenti di iscriversi

en: Allow people to post comments on new articles
it: Consenti la scrittura di commenti per i nuovi articoli

en: Allow search engines to index this site.
it: Permetti ai motori di ricerca di indicizzare questo sito.

en: Allowed Files
it: File permessi

en: Already Installed
it: Già installato

en: Alt Text
it: Testo Alt

en: Alternative Text
it: Testo alternativo

en: Alternative source
it: Sorgente alternativa

en: Ambiguous term name used in a hierarchical taxonomy. Please use term ID instead.
it: Termine ambiguo utilizzato in una tassonomia gerarchica. Per favore utilizza la ID dei termine.

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
it: Si è verificato un errore; probabilmente il feed non è attivo. Riprovare più tardi.</li>

en: An error has occurred. Please reload the page and try again.
it: Abbiamo riscontrato un errore. Per favore ricarica la pagina e prova di nuovo.

en: An error occurred adding you to this site. Back to the <a href="%s">homepage</a>.
it: Si è verificato un errore nell'aggiunta del proprio sito. Tornare alla <a href="%s">homepage</a>.

en: An error occurred during the activation
it: Si è verificato un errore durante l'attivazione.

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
it: Si è verificato un errore durante il caricamento. Riprovare più tardi.

en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WordPress.org or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, please try the <a href="https://wordpress.org/support/">support forums</a>.
it: Si è verificato un errore inaspettato. Qualcosa deve essere andato male con WordPress.org o con la configurazione di questo server. Se continui ad avere problemi prova a consultare il <a href="https://wordpress.org/support/">forum di supporto</a>.

en: An unidentified error has occurred.
it: Si è verificato un errore non identificato.

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Apply
it: Applica

en: Approve and Reply
it: Approvare e rispondere

en: Approve it: %s
it: Approvalo: %s

en: Apr_April_abbreviation
it: apr

en: April
it: aprile

en: Arbitrary text or HTML.
it: Un testo o codice HTML generico.

en: Archives
it: Archivi

en: Archives: %s
it: Archivi: %s

en: Are you lost?
it: Ti sei perso?

en: Are you sure you want to do this?
it: Sei sicuro di volerlo fare?

en: Are you sure you want to edit this comment?
    The changes you made will be lost.
it: Sei sicuro di voler editare questo commento?
    Le modifiche fatte saranno perse.

en: Are you sure you want to install this plugin?
it: Sei sicuro di voler installare questo plugin?

en: Artist
it: Artista

en: As a browser icon
it: Come icona del browser

en: As an app icon
it: Come icona pe la app

en: Attachment Details
it: Dettagli allegato

en: Attachment Display Settings
it: Impostazioni visualizzazione allegati

en: Attachment Page
it: Allegato pagina

en: Attempted to set image quality outside of the range [1,100].
it: Tentativo di impostare la qualità dell'immagine al di fuori dell'intervallo consentito [1,100].

en: Attempting to parse a shortcode without a valid callback: %s
it: È stato tentata l'espansione di uno shortcode senza che vi sia una funzione callback valida: %s

en: Audio Details
it: Dettagli Audio

en: Aug_August_abbreviation
it: ago

en: August
it: agosto

en: Author
it: Autore

en: Author is %s
it: L'autore è %s

en: Author: %1$s (IP: %2$s, %3$s)
it: Autore: %1$s (IP: %2$s, %3$s)

en: Author: %s
it: Autore: %s

en: Automatically add new top-level pages to this menu
it: Aggiungi automaticamente le nuove pagine di primo livello a questo menu

en: Automatically add paragraphs
it: Aggiungi automaticamente paragrafi

en: Back
it: Indietro

en: Background
it: Sfondo

en: Background Attachment
it: Fisso o scorrevole

en: Background Color
it: Colore dello sfondo

en: Background Image
it: Immagine di sfondo

en: Background Position
it: Posizione dello sfondo

en: Background Repeat
it: Ripetizione dello sfondo

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Blockquote
it: Citazione

en: Bold
it: Grassetto

en: Bookmarks
it: Link

en: Border
it: Bordo

en: Border color
it: Colore bordo

en: Bottom
it: Basso

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
it: Momentaneamente non disponibile per manutenzione. Riprovare fra un minuto.

en: Bulk Select
it: Selezione multipla

en: Bulleted list
it: Elenco puntato

en: But, before you can start using your new username, <strong>you must activate it</strong>.
it: Ma prima di poter inziare ad utilizzare il proprio nome utente <strong>bisogna attivarlo</strong>.

en: But, before you can start using your site, <strong>you must activate it</strong>.
it: Ma, prima di poter iniziare ad utilizzare queso sito <strong>occorre attivarlo</strong>.

en: By %s
it: Di %s

en: By: %s
it: Di: %s

en: CSS Classes
it: Classi CSS

en: Calendar
it: Calendario

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel Edit
it: Cancella Modifiche

en: Cancel Selection
it: Annulla la selezione

[ctx: Cancel reordering menu items in Customizer]
en: Done
it: Fatto

[ctx: Cancel reordering widgets in Customizer]
en: Done
it: Completato

en: Cancel reply
it: Annulla risposta

en: Cannot create a revision of a revision
it: Impossibile creare una revisione di una revisione

en: Cannot create a user with an empty login name.
it: Impossibile creare un utente senza un nome di login.

en: Caption
it: Didascalia

en: Caption this image&hellip;
it: Didascalia per questa immagine&hellip;

en: Captions/Subtitles
it: Didascalie/Sottotitoli

en: Categories
it: Categorie

en: Category: %s
it: Categoria: %s

en: Cell padding
it: Padding cella

en: Cell spacing
it: Spaziatura cella

en: Cell type
it: Tipo cella

en: Center
it: Centro

en: Change File
it: Cambia file

en: Change Image
it: Cambia immagine

en: Cheatin&#8217; uh?
it: Si tenta di fare i furbi, eh?

en: Check Spelling
it: Verifica ortografia

en: Check the junk or spam folder of your email client. Sometime emails wind up there by mistake.
it: Controllare la cartella Cestino o Spam del proprio programma email. A volte le email finiscono lì per errore.

en: Check your e-mail for the confirmation link.
it: Controlla la tua email per il link di conferma.

en: Check your e-mail for your new password.
it: Controlla la tua email per la nuova password.

en: Check your inbox at <strong>%s</strong> and click the link given.
it: Controlla la tua email su <strong>%s</strong> e fai clic sul link fornito.

en: Choose File
it: Scegli un file

en: Choose Image
it: Scegli Immagine

en: Choose from the most used tags
it: Scegli un tag fra quelli più utilizzati

en: Clear
it: Pulisci

en: Clear Results
it: Cancella Risultati

en: Clear formatting
it: Cancella formattazione

en: Click here to cancel reply.
it: Fare clic qui per annullare la risposta.

en: Close
it: Chiudi

en: Close all open tags
it: Chiudi tutti i tag aperti

en: Close blockquote tag
it: Chiudi il  tag citazione

en: Close bold tag
it: Chiudi il tag bold

en: Close bulleted list tag
it: Chiudi il tag di elenco puntato

en: Close code tag
it: Chiudi il tag code

en: Close deleted text tag
it: Chiudi il tag di testo cancellato

en: Close inserted text tag
it: Chiudi il tag di testo

en: Close italic tag
it: Chiudi il tag corsivo

en: Close list item tag
it: Chiudi il tag di elemento di lista

en: Close media panel
it: Chiudi il pannello media

en: Close numbered list tag
it: Chiudi il tag di elenco numerato

en: Close reorder mode
it: Chiudere la modalità di riordino

en: Close this window.
it: Chiudi questa finestra.

en: Close uploader
it: Chiudi l'uploader

en: Cmd + letter:
it: Cmd + lettera:

en: Code
it: Codice

en: Collapse Sidebar
it: Barra laterale collassabile

en: Color
it: Colore

en: Colors
it: Colori

en: Column group
it: Colonna gruppo

en: Columns
it: Colonne

[ctx: Comma-separated list of replacement words in your language]
en: &#8217;tain&#8217;t,&#8217;twere,&#8217;twas,&#8217;tis,&#8217;twill,&#8217;til,&#8217;bout,&#8217;nuff,&#8217;round,&#8217;cause,&#8217;em
it: da&#8217;,di&#8217;,fa&#8217;,sta&#8217;,va&#8217;,be&#8217;,po&#8217;,mo&#8217;,a&#8217;,de&#8217;,co&#8217;

[ctx: Comma-separated list of search stopwords in your language]
en: about,an,are,as,at,be,by,com,for,from,how,in,is,it,of,on,or,that,the,this,to,was,what,when,where,who,will,with,www
it: su,un,uno,una,sono,siete,come,alle,allo,alla,essere,di,da,per,in,con,per,tra,fra,come,è,egli,ella,essi,loro,il,al,le,lo,oppure,questo,quello,queste,questi,quelli,quelle,a,era,eri,erano,cosa,quando,dove,chi,www

[ctx: Comma-separated list of words to texturize in your language]
en: 'tain't,'twere,'twas,'tis,'twill,'til,'bout,'nuff,'round,'cause,'em
it: da',di',fa',sta',va',be',po',mo',a',de',co'

en: Comment author name and email are required
it: Sono richiesti il nome e l'email dell'autore del commento

en: Comment on %1$s by %2$s
it: Commenti su %1$s di %2$s

en: Comment: %s
it: Commento: %s

en: Comments
it: Commenti

en: Comments (RSS)
it: Commenti (RSS)

en: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
it: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> dei commenti

en: Comments Feed
it: Feed dei commenti

en: Comments Off<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
it: Commenti disabilitati<span class="screen-reader-text"> su %s</span>

en: Comments are closed.
it: I commenti sono chiusi.

en: Comments for %1$s searching on %2$s
it: Commenti per %1$s ricercati in %2$s

en: Comments for %s
it: Commenti per %s

en: Comments on %s
it: Commenti a %s

en: Comments on: %s
it: Commenti a: %s

en: Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false.
it: I tag condizionali di una query non funzionano prima che la query sia stata eseguita. Prima dell'esecuzione restituiscono sempre il valore False.

en: Confirm new password
it: Confermare la nuova password

en: Congratulations! Your new site, %s, is almost ready.
it: Congratulazioni! Il tuo nuovo blog, %s, è quasi pronto.

en: Connection lost or the server is busy. Please try again later.
it: Connessione persa oppure il server è occupato. Riprovare più tardi.

en: Constrain proportions
it: Mantieni le proporzioni

en: Content
it: Contenuto

en: Content, title, and excerpt are empty.
it: Contenuto, titolo e riassunto sono vuoti.

en: Content:
it: Messaggio:

en: Copy
it: Copia

en: Copy table row
it: Proprietà cella tabella

en: Could not calculate resized image dimensions
it: Impossibile calcolare la dimensioni dell'immagine ridimensionata

en: Could not create site.
it: Impossibile creare il sito.

en: Could not create user
it: Impossibile creare l'utente

en: Could not find the specified string.
it: Non riesco a trovare la stringa specifica.

en: Could not insert post into the database
it: Impossibile inserire l'articolo nel database

en: Could not insert term into the database
it: Impossibile inserire il termine nel database

en: Could not insert term relationship into the database
it: Impossibile inserire termini di relazione nel database

en: Could not load the preview image. Please reload the page and try again.
it: Impossibile caricare l'immagine di anteprima. Per favore ricarica la pagina e riprova.

en: Could not open handle for fopen() to %s
it: Impossibile aprire un handle per fopen() verso %s

en: Could not read image size
it: Impossibile leggere la dimensione dell'immagine

en: Could not read image size.
it: Impossibile leggere le dimensioni dell'immagine.

en: Could not set that as the thumbnail image. Try a different attachment.
it: Impossibile impostare questo elemento come miniatura della pagina. Provare con un differente allegato.

en: Could not split shared term.
it: Impossibile dividere termini condivisi.

en: Could not update comment status
it: Impossibile aggiornare lo stato del commento

en: Could not update post in the database
it: Impossibile aggiornare l'articolo nel database

en: Could not write file %1$s (%2$s)
it: Impossibile scrivere il file %1$s (%2$s)

en: Could not write file %s
it: Impossibile scrivere il file %s

en: Create Audio Playlist
it: Crea playlist audio

en: Create Gallery
it: Crea galleria

en: Create Menu
it: Crea menu

en: Create Site
it: Creazione sito

en: Create Video Playlist
it: Crea playlist video

en: Create a Configuration File
it: Crea un file di configurazione

en: Create a new gallery
it: Crea una nuova galleria

en: Create a new playlist
it: Crea una nuova playlist

en: Create a new video playlist
it: Crea una nuova playlist video

en: Crop Image
it: Ritaglia Immagine

en: Crop thumbnail to exact dimensions
it: Ritaglia la miniatura alle dimensioni esatte

en: Crop your image
it: Ritaglia la tua Immagine

en: Cropping&hellip;
it: Ritaglio&hellip;

en: Crunching&hellip;
it: Elaborazione&hellip;

en: Ctrl + Alt + letter:
it: Ctrl + Alt + lettera:

en: Ctrl + letter:
it: Ctrl + lettera:

en: Current Color
it: Colore attuale

en: Current header
it: Intestazione corrente

[ctx: Current menu location]
en: (Current: %s)
it: (Corrente: %s)

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
it[0]: Attualmente è presente %s commento in attesa di approvazione. Visitare il pannello di moderazione:
it[1]: Attualmente sono presenti %s commenti in attesa di approvazione. Visitare il pannello di moderazione:

en: Custom Link
it: Link personalizzato

en: Custom Links
it: Link personalizzati

en: Custom Menu
it: Menu personalizzato

en: Custom Size
it: Dimensioni personalizzate

en: Custom URL
it: URL personalizzata

en: Custom color
it: Colore personalizzato

en: Customize
it: Personalizza

en: Customizing
it: Stai personalizzando

en: Customizing &#9656; %s
it: Stai personalizzando &#9656; %s

en: Cut
it: Taglia

en: Cut table row
it: Taglia riga tabella

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Database Error
it: Errore del database

en: Date Format
it: Formato data:

en: Day: %s
it: Giorno: %s

en: Dec_December_abbreviation
it: dic

en: December
it: dicembre

en: Decrease indent
it: Decrementa rientro

en: Default
it: Predefinito

en: Default shortcuts,
it: Scorciatoie predefinite,

en: Delete Permanently
it: Cancella definitivamente

en: Delete Selected
it: Elimina i selezionati

en: Delete column
it: Cancella colonna

en: Delete it: %s
it: Eliminare: %s

en: Delete menu
it: Cancella menu

en: Delete row
it: Cancella riga

en: Delete table
it: Cancella tabella

en: Deleted text (strikethrough)
it: Testo cancellato (barrato)

en: Describe this audio file&hellip;
it: Descrivi questo file audio&hellip;

en: Describe this media file&hellip;
it: Descrivi questo file multimediale&hellip;

en: Describe this video&hellip;
it: Descrivi questo video&hellip;

en: Description
it: Descrizione

en: Deselect
it: Deseleziona

en: Destination directory for file streaming does not exist or is not writable.
it: La directory di destinazione per il file di streaming non esiste o non è scrivibile.

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Dimensions:
it: Dimensioni:

en: Dismiss
it: Rimuovi

en: Dismiss Errors
it: Nascondi l'errore

en: Dismiss this notice.
it: Nascondi questa notifica.

en: Display Header Text
it: Visualizza il testo della testata

en: Display Settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: Display as dropdown
it: Visualizza come menu a discesa

en: Display item author if available?
it: Visualizza autore delle voci se disponibile?

en: Display item content?
it: Visualizza il contenuto delle voci?

en: Display item date?
it: Visualizza data delle voci?

en: Display post date?
it: Mostrare la data dell'articolo?

en: Distraction-free writing mode
it: Modalità di scrittura senza distrazioni

en: Do not deregister the %1$s script in the administration area. To target the frontend theme, use the %2$s hook.
it: Non deregistrare lo script %1$s nell'area amministrativa. Per farlo per il tema utilizzato ricorri all'hook %2$s.

en: Do not pass style tags to wp_add_inline_style().
it: Non passare tag di stile a wp_add_inline_style().

en: Do you really want to <a href='%s'>log out</a>?
it: Si desidera <a href='%s'>scollegarsi</a>?

en: Document properties
it: Proprietà documento

en: Documentation
it: Documentazione

en: Done
it: Finito

en: Download File
it: Scarica il file

en: Download Video
it: Scarica il video

en: Draft
it: Bozza

en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Bozza <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Bozze <span class="count">(%s)</span>

en: Drag and drop to reorder media files.
it: Trascina per riordinare i file.

en: Drag and drop to reorder tracks.
it: Drag and Drop per riordinare le tracce

en: Drag and drop to reorder videos.
it: Trascina e rilascia per riordinare i video.

en: Drop files anywhere to upload
it: Rilasciare i file qui dentro per caricarli

en: Drop files to upload
it: Trascina file per caricare

en: Duplicate comment detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
it: Identificato un commento duplicato; sembra che tu abbia già scritto questo commento!

en: ERROR: The themes directory is either empty or doesn&#8217;t exist. Please check your installation.
it: ERRORE: La directory de temi è vuota o non esiste. Verifica la tua installazione.

en: ERROR: This is not a valid feed template.
it: ERRORE: questo non è un template per i feed valido.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Audio Playlist
it: Modifica playlist audio

en: Edit Category
it: Modifica categoria

en: Edit Gallery
it: Modifica galleria

en: Edit Image
it: Modifica immagine

en: Edit Link Category
it: Modifica categoria link

en: Edit Media
it: Modifica media

en: Edit My Profile
it: Modifica il tuo profilo

en: Edit Original
it: Modifica originale

en: Edit Page
it: Modifica pagina

en: Edit Post
it: Modifica articolo

en: Edit Selection
it: Modifica la selezione

en: Edit Site
it: Modifica sito

en: Edit Tag
it: Modifica tag

en: Edit This
it: Modifica

en: Edit Video Playlist
it: Modifica playlist video

en: Edit menu item: %1$s (%2$s)
it: Modifica elemento del menu: %1$s (%2$s)

en: Edit more details
it: Modifica i dettagli aggiuntivi

en: Edit next media item
it: Modifica l'elemento media successivo

en: Edit previous media item
it: Modifica l'elemento media precedente

en: Editor menu (when enabled)
it: Menu dell'editor (se abilitato)

en: Editor toolbar
it: Barra degli strumenti dell'editor

en: Either there are no posts, or something went wrong.
it: O non vi sono articoli o qualcosa è andato storto.

en: Elements path
it: Percorso elementi

en: Email&nbsp;Address:
it: Indirizzo&nbsp;Email:

en: Embed Media Player
it: Incorpora il Media Player

en: Embed or Link
it: Incorpora o crea un link

en: Empty Term
it: Termine vuoto

en: Empty filename
it: Nome file vuoto

en: Encoding
it: Codifico

en: Enter a description of the image
it: Inserisci una descrizione per l'immagine

en: Enter the RSS feed URL here:
it: Inserire l'URL del feed RSS:

en: Enter the URL
it: Inserisci l'URL

en: Enter the URL of the image
it: Inserisci l'URL dell'immagine

en: Enter the destination URL
it: Inserisci la URL di destinazione

en: Enter your new password below.
it: Digitare nuovamente la password.

en: Enter your password to view comments.
it: Inserisci la tua password per visualizzare i commenti.

en: Entries (RSS)
it: Articoli (RSS)

en: Entries <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
it: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> degli Articoli

en: Entries from any RSS or Atom feed.
it: Contenuti ricavati da qualsiasi feed RSS o Atom.

en: Error establishing a database connection
it: Errore nello stabilire una connessione al database

en: Error while saving the changes.
it: Errore nel salvataggio delle modifiche.

en: Excerpt
it: Riassunto

en: Exclude:
it: Escludi:

en: Expand Sidebar
it: Espandi la Sidebar

en: F j, Y
it: j F Y

en: F j, Y g:i a
it: j F Y G:i

en: F, Y
it: F Y

en: F_Friday_initial
it: V

en: Failed to delete the page.
it: Impossibile eliminare la pagina.

en: Failed to write request to temporary file.
it: Fallito il tentativo di scrittura di un file temporano.

en: Featured Image
it: Immagine caratteristica

en: Feb_February_abbreviation
it: feb

en: February
it: febbraio

en: Feed for all posts filed under %s
it: Feed per tutti gli articoli archiviati in %s

en: Feedback
it: Riscontro

en: File &#8220;%s&#8221; doesn&#8217;t exist?
it: Il file &#8220;%s&#8221; non esiste?

en: File &#8220;%s&#8221; is not an image.
it: Il file &#8220;%s&#8221; non è una immagine.

en: File canceled.
it: File cancellato.

en: File doesn&#8217;t exist?
it: Il file non esiste?

en: File is not an image.
it: Il file non è una immagine

en: File name:
it: Nome file:

en: File size:
it: Dimensioni file:

en: File type:
it: Tipo di file:

en: Filter by date
it: Filtra per data

en: Filter by type
it: Filtra per tipo

en: Find and replace
it: Trova e sostituisci

en: First Post
it: Primo articolo

en: Fixed
it: Fisso

en: Focus shortcuts:
it: Scorciatoie focus:

en: Font Family
it: Tipo carattere

en: Font Sizes
it: Dimensione carattere

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be deleted.
it: Per qualche strano motivo, non è possibile cancellare questo articolo.

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be edited.
it: Per qualche strano motivo, non è possibile modificare questo articolo.

en: Fri
it: ven

en: Friday
it: venerdì

en: Front page
it: Pagina iniziale

en: Front page displays
it: La pagina iniziale mostra:

en: Full Size
it: Dimensione reale

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Gallery Settings
it: Impostazioni galleria

en: General
it: Generale

en: Genre
it: Genere

en: Get <em>another</em> %s site in seconds
it: Ottieni <em>un altro</em> %s sito in pochi secondi

en: Get New Password
it: Ottieni una nuova password

en: Get your own %s account in seconds
it: Ottieni il tuo account %s in pochi secondi

en: Gimme a site!
it: Dammi un nuovo sito!

en: Give the feed a title (optional):
it: Dare un titolo al feed RSS (opzionale):

en: Go Fullscreen
it: Vai a tutto schermo

en: Greetings Site Administrator! You are currently allowing &#8220;%s&#8221; registrations. To change or disable registration go to your <a href="%s">Options page</a>.
it: Salve amministratore del sito! Attualmente stai permettendo &#8220;%s&#8221; registrazioni. Per cambiare o disabilitare le registrazioni vai alla tua <a href="%s">Pagina delle opzioni</a>.

en: Grid View
it: Vista a griglia

[ctx: HTML tag]
en: Address
it: Indirizzo

[ctx: HTML tag]
en: Preformatted
it: Preformattato

en: HTTP error.
it: Errore HTTP.

en: Have you entered your email correctly? You have entered %s, if it&#8217;s incorrect, you will not receive your email.
it: Hai inserito l&#8217;indirizzo email correttamente? Hai inserito %s, nel caso non fosse corretta, non riceverai alcuna email.

en: Header
it: Testata

en: Header Image
it: Immagine della testata

en: Header Text Color
it: Colore testo della testata

en: Header cell
it: Cella testata

en: Heading 1
it: Titolo 1

en: Heading 2
it: Titolo 2

en: Heading 3
it: Titolo 3

en: Heading 4
it: Titolo 4

en: Heading 5
it: Titolo 5

en: Heading 6
it: Titolo 6

en: Height
it: Altezza

en: Help
it: Aiuto

en: Hex Value
it: Valore esadecimale

en: Hi ###USERNAME###,
    
    This notice confirms that your email was changed on ###SITENAME###.
    
    If you did not change your email, please contact the Site Administrator at
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
it: Ciao ###USERNAME###,
     
    
    
    Questa nota conferma che la tua email è stata cambiata su ###SITENAME###.
     
    
    
    Se non hai cambiato tu la tua email, per cortesia contatta l'Amministratore del Sito a
     
    ###ADMIN_EMAIL###
     
    
     
    Questa email è stata inviata a ###EMAIL###
     
    
     
    
    Cordiali saluti,
     
    Da ###SITENAME###
     
    ###SITEURL###

en: Hi ###USERNAME###,
    
    This notice confirms that your password was changed on ###SITENAME###.
    
    If you did not change your password, please contact the Site Administrator at
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
it: Salve ###USERNAME###,
    
    Questo messaggio è la conferma che la tua password è stata modificata su ###SITENAME###.
    
    Se non hai modificato la tua password, contatta l'Amministratore del Sito all'email
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    Questa email è stata inviata a ###EMAIL###
    
    Saluti,
    Il team di ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide header image
it: Nascondi l'immagine della testata

en: Hide image
it: Nascondi immagine

en: Hide password
it: Nascondi password

en: Hint: The password should be at least twelve characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers, and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
it: Suggerimento: la password dovrebbe essere lunga almeno dodici caratteri. Per renderla più sicura utilizza lettere maiuscole e minuscole, numeri e simboli come ! " ? $ % ^ &amp; ).

en: Horizontal line
it: Linea Orizzontale

en: Horizontal space
it: Spaziatura orizzontale

en: How many items would you like to display?
it: Quanti articoli visualizzare?

en: Howdy USERNAME,
    
    Your new SITE_NAME site has been successfully set up at:
    BLOG_URL
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    Log in here: BLOG_URLwp-login.php
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
it: Salve USERNAME,
    
    Il tuo nuovo sito SITE_NAME è stato correttamente creato ed impostato su:
    BLOG_URL
    
    Puoi effettuare il login all'account amministrativo con le seguenti informazioni:
    
    Nome utente: USERNAME
    Password: PASSWORD
    Effettua il login qui: BLOG_URLwp-login.php
    
    Speriamo il tuo nuovo sito ti piacerà. Grazie!
    
    --Il team di SITE_NAME

en: Howdy USERNAME,
    
    Your new account is set up.
    
    You can log in with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
it: Salve USERNAME,
    
    Il tuo nuovo account è pronto.
    
    Puoi fare login con le seguenti informazioni:
    Nome utente: USERNAME
    Password: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Grazie!
    
    --Il tema di SITE_NAME

en: Howdy, %1$s
it: Salve %1$s

en: IO error.
it: Errore di I/O.

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
it: Se si è trattato di un errore, ignorare questa email e non accadrà nulla.

en: If you are the owner of this network please check that MySQL is running properly and all tables are error free.
it: Se sei il proprietario di questo network verifica che MySQL stia girando correttamente e tutte le tabelle siano esenti da errori.

en: If you do not activate your site within two days, you will have to sign up again.
it: Se non si attiva il proprio sito entro due giorni si dovrà ripetere la sottoscrizione.

en: If you do not activate your username within two days, you will have to sign up again.
it: Se non si attiva il proprio nome utente entro due giorni, occorrerà registrarsi nuovamente.

en: If you haven&#8217;t received your email yet, there are a number of things you can do:
it: Se non si è ancora ricevuta l'email, vi sono una serie di cose che è possibile fare:

en: If you&#8217;re looking to paste rich content from Microsoft Word, try turning this option off. The editor will clean up text pasted from Word automatically.
it: Se stai incollando un contenuto da Microsoft Word, prova a disattivare questa opzione. L'editor pulirà automaticamente il testo incollato da Word.

en: If you&#8217;re not going to use a great site domain, leave it for a new user. Now have at it!
it: Se non si ha  intenzione di utilizzare un grande dominio per il sito, lasciarlo per un nuovo utente. Ora precedete!

en: If you&#8217;re still stuck with this message, then check that your database contains the following tables:
it: Se si continua a visualizzare questo messaggio, verificare che il database contenga le seguenti tabelle:

en: If your site does not display, please contact the owner of this network.
it: Se il tuo sito non si visualizza contatta l'amministratore di questo network.

en: Image
it: Immagine

en: Image <span class="count">(%s)</span> | Images <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Immagine <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Immagini <span class="count">(%s)</span>

en: Image CSS Class
it: Classe CSS dell&#8217;immagine

en: Image Details
it: Dettagli Immagine

en: Image Editor Save Failed
it: Salvataggio immagine fallito

en: Image Title Attribute
it: Attributo title dell&#8217;immagine

en: Image URL
it: URL immagine

en: Image crop failed.
it: Ritaglio immagine fallito.

en: Image default align
it: Allineamento predefinito immagine

en: Image default link type
it: Tipo di link predefinito per le immagini

en: Image default size
it: Dimensioni predefinite immagine

en: Image description
it: Descrizione immagine

en: Image flip failed.
it: Ribaltamento immagine fallito.

en: Image resize failed.
it: Ridimensionamento immagine fallito.

en: Image rotate failed.
it: Rotazione immagine fallita.

en: Images
it: Immagini

en: In <code>%1$s</code>, use the <code>%2$s</code> method, not the <code>%3$s</code> function. See %4$s.
it: In <code>%1$s</code> utilizzare il metodo <code>%2$s</code> non la funzione <code>%3$s</code>. Si veda %4$s.

en: Incorrect username or password.
it: Username o password non corrette.

en: Increase indent
it: Aumenta rientro

en: Inline toolbar (when an image, link or preview is selected)
it: Barra degli strumenti in linea (quando una immagine, un link o una anteprima è selezionata)

en: Insert Media
it: Inserisci file multimediale

en: Insert Page Break tag
it: Inserisci tag di Interruzione pagina

en: Insert Read More tag
it: Inserisci il tag Continua a Leggere

en: Insert audio playlist
it: Inserisci playlist audio

en: Insert column after
it: Inserisci una colonna dopo

en: Insert column before
it: Inserisci una colonna prima

en: Insert date/time
it: Inserisci data/ora

en: Insert from URL
it: Inserisci da URL

en: Insert gallery
it: Inserisci galleria

en: Insert image
it: Inserisci immagine

en: Insert into page
it: Inserisci nella pagina

en: Insert into post
it: Inserisci nell'articolo

en: Insert link
it: Inserisci link

en: Insert row after
it: Inserisci una riga dopo

en: Insert row before
it: Inserisci una riga prima

en: Insert table
it: Inserisci tabella

en: Insert video
it: Inserisci video

en: Insert video playlist
it: Inserisci playlist video

en: Insert/edit image
it: Inserisci/Modifica immagine

en: Insert/edit link
it: Inserisci/Modifica link

en: Insert/edit video
it: Inserisci/modifica video

en: Inserted text
it: Testo inserito

en: Insufficient arguments passed to this XML-RPC method.
it: Gli argomenti passati a questo metodo XML-RPC sono insufficienti

en: Invalid Taxonomy
it: Tassonomia non valida

en: Invalid activation key.
it: Chiave di attivazione non valida.

en: Invalid attachment ID.
it: ID allegato non valido.

en: Invalid author ID.
it: ID autore non valido

en: Invalid comment ID.
it: ID commento non valido.

en: Invalid comment status.
it: Stato del commento non valido.

en: Invalid file type
it: Tipo di file non valido

en: Invalid key
it: Chiave non valida

en: Invalid menu ID.
it: ID menu non valido.

en: Invalid object ID
it: ID oggetto non valido.

en: Invalid post ID.
it: ID articolo non valido

en: Invalid post format
it: Formato articolo non valido

en: Invalid post type
it: Tipo di articolo non valido

en: Invalid post.
it: Articolo non valido

en: Invalid taxonomy
it: Tassonomia non valida

en: Invalid term ID
it: ID termine non valido.

en: Invalid user ID.
it: ID utente non valido.

en: Invalid value %1$s for %2$s. Expected value should be between %3$s and %4$s.
it: Valore non valido %1$s per %2$s. Il valore previsto dovrebbe essere tra %3$s e %4$s.

en: Is there no link to us?
it: Non ci sono link a noi?

en: Italic
it: Corsivo

en: Jan_January_abbreviation
it: gen

en: January
it: gennaio

en: JavaScript must be enabled to use this feature.
it: Per utilizzare questa funzionalità occorre che JavaScript sia abilitato.

en: Jul_July_abbreviation
it: lug

en: July
it: luglio

en: Jun_June_abbreviation
it: giu

en: June
it: giugno

en: Just a username, please.
it: Solo un nome utente, grazie.

en: Justify
it: Giustificato

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Large
it: Grande

en: Large size image height
it: Altezza dell'immagine di dimensione grande

en: Large size image width
it: Larghezza dell'immagine di dimensione grande

en: Last Post
it: Ultimo articolo

en: Last updated
it: Ultimo aggiornamento

en: Last updated: %s
it: Ultimo aggiornamento: %s

en: Leave a Comment
it: Lascia un commento

en: Leave a Reply
it: Lascia una risposta

en: Leave a Reply to %s
it: Rispondi a %s

en: Leave a comment
it: Lascia un commento

en: Left
it: Sinistra

en: Length:
it: Lunghezza:

en: Letter
it: Lettera

en: Line and paragraph breaks automatic, e-mail address never displayed, <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> allowed: <code>%s</code>
it: Linee e paragrafi tornano a capo automaticamente, gli indirizzi e-mail non vengono mai visualizzati, codice <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> consentito: <code>%s</code>

en: Link CSS Class
it: Classe CSS del link

en: Link Categories
it: Categorie dei link

en: Link Category
it: Categoria link

en: Link ID
it: ID link

en: Link Relationship (XFN)
it: Relazioni tra link (XFN)

en: Link Target
it: Destinazione link

en: Link Text
it: Testo del link

en: Link To
it: Link a

[ctx: Link anchor (TinyMCE)]
en: Anchor
it: Ancora

[ctx: Link anchors (TinyMCE)]
en: Anchors
it: Ancore

en: Link rating
it: Punteggio link

en: Link title
it: Titolo del link

en: Link to Attachment Page
it: Link alla pagina dell'allegato

en: Link to Media File
it: Link al file multimediale

en: Links
it: Link

en: Links for %s
it: Link per %s

[ctx: Links widget]
en: Random
it: Casuale

en: List View
it: Vista ad elenco

en: List item
it: Elemento di lista

en: Live Preview
it: Anteprima in tempo reale

en: Loading ...
it: Sto caricando...

en: Loading more results... please wait.
it: Caricando ulteriori risultati...attendi.

en: Log In
it: Login

en: Log Out
it: Logout

en: Log in
it: Accedi

en: Log in to Reply
it: Effettua il login per rispondere

en: Log in to leave a Comment
it: Effettua il login per lasciare un commento

en: Log out
it: Esci da questo account

en: Log out &raquo;
it: Esci da questo account &raquo;

en: Log out of this account
it: Esci da questo account

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>.
it: Autenticato come <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out &raquo;</a>
it: Autenticato come <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Scollegarsi da questo account">Logout &raquo;</a>

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
it: Autenticato come <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Scollegarsi da questo account">Logout?</a>

en: Login Address (URL)
it: Indirizzo di login (URL)

en: Login, RSS, &amp; WordPress.org links.
it: Aggiungi i link di Login, RSS e WordPress.org.

en: Loop
it: Ciclo

en: Lost Password
it: Password persa

en: Lost your password?
it: Hai dimenticato la tua password?

en: M_Monday_initial
it: L

en: Mail (will not be published)
it: Mail (che non verrà pubblicata)

en: Maintenance
it: In manutenzione.

en: Manage Audio
it: Gestione audio

en: Manage Comments
it: Gestione commenti

en: Manage Images
it: Gestione immagini

en: Manage Video
it: Gestione video

en: Manual Offsets
it: Offset manuale

en: Mar_March_abbreviation
it: mar

en: March
it: marzo

en: Match case
it: Argomento per confronto

en: Maximum upload file size: %s.
it: Dimensione massima di caricamento file: %s.

en: May
it: maggio

en: May_May_abbreviation
it: mag

en: Media File
it: File media

en: Media Library
it: Libreria media

en: Medium
it: Media

en: Medium size image height
it: Altezza dell'immagine di dimensione media

en: Medium size image width
it: Larghezza dell'immagine di dimensione media

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
it: Memoria esaurita. Prova con un file più piccolo.

en: Menu Locations
it: Posizioni del menu

en: Menu Name
it: Nome menu

en: Menu Options
it: Opzioni del menu

en: Menu created
it: Menu creato

en: Menu deleted
it: Menu cancellato

en: Menu item added
it: Voce menu aggiunta

en: Menu item deleted
it: Voce menu cancellata

en: Menu item is now a sub-item
it: La voce del menu è ora una sotto-voce

en: Menu item moved down
it: Voce del menu spostata giù

en: Menu item moved out of submenu
it: Elemento del menu spostato fuori dal submenu

en: Menu item moved up
it: Voce di menu spostata su

en: Menu locations
it: Posizioni menu

en: Menu options
it: Opzioni del menu

en: Menus
it: Menu

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme or in <a href="%s">widget areas</a> by adding a &#8220;Custom Menu&#8221; widget.
it: I Menu possono venir visualizzati in differenti posizioni definite dal tema utilizzato o in <a href="%s">aree widget</a> aggiungendo un widget &#8220;Menu personalizzato&#8221;.

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme.
it: I menu possono venir visualizzati in differenti posizioni definite dal tema utilizzato.

en: Merge table cells
it: Unisci celle tabella

en: Metadata
it: Metadati

en: Middle
it: Mediano

en: Missing Attachment
it: Allegato mancante

[ctx: Missing menu name.]
en: (unnamed)
it: (senza nome)

en: Mission complete. Message <strong>%s</strong> deleted.
it: Missione completata. Il messaggio <strong>%s</strong> è stato eliminato.

en: Mon
it: lun

en: Monday
it: lunedì

en: Month: %s
it: Mese: %s

en: Move down
it: Muovi giu

en: Move down one
it: Sposta in giù di uno

en: Move one level down
it: Sposta sotto di un livello

en: Move one level up
it: Sposta sopra di un livello

en: Move out from under %s
it: Sposta fuori da sotto %s

en: Move to another area&hellip;
it: Auto caricamento

en: Move to the top
it: Sposta in cima

en: Move under %s
it: Sposta sotto %s

en: Move up
it: Muovi Sopra

en: Move up one
it: Sposta in su di uno

[ctx: Move widget]
en: Move
it: Sposta

[ctx: Multisite active signup type]
en: all
it: tutti

[ctx: Multisite active signup type]
en: none
it: nessuno

[ctx: Multisite active signup type]
en: user
it: utente

en: Must be at least 4 characters, letters and numbers only. It cannot be changed, so choose carefully!
it: Deve essere di almeno 4 caratteri, solo lettere e numeri. Non può venir cambiato quindi sceglilo con attenzione!

en: Mute
it: Muto

en: Mute Toggle
it: Cambia il mute

en: My Sites
it: I miei siti

en: Name
it: Nome

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
it: Testo

[ctx: Name of link anchor (TinyMCE)]
en: Name
it: Nome

en: Navigation Label
it: Etichetta di navigazione

en: Navigation Menu
it: Menu di navigazione

en: Navigation Menu Item
it: Elemento del menu di navigazione

en: Navigation Menu Items
it: Elementi del menu di navigazione

en: Navigation Menus
it: Menu di navigazione

en: Need more help? <a href='https://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php'>We got it</a>.
it: Serve altro aiuto? <a href='https://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php'>Eccolo</a>.

en: Network Admin
it: Gestione network

en: Network Admin: %s
it: Amministratore del network: %s

en: New %1$s Site: %2$s
it: Nuovo %1$s sito: %2$s

en: New %1$s User: %2$s
it: Nuovo %1$s Utente: %2$s

en: New Category Name
it: Nuovo nome di categoria

en: New Link Category Name
it: Nuovo nome di categoria link

en: New Page
it: Nuova pagina

en: New Post
it: Nuovo articolo

en: New Site Registration: %s
it: Registrazione nuovo sito: %s

en: New Site: %1$s
    URL: %2$s
    Remote IP: %3$s
    
    Disable these notifications: %4$s
it: Nuovo sito: %1$s
    URL: %2$s
    Indirizzo IP: %3$s
    
    Disabilita queste notifiche: %4$s

en: New Tag Name
it: Nuovo nome tag

en: New User Registration: %s
it: Registrazione nuovo utente: %s

en: New User: %1$s
    Remote IP: %2$s
    
    Disable these notifications: %3$s
it: Nuovo utente: %1$s
    Indirizzo IP: %2$s
    
    Disabilita queste notifiche: %3$s

en: New comment on your post "%s"
it: Nuovo commento all'articolo "%s"

en: New document
it: Nuovo documento

en: New menu name
it: Nome del nuovo menu

en: New password
it: Nuova password

en: New pingback on your post "%s"
it: Nuovo pingback all'articolo "%s"

en: New trackback on your post "%s"
it: Nuovo trackback all'articolo "%s"

en: New user registration on your site %s:
it: Nuovo utente registrato sul sito %s:

en: Newer Comments &raquo;
it: Commenti seguenti &raquo;

en: Newer posts
it: Articoli seguenti

en: Next
it: Successivo

en: Next &gt;
it: Succ. &raquo;

en: Next &raquo;
it: Successivo &raquo;

en: Next Page &raquo;
it: Pagina successiva &raquo;

en: Next Post
it: Articolo successivo

en: Next page
it: Pagina successiva

en: No %1$s was set in the arguments array for the "%2$s" sidebar. Defaulting to "%3$s". Manually set the %1$s to "%3$s" to silence this notice and keep existing sidebar content.
it: Nessun %1$s è stato impostato nell'array degli argomenti per la sidebar "%2$s". Si utilizzerà il valore predefinito "%3$s". Impostare manualmente %1$s a "%3$s" per nascondere questo avvertimento e mantenere il contenuto attuale della sidebar.

en: No Comments
it: Nessun commento

en: No Comments<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
it: Nessun commento<span class="screen-reader-text"> su %s</span>

en: No Repeat
it: Nessuna ripetizione

en: No alignment
it: Nessun allineamento

en: No categories
it: Nessuna categoria

en: No categories found.
it: Nessuna categoria trovata

en: No color
it: Nessun colore

en: No comments yet.
it: Non c'è ancora nessun commento.

en: No editor could be selected.
it: Impossibile selezionare un editor

en: No file selected
it: Nessun file selezionato

en: No image selected
it: Nessuna immagine selezionata

en: No image set
it: Nessuna immagine impostata

en: No items
it: Nessun elemento presente

en: No items found.
it: Nessun elemento trovato

en: No media attachments found.
it: Non è stato trovato alcun allegato media.

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
it: Non è stato creato ancora alcun menu. <a href="%s">Crearne uno</a>

en: No more comments found.
it: Nessun altro commento trovato.

en: No pages found in Trash.
it: Nessuna pagina presente nel cestino.

en: No pages found.
it: Nessun pagina trovata.

en: No posts found in Trash.
it: Nessun articolo trovato nel cestino.

en: No posts found.
it: Nessun articolo trovato.

en: No results found.
it: Nessun risultato trovato.

en: No search term specified. Showing recent items.
it: Nessun termine di ricerca inserito. Vengono mostrati i contenuti più recenti.

en: No tags
it: Nessun tag

en: No tags found.
it: Nessun tag trovato.

en: Nonbreaking space
it: Spazio senza interruzioni

en: None
it: Nessuna

en: Nov_November_abbreviation
it: nov

en: November
it: novembre

en: Number of comments to show:
it: Numero di commenti da visualizzare:

en: Number of items found: %d
it: Numero di elementi trovati: %d

en: Number of links to show:
it: Numero di link da visualizzare:

en: Number of posts to show:
it: Numero di articoli da visualizzare:

en: Numbered list
it: Elenco numerato

en: Oct_October_abbreviation
it: ott

en: October
it: ottobre

en: Older posts
it: Articoli precedenti

en: Once Daily
it: Ogni giorno

en: Once Hourly
it: Ogni ora

en: One or more database tables are unavailable. The database may need to be <a href="%s">repaired</a>.
it: Una o più tabelle del database non sono disponibili. Il database potrebbe avere bisogno di essere <a href="%s">riparato</a>.

en: One response to %s
it: Una replica a %s

en: Only a static class method or function can be used in an uninstall hook.
it: Per disinstallare un hook occorre usare solo un metodo di classe statico o una funzione.

en: Only lowercase letters (a-z) and numbers are allowed.
it: Sono permessi solo lettere minuscole da a a z e numeri

en: Open link in a new tab
it: Apri il link in una nuova tab

en: Open link in a new window/tab
it: Apri il link in una nuova finestra/scheda

en: Or link to existing content
it: Oppure inserisci un link a un contenuto esistente

en: Original: %s
it: Originale: %s

en: Out from under %s
it: Fuori da sotto %s

en: Page %s
it: Pagina %s

en: Page ID
it: ID pagina

en: Page IDs, separated by commas.
it: ID pagina, separati da virgole.

en: Page break
it: Interruzione di pagina

en: Page not found
it: Pagina non trovata.

en: Page order
it: Ordine della pagina

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Pages
it: Pagine

en: Pages:
it: Pagine:

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Parent Category
it: Categoria genitore

en: Parent Category:
it: Categoria madre:

en: Parent Page:
it: Pagina genitore:

en: Parent term does not exist.
it: Il termine genitore non esiste.

en: Passing an integer number of posts is deprecated. Pass an array of arguments instead.
it: Passare un numero intero di articoli è deprecato. Passare invece un array di argomenti.

en: Password Lost and Changed for user: %s
it: È stata reimpostata la password per l'utente: %s

en: Password Lost and Found
it: Ufficio oggetti smarriti - Password

en: Password Protected
it: Protetto da password

en: Password Reset
it: Azzeramento password

en: Password reset is not allowed for this user
it: L'azzeramento della password non è consentito per questo utente.

en: Paste
it: Incolla

en: Paste as text
it: Incolla come testo

en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
it: Incolla come testo semplice. Il contenuti verr&aacute; incollato come semplice testo finch&eacute; mantieni spenta questa opzione.

en: Paste table row after
it: Incolla riga tabella dopo

en: Paste table row before
it: Incolla riga tabella prima

en: Paste your embed code below:
it: Inserisci il codice di embed qua sotto:

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
it[0]: In sospeso <span class="count">(%s)</span>
it[1]: In sospeso <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Review
it: In attesa di revisione

en: Pingback excerpt:
it: Riassunto pingback:

en: Pingback from %1$s to %2$s registered. Keep the web talking! :-)
it: Pingback da %1$s a %2$s registrato. Facciamo parlare il web! :-)

en: Play/Pause
it: Esegui/Pausa

en: Playlist Settings
it: Impostazioni Playlist

en: Please enter a site name.
it: Per favore inserisci il nome del sito.

en: Please enter a site title.
it: Per favore inserisci il titolo del sito.

en: Please enter a username.
it: Per favore inserisci il nome utente.

en: Please enter a valid email address.
it: Immettere un indirizzo email valido.

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
it: Inserire il proprio nome utente o il proprio indirizzo e-mail. Si riceverà una nuova password tramite e-mail.

en: Please include a %1$s template in your theme.
it: Includere un template %1$s nel proprio tema.

en: Please log in again.
it: Accedi nuovamente

en: Please see <a href="https://codex.wordpress.org/Debugging_in_WordPress">Debugging in WordPress</a> for more information.
it: Per favore consulta <a href="https://codex.wordpress.org/Debugging_in_WordPress">Il debug in WordPress</a> (in inglese) per ulteriori informazioni.

en: Please try again.
it: Riprovare

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
it: Prova a caricare il file con %1$s l'uploader del browser%2$s.

en: Plugin Information:
it: Informazioni sul plugin:

en: Plugin updates may not complete if you navigate away from this page.
it: Gli aggiornamenti dei plugin potrebbero non completarsi se navighi via da questa pagina.

en: Plugins
it: Plugin

en: Popular Tags
it: Tag più popolari

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function.
it: Possibili motivi: il tuo host può aver disabilitato la funzione mail().

en: Post Comment
it: Invia commento

en: Post Thumbnail
it: Miniatura articolo

en: Post Type
it: Tipo di post

[ctx: Post format]
en: Aside
it: Digressione

[ctx: Post format]
en: Gallery
it: Galleria

[ctx: Post format]
en: Image
it: Immagine

[ctx: Post format]
en: Quote
it: Citazione

[ctx: Post format]
en: Status
it: Stato

en: Post navigation
it: Navigazione articoli

en: Post type names must be between 1 and 20 characters in length.
it: I nomi delle tipologie di articoli devono essere compresi fra 1 e 20 caratteri di lunghezza.

en: Poster Image
it: Immagine Poster

en: Posts by %s
it: Articoli scritti da: %s

en: Posts navigation
it: Navigazione articoli

en: Posts page
it: Pagina articoli

en: Powered by <a href="%s" title="Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform"><strong>WordPress</strong></a>
it: Utilizza <a href="%s" title="Utilizza WordPress, piattaforma semantica avanzata di editoria personale"><strong>Wordpress</strong></a>

en: Powered by WordPress
it: Utilizza WordPress

en: Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform.
it: Funziona con Wordpress.

en: Preload
it: Precaricamento

en: Press return or enter to open
it: Premi return o invio per aprire

en: Press return or enter to open this panel
it: Premi return o invio per aprire questo pannello

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview as a browser icon
it: Anteprima come icona del browser

en: Preview as an app icon
it: Anteprima come icona app

en: Previewing theme
it: Anteprima del tema

en: Previous Post
it: Articolo precedente

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Print
it: Stampa

en: Private
it: Privato

en: Private <span class="count">(%s)</span> | Private <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Privato <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Privati <span class="count">(%s)</span>

en: Private: %s
it: Privato: %s

en: Privately Published
it: Pubblicato privatamente

en: Protected Comments: Please enter your password to view comments.
it: Commenti protetti: inserisci la tua password per visualizzare i commenti.

en: Protected: %s
it: Protetto: %s

en: Public
it: Pubblico

en: Public, Sticky
it: Pubblico, evidenziato

en: Publish
it: Pubblica

en: Publish on:
it: Pubblica il:

en: Published
it: Pubblicato

en: Published <span class="count">(%s)</span> | Published <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Pubblicato <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Pubblicati <span class="count">(%s)</span>

en: Published on:
it: Pubblicato il:

en: RSS Error: %s
it: Errore RSS %s

en: Random Order
it: Ordine casuale

en: Randomize suggested headers
it: Rendi casuali le testate suggerite

en: Randomize uploaded headers
it: Rendi casuali le testate caricate

en: Randomizing suggested headers
it: Rendi casuali le intestazioni suggerite

en: Randomizing uploaded headers
it: Ordinamento casuale delle intestazioni caricate

en: Read more...
it: Leggi tutto...

en: Read the <a target="_blank" href="https://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">bug report</a> page. Some of the guidelines there may help you figure out what went wrong.
it: Si veda la pagina <a target="_blank" href="https://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">bug report</a>. Alcune delle linee guida lì presenti potrebbero aiutare a capire cosa è andato storto.

en: Recent Comments
it: Commenti recenti

en: Recent Posts
it: Articoli recenti

en: Redo
it: Ripeti

en: Register
it: Registrati

en: Register For This Site
it: Registrazione per questo sito

en: Registration Form
it: Modulo di registrazione

en: Registration complete. Please check your e-mail.
it: Registrazione completata. Controlla la tua email.

en: Registration confirmation will be e-mailed to you.
it: La conferma della registrazione ti arriverà per email.

en: Registration has been disabled.
it: La registrazione è stata disabilitata.

en: Remember Me
it: Ricordami

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove From Bulk Edit
it: Rimuovi dalla modifica di gruppo

en: Remove Menu Item: %1$s (%2$s)
it: Rimuovi Elemento del menu: %1$s (%2$s)

en: Remove audio source
it: Rimuovi sorgente audio

en: Remove featured image
it: Rimuovi immagine in evidenza

en: Remove image
it: Rimuovi immagine

en: Remove link
it: Rimuovi link

en: Remove poster image
it: Elimina immagine poster

en: Remove video source
it: Rimuovi sorgente video

en: Reorder menu items
it: Riordinare gli elementi del menu

[ctx: Reorder menu items in Customizer]
en: Reorder
it: Riordina

en: Reorder mode closed
it: Modalità di riordino chiusa

en: Reorder mode enabled
it: Modalità di riordino abilitata

[ctx: Reorder widgets in Customizer]
en: Reorder
it: Riordina

en: Replace
it: Sostituisci

en: Replace Audio
it: Sostituisci Audio

en: Replace Image
it: Sostituisci Immagine

en: Replace Video
it: Sostituisci Video

en: Reply
it: Rispondi

en: Reply to %s
it: Rispondi a %s

en: Required fields are marked %s
it: I campi obbligatori sono contrassegnati %s

en: Reset Password
it: Azzera password

en: Restore last draft
it: Ripristina l'ultima bozza

en: Reverse order
it: Ordine inverso

en: Revision
it: Revisione

en: Revisions
it: Revisioni

en: Rich Text Area. Press Alt-Shift-H for help
it: Area testo elaborato. Premere Alt-Shift-H per un aiuto

en: Right
it: Destra

en: Row
it: Riga

en: Row group
it: Gruppo riga

en: Row type
it: Tipo riga

en: Rows
it: Righe

en: S_Saturday_initial
it: S

en: S_Sunday_initial
it: D

en: Sat
it: sab

en: Saturday
it: sabato

en: Save
it: Salva

en: Save &amp; Activate
it: Salva &amp; attiva

en: Save &amp; Publish
it: Salva &amp; pubblica

en: Save Draft
it: Salva bozza

en: Save and preview changes before publishing them.
it: Salva e vedi in anteprima le modifiche prima di pubblicarle.

en: Save as Pending
it: Salva come in sospeso

en: Saved
it: Salvato

en: Saved.
it: Salvato.

en: Saving Draft&#8230;
it: Salvataggio bozza&#8230;

en: Saving...
it: Salvataggio in corso...

en: Say It!
it: Dillo!

en: Schedule
it: Pianificazioni

en: Schedule for:
it: Pianificato per:

en: Scheduled <span class="count">(%s)</span> | Scheduled <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Pianificato <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Pianificati <span class="count">(%s)</span>

en: Scripts and styles should not be registered or enqueued until the %1$s, %2$s, or %3$s hooks.
it: Gli script e gli stili non dovrebbero essere registrati o accodati prima degli hooks %1$s,%2$s, o %3$s.

en: Scroll
it: Scorrevole

en: Search
it: Cerca

en: Search Categories
it: Cerca categorie

en: Search Link Categories
it: Ricerca categorie link

en: Search Media
it: Cerca media

en: Search Menu Items
it: Cerca tra gli elementi del Menu

en: Search Pages
it: Cerca pagine

en: Search Posts
it: Cerca articoli

en: Search Results %1$s %2$s
it: Risultati della ricerca %1$s %2$s

en: Search Tags
it: Cerca tag

en: Search Widgets
it: Ricerca widget

en: Search installed themes...
it: Ricerca temi installati...

en: Search menu items&hellip;
it: Cerca tra gli elementi del menu&hellip;

en: Search or use up and down arrow keys to select an item.
it: Cerca o utilizza i tasti freccia su e freccia giù per selezionare un elemento.

[ctx: Search widget]
en: Search
it: Cerca

en: Search widgets&hellip;
it: Ricerca widget&hellip;

en: Security error.
it: Errore di sicurezza.

en: Select
it: Seleziona

en: Select Category
it: Seleziona una categoria

en: Select Color
it: Seleziona colore

en: Select Day
it: Seleziona Giorno

en: Select File
it: Seleziona file

en: Select Files
it: Selezionare i file

en: Select Image
it: Seleziona una immagine

en: Select Link Category:
it: Seleziona Categoria Link:

en: Select Menu:
it: Selezionare il menu:

en: Select Month
it: Seleziona mese

en: Select Post
it: Scegli articolo

en: Select Poster Image
it: Seleziona Immagine Poster

en: Select Week
it: Scegli la settimana

en: Select Year
it: Seleziona Anno

en: Select a city
it: Seleziona una città

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Select an area to move this widget into:
it: Seleziona un&#8217;area nella quale spostare questo widget:

en: Select and Crop
it: Seleziona e Ritaglia

en: Sep_September_abbreviation
it: set

en: Separate tags with commas
it: Separa i tag con delle virgole

en: September
it: settembre

en: Session expired
it: Sessione scaduta

en: Session expired. Please log in again. You will not move away from this page.
it: La sessione è scaduta. Effettua nuovamente il login. Rimarrai comunque su questa pagina senza abbandonarla.

en: Set featured image
it: Imposta l'immagine in evidenza

en: Set image
it: Imposta immagine

en: Shift + Alt + letter:
it: Shift + Alt + lettera:

en: Shift-click to edit this widget.
it: Fai clic tenendo premuto il tasto maiuscole per modificare questo widget

en: Show
it: Visualizza

en: Show Artist Name in Tracklist
it: Mostra il nome dell'artista nella scaletta

en: Show Images
it: Mostra le immagini

en: Show Link Description
it: Mostra descrizione link

en: Show Link Image
it: Mostra immagine link

en: Show Link Name
it: Mostra nome link

en: Show Link Rating
it: Mostra valutazione link

en: Show Tracklist
it: Mostra la scaletta delle tracce

en: Show Video List
it: Mostra elenco video

en: Show advanced menu properties
it: Visualizza proprietà avanzate per il menu

en: Show hierarchy
it: Visualizza la gerarchia

en: Show invisible characters
it: Mostra caratteri invisibili

en: Show more comments
it: Mostra altri commenti

en: Show password
it: Mostra password

en: Show post counts
it: Mostra conteggio articoli

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Sidebar %d
it: Barra laterale %d

en: Signup
it: Registrazione

en: Site Address (URL)
it: Indirizzo sito (URL)

en: Site Admin
it: Amministra sito

en: Site Domain:
it: Dominio sito:

en: Site Icon
it: Icona del sito

en: Site Identity
it: Identità del Sito

en: Site Name:
it: Nome sito:

en: Site Preview
it: Anteprima Sito

en: Site Tagline
it: Motto del sito

en: Site Title
it: Titolo sito

en: Site Title:
it: Titolo sito:

en: Site name must be at least 4 characters.
it: Il nome del sito deve essere di almeno 4 caratteri.

en: Site registration has been disabled.
it: La registrazione dei blog è stata disabilitata.

en: Sites
it: Siti

en: Sites you are already a member of:
it: Blog di cui si è già membri:

en: Size
it: Dimensione

en: Skip Cropping
it: Salta Ritaglio

en: Skip to toolbar
it: Vai alla barra degli strumenti

en: Slow down cowboy, no need to check for new mails so often!
it: Rallenta cowboy, non serve controllare così spesso le nuove email!

en: Software Name
it: Nome software

en: Software Version
it: Versione software

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
it: Qualcuno ha richiesto l'azzeramento delle password per il seguente account utente.

en: Sorry, comments are closed for this item.
it: I commenti sono chiusi per questo articolo.

en: Sorry, deleting the term failed.
it: Eliminazione del termine fallita.

en: Sorry, editing the term failed.
it: Modifica del termine fallita.

en: Sorry, new registrations are not allowed at this time.
it: Al momento non si accettano nuove registrazioni.

en: Sorry, no posts matched your criteria.
it: Nessun articolo risponde ai criteri di ricerca impostati.

en: Sorry, no such page.
it: Questa pagina non esiste.

en: Sorry, no such post.
it: Questo articolo non esiste.

en: Sorry, one of the given taxonomies is not supported by the post type.
it: Una delle tassonomie non è supportata da questo tipo di articolo.

en: Sorry, revisions are disabled.
it: Spiacente, le revisioni sono disabilitate.

en: Sorry, site names may not contain the character &#8220;_&#8221;!
it: I nomi dei siti non possono contenre il carattere &#8220;_&#8221;!

en: Sorry, site names must have letters too!
it: I nomi dei siti devono avere anche delle lettere!

en: Sorry, that email address is already used!
it: Questo indirizzo email è già utilizzato!

en: Sorry, that email address is not allowed!
it: Questo indirizzo email non è consentito!

en: Sorry, that file cannot be edited.
it: Questo file non può essere modificato.

en: Sorry, that site already exists!
it: Questo sito esiste già!

en: Sorry, that site is reserved!
it: Questo sito è riservato!

en: Sorry, that username already exists!
it: Questo nome utente esiste già!

en: Sorry, the comment could not be edited. Something wrong happened.
it: Il commento non può venir modificato. &Egrave; accaduto qualche cosa di grave.

en: Sorry, the comment form is closed at this time.
it: Al momento l'inserimento di commenti non è consentito.

en: Sorry, the new category failed.
it: L'inserimento di una nuova categoria non è riuscito.

en: Sorry, the user cannot be updated.
it: Spiacente, l'utente non può essere aggiornato.

en: Sorry, usernames may not contain the character &#8220;_&#8221;!
it: Il nome utente non può contenere il carattere &#8220;_&#8221;!

en: Sorry, usernames must have letters too!
it: Il nome utente deve avere anche delle lettere!

en: Sorry, you are not allowed to add a term to one of the given taxonomies.
it: Non disponi dei permessi per aggiungere un termine a una delle tassonomie.

en: Sorry, you are not allowed to assign a term to one of the given taxonomies.
it: Non disponi dei permessi sufficienti per assegnare un termine a una delle tassanomie.

en: Sorry, you are not allowed to create password protected posts in this post type
it: Non disponi dei permessi per creare articoli protetti da password per questo tipo di articoli

en: Sorry, you are not allowed to create private posts in this post type
it: Non disponi dei permessi per creare un articolo privato per questo tipo di articoli

en: Sorry, you are not allowed to delete this post.
it: Non disponi del permesso per eliminare questo articolo.

en: Sorry, you are not allowed to edit posts in this post type
it: Non disponi dei permessi per modificare gli articoli di questo tipo

en: Sorry, you are not allowed to edit posts.
it: Spiacente, non si dispone del permesso per modificare gli articoli.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post type.
it: Non disponi dei permessi per modificare questo tipo di articoli.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
it: Non disponi dei permessi sufficienti per modificare questo articolo.

en: Sorry, you are not allowed to post on this site.
it: Non si dispone del permesso per pubblicare articoli su questo sito.

en: Sorry, you are not allowed to publish pages on this site.
it: Non si dispone del permesso per pubblicare pagine su questo sito.

en: Sorry, you are not allowed to publish posts in this post type
it: Non si dispone dei permessi per pubblicare articoli con questa tipologia di articolo

en: Sorry, you are not allowed to publish posts on this site.
it: non si dispone del permesso per pubblicare articoli su questo sito.

en: Sorry, you are not allowed to stick this post.
it: Non disponi dei permessi per rendere questo articolo evidenziato.

en: Sorry, you can not edit this post.
it: Spiacente, non è possibile modificare questo articolo.

en: Sorry, you cannot edit comments.
it: Non è possibile modificare i commenti.

en: Sorry, you cannot edit pages.
it: Non è possibile modificare le pagine.

en: Sorry, you cannot edit posts on this site.
it: Non è possibile modificare gli articoli di questo sito.

en: Sorry, you cannot edit this page.
it: Non è possibile modificare questa pagina.

en: Sorry, you cannot edit this post.
it: Non è possibile modificare questo articolo.

en: Sorry, you cannot edit users.
it: Spiacente, non puoi modificare gli utenti.

en: Sorry, you cannot edit your profile.
it: Spiacente, non puoi modificare il tuo profilo.

en: Sorry, you cannot list users.
it: Spiacente, non puoi elencare gli utenti.

en: Sorry, you cannot publish this post.
it: Non è possibile pubblicare questo articolo.

en: Sorry, you cannot stick a private post.
it: Impossibile mettere in evidenza un articolo privato.

en: Sorry, you do not have access to user data on this site.
it: Non si dispone del permesso per accedere ai dati utente di questo sito.

en: Sorry, you do not have the right to add a category.
it: Non si dispone dei permessi per aggiungere una categoria.

en: Sorry, you do not have the right to delete a category.
it: Non disponi del permesso per eliminare una categoria.

en: Sorry, you do not have the right to delete this page.
it: Non disponi del permesso per eliminare questa pagina.

en: Sorry, you do not have the right to delete this post.
it: Non si dispone dei permessi per cancellare questo articolo.

en: Sorry, you do not have the right to edit this page.
it: Non si dispone del permesso per modificare questa pagina.

en: Sorry, you do not have the right to edit this post.
it: Non si ha il permesso di modificare questo articolo.

en: Sorry, you do not have the right to publish this page.
it: Non si dispone dei permessi per pubblicare questa pagina.

en: Sorry, you do not have the right to publish this post.
it: Spiacente, non si dispone dei permessi per pubblicare questo articolo.

en: Sorry, you may not use that site name.
it: Non è possibile usare questo nome per il sito.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view categories.
it: Occorre avere la possibilità di modificare gli articoli di questo sito per poter visualizzare le categorie.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view tags.
it: Occorre avere la possibilità di modificare gli articoli di questo sito per poter visualizzare i tag.

en: Sorry, you must be logged in to post a comment.
it: Per inviare un commento occorre aver effettuato il login.

en: Sorry, your entry could not be edited. Something wrong happened.
it: Questa voce non può essere modificata. Si è verificato un errore.

en: Sorry, your entry could not be posted. Something wrong happened.
it: Non è possibile pubblicare questo intervento. &Eacute; successo qualcosa di strano .

en: Sorry, your term could not be created. Something wrong happened.
it: Il termine indicato non può essere creato. Si è verificato un problema.

en: Sort by:
it: Ordinato per:

en: Source
it: Sorgente

en: Source code
it: Codice sorgente

en: Spam it: %s
it: Marca come spam: %s

en: Special character
it: Caratteri speciali

en: Split table cell
it: Dividi cella

en: Static Front Page
it: Pagina iniziale statica

en: Still waiting for your email?
it: Si sta ancora aspettando l'email?

en: Strength indicator
it: Indicatore di forza (della password)

en: Strikethrough
it: Barrato

en: Style
it: Stile

en: Stylesheet
it: Foglio di stile

en: Stylesheet is missing.
it: Foglio di stile mancante.

en: Stylesheet is not readable.
it: Il foglio di stile non è leggibile.

en: Submit
it: Invia

en: Submit Comment
it: Invia commento

en: Submitted on:
it: Inviato il:

en: Subscript
it: Pedice

en: Suggested embed #%d
it: Incorporazione suggerita #%d

en: Suggested image #%d
it: Immagine suggerita #%d

en: Suggested image dimensions:
it: Dimensioni suggerite:

en: Sun
it: dom

en: Sunday
it: domenica

en: Superscript
it: Apice

en: Support Forums
it: Forum di supporto

en: T_Thursday_initial
it: G

en: T_Tuesday_initial
it: M

en: Table cell properties
it: Proprietà cella tabella

en: Table properties
it: Proprietà tabella

en: Table row properties
it: Proprietà riga tabella

en: Tagline
it: Motto

en: Tags
it: Tag

en: Tags:
it: Tag:

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Taxonomy names must be between 1 and 32 characters in length.
it: I nomi di tassonomia devono essere con lunghezza tra 1 e 32 caratteri.

en: Taxonomy:
it: Tassonomia:

en: Template
it: Modello

en: Template is missing.
it: Template mancante.

en: Text
it: Testo

en: Text color
it: Colore del testo

en: That email address has already been used. Please check your inbox for an activation email. It will become available in a couple of days if you do nothing.
it: Questo indirizzo email è stato già utilizzato. Per favore verifica se nella tua posta è arrivata una email di attivazione. Se non fai nulla, l'indirizzo diverrà nuovamente disponibile in un paio di giorni.

en: That name is not allowed.
it: Questo nome non è permesso.

en: That site is currently reserved but may be available in a couple days.
it: Questo sito è attualmente riservato ma potrebbe essere disponibile in un paio di giorni.

en: That user does not exist.
it: Questo utente non esiste.

en: That username is already activated.
it: Il nome utente è già stato attivato.

en: That username is currently reserved but may be available in a couple of days.
it: Il nome utente è attualmente riservato ma potrebbe rendersi disponibile in un paio di giorni.

en: That username is not allowed.
it: Questo nome utente non è permesso.

en: The "%s" theme is not a valid parent theme.
it: Il tema "%s" non è un tema genitore valido.

en: The %1$s option is deprecated for the family of %2$s functions. Use the %3$s function instead.
it: L'opzione %1$s è deprecata per la famiglia di funzioni di %2$s. Al suo posto utilizza la funzione %3$s.

en: The %1$s option is deprecated for the family of %2$s functions. Use the %3$s option instead.
it: L'opzione %1$s è deprecata per la famiglia di funzioni di %2$s. Al suo posto utilizza la funzione %3$s.

en: The %s directory of the develop repository must be used for RTL.
it: La directory %s del repository di sviluppo deve essere utilizzata per l'RTL.

en: The <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> to TrackBack this entry is: <em>%s</em>
it: La <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> per fare il TrackBack di questo articolo è: <em>%s</em>

en: The GD image library is not installed.
it: La GD image library non è installata.

en: The SSL certificate for the host could not be verified.
it: Il certificato SSL per questo host non può essere verificato.

en: The Site Icon is used as a browser and app icon for your site. Icons must be square, and at least 512px wide and tall.
it: L'Icona del Sito è utilizzata come icona del tuo sito dai browser e dalle app. Le icone devono essere quadrate e con una larghezza ed una altezza di almeno 512px.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
it: L'indirizzo del sito immesso non sembra essere una URL valida. Per favore inserisci una URL valida.

en: The URL to the admin area
it: L'URL dell'area di amministrazione

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
it: L'indirizzo di WordPress inserito non sembra essere una URL valida. Per favore inserisci una URL valida.

en: The called constructor method for %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
it: Il metodo di costruzione richiamato per %1$s è <strong>deprecato</strong> dalla versione %2$s! Utilizzare invece %3$s.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
it: Se si abbandona questa pagina i cambiamenti effettuati verranno persi .

en: The constant <code>VHOST</code> <strong>is deprecated</strong>. Use the boolean constant <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> in wp-config.php to enable a subdomain configuration. Use is_subdomain_install() to check whether a subdomain configuration is enabled.
it: La costante <code>VHOST</code> <strong>è deprecata</strong>. Utilizzare la costante booleana <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> in wp-config.php per abilitare la configurazione con sottodomini. Utilizzare is_subdomain_install() per verificare se la configurazione a sottodomini è abilitata o meno.

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
it: La descrizione sarà mostrata nel menu se il tema supporta questa funzionalità.

en: The e-mail could not be sent.
it: Impossibile inviare la mail.

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
it: L'indirizzo email inserito non sembra essere un indirizzo email valido. Per favore inserisci un indirizzo email valido.

en: The following formatting shortcuts are replaced when pressing Enter. Press Escape or the Undo button to undo.
it: Le seguenti scorciatoie per la formattazione sono sostituite quando si preme Invio. Premi Esc o il pulsante Annulla per annullare.

en: The following values do not describe a valid date: month %1$s, day %2$s.
it: I seguenti valori non descrivono una data valida: giorno %2$s, mese %1$s.

en: The following values do not describe a valid date: year %1$s, month %2$s, day %3$s.
it: I seguenti valori non descrivono una data valida: anno %1$s, mese %2$s, giorno %3$s.

en: The given object ID is not that of a menu item.
it: L'ID dell'oggetto indicato non è quello di un elemento del menu.

en: The login page will open in a new window. After logging in you can close it and return to this page.
it: La pagina di login sar&agrave; aperta in una nuova finestra. Dopo esserti loggato potrai chiuderla e ritornare a questa pagina.

en: The menu ID should not be empty.
it: L'ID del menu non dovrebbe essere vuoto.

en: The menu name <strong>%s</strong> conflicts with another menu name. Please try another.
it: Un menu di nome <strong>%s</strong> è in conflitto con un altro nome dimenu. Provare un nome differente.

en: The page template is invalid.
it: Il template di pagina non è valido.

en: The parent theme is missing. Please install the "%s" parent theme.
it: Il tema padre è mancante. Installare il tema padre "%s".

en: The passwords do not match.
it: Le password non corrispondono.

en: The post cannot be deleted.
it: L'articolo non può essere eliminato.

en: The post type may not be changed.
it: Il tipo di articolo non può essere modificato.

en: The post type specified is not valid
it: Il tipo di articolo specificato non è valido

en: The query argument of %s must have a placeholder.
it: L'argomento %s della query deve avere un valore.

en: The requested user does not exist.
it: L'utente richiesto non esiste.

en: The role specified is not valid
it: Il ruolo specificato non è valido

en: The search results will be updated as you type.
it: I risultati della ricerca vengono aggiornati mentre digiti.

en: The site %s is yours.
it: The sito %s è di vostra proprietà.

en: The site is already active.
it: Il sito è già attivo.

en: The site you have requested is not installed properly. Please contact the system administrator.
it: Il sito richiesto non è installato correttamente. Contattare l'amministratore di sistema.

en: The site you were looking for, <strong>%s</strong>, does not exist, but you can create it now!
it: Il sito che stavi cercando, <strong>%s</strong>, non esiste, ma puoi crearlo adesso!

en: The site you were looking for, <strong>%s</strong>, does not exist.
it: Il sito che stavi cercando, <strong>%s</strong>, non esiste.

en: The slug &#8220;%s&#8221; is already in use by another term
it: Lo slug &#8220;%s&#8221; è già utilizzato da un altro termine

en: The source URL and the target URL cannot both point to the same resource.
it: L'URL di partenza e l'URL d'arrivo non possono puntare alla stessa risorsa.

en: The source URL does not contain a link to the target URL, and so cannot be used as a source.
it: L'URL d'origine non contiene un link all'URL di destinazione e quindi non può essere utilizzato come origine.

en: The source URL does not exist.
it: L'URL sorgente non esiste.

en: The specified target URL cannot be used as a target. It either doesn&#8217;t exist, or it is not a pingback-enabled resource.
it: L'URL indicata non può essere usata come destinazione. O non esiste o non è una risorsa abilitata al pingback.

en: The specified target URL does not exist.
it: L''URL di destinazione specifica non esiste

en: The term name cannot be empty.
it: Il termine non può essere vuoto.

en: The theme directory "%s" does not exist.
it: La directory del tema  "%s" non esiste.

en: The timezone you have entered is not valid. Please select a valid timezone.
it: Il fuso orario inserito non è valido. Per favore seleziona un fuso orario valido.

en: The user is already active.
it: Questo utente è già attivo.

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="%s">native app for your device</a> instead.
it: Il browser web del tuo apparecchio non può essere utilizzato per caricare file. DOvresti poter utilizzare al suo posto <a href="%s">la app nativa per la tua apparecchiatura</a>.

en: Theme Details
it: Dettagli del tema

en: Theme support for %1$s should be registered before the %2$s hook.
it: Il supporto del tema a %1$s deve essere registrato prima dell'hook %2$s.

en: Theme without %1$s
it: Tema senza %1$s

en: Themes
it: Temi

en: There are no HTTP transports available which can complete the requested request.
it: Non vi sono transport HTTP disponibili che permettono di completare la richiesta effettuata.

en: There are no associated subtitles.
it: Non ci sono sottotitoli associati.

en: There are no options for this widget.
it: Non vi sono opzioni per questo widget.

en: There doesn&#8217;t seem to be any new mail.
it: Pare non vi sia alcuna nuova mail.

en: There doesn't seem to be a <code>wp-config.php</code> file. I need this before we can get started.
it: Sembra non vi sia un file <code>wp-config.php</code>. Occorre averlo per poter iniziare.

en: There has been an error cropping your image.
it: Si è verificato un errore durante il ridimensionamento dell&#8217;immagine.

en: There is a revision of this post that is more recent.
it: C'è una revisione di questo articolo che è più recente.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
it: Non è disponibile alcun riassunto in quanto si tratta di un articolo protetto.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
it: Si è verificato un errore di configurazione. Contattate l'amministratore del server.

en: There was a problem, please correct the form below and try again.
it: Si era verificato un problema, correggere il modulo sottostante e riprovavare.

en: This action has been disabled by the administrator.
it: Questa azione è stata disabilitata dall'amministratore

en: This argument has changed to an array to match the behavior of the other cron functions.
it: Questo argomento è stato trasformato in un array per adattarsi al funzionamento di altre funzioni cron.

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
it: Il contenuto è protetto da password. Per visualizzarlo inserisci di seguito la password:

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
it: Questa funzionalità richiede frame in linea. Si hanno i frame disabilitati o il browser non li supporta.

en: This file is empty. Please try another.
it: Questo file è vuoto. Provare con un altro file.

en: This file is not an image. Please try another.
it: Questo file non è un'immagine. Prova con un file diverso.

en: This file is too big. Files must be less than %d KB in size.
it: Il file è troppo grande. I file devono avere una dimensione inferiore a %d KB.

en: This file no longer needs to be included.
it: Il file non ha più la necessità di venire incluso

en: This file type is not allowed. Please try another.
it: Questo tipo di file non è permesso. Provare con un altro file.

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
it: Questo file è più grande della dimensione massima consentita. Prova con un file diverso.

en: This is the short link.
it: Questo è il link breve.

en: This page validates as XHTML 1.0 Transitional
it: Il codice di questa pagina è XHTML 1.0 Transitional valido

en: This panel is used for managing navigation menus for content you have already published on your site. You can create menus and add items for existing content such as pages, posts, categories, tags, formats, or custom links.
it: Questo pannello è utilizzato per gestire i menu di navigazione per contenuti che hai già pubblicato sul tuo sito. Puoi creare i menu ed aggiungere degli elementi per contenuti esistenti come pagine, articoli, categorie, tag, formati di articoli oppure link personalizzati.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
it: Questo articolo è protetto da password. Inserire la password per visualizzare i commenti.

en: This site has been archived or suspended.
it: Questo blog è stato archiviato o sospeso.

en: This site has not been activated yet. If you are having problems activating your site, please contact <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>.
it: Il sito non è stato ancora attivato. Se si hanno dei problemi nell&#8217;attivazione del sito contattare <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>.

en: This site is no longer available.
it: Questo sito non è più disponibile

en: This taxonomy is not hierarchical so you can't set a parent.
it: Questa tassonomia non è gerarchiaca quindi non è possibile impostare un genitore.

en: This taxonomy is not hierarchical.
it: Questa tassonomia non è gerarchica.

en: Thu
it: gio

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Thumbnail Height
it: Altezza miniatura

en: Thumbnail Width
it: Larghezza miniatura

en: Thursday
it: giovedì

en: Tile
it: Affianca

en: Tile Horizontally
it: Affianca orizzontalmente

en: Tile Vertically
it: Affianca verticalmente

en: Time Format
it: Formato ora

en: Time Zone
it: Fuso orario

[ctx: TinyMCE]
en: Blocks
it: Blocchi

[ctx: TinyMCE]
en: Formats
it: Formati

[ctx: TinyMCE]
en: Headings
it: Titoli

[ctx: TinyMCE]
en: Insert template
it: Inserisci template

[ctx: TinyMCE]
en: Templates
it: Template

[ctx: TinyMCE menu]
en: Edit
it: Modifica

[ctx: TinyMCE menu]
en: Format
it: Formato

[ctx: TinyMCE menu]
en: Insert
it: Inserire

[ctx: TinyMCE menu]
en: Table
it: Tabella

[ctx: TinyMCE menu]
en: Tools
it: Strumenti

[ctx: TinyMCE menu]
en: View
it: Vista

en: Title
it: Titolo

en: Title Attribute
it: Attributo titolo

en: Title:
it: Titolo:

en: To activate your blog, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
    
    After you activate, you can visit your site here:
    
    %s
it: Per attivare il proprio blog, fare click sul seguente link:
    
    %s
    
    Dopo  l&#8217;attivazione, si riceverà *un&#8217;altra email* con i dati di login.
    
    Dopo  l&#8217;attivazione, sarà possibile visitare il proprio sito qui:
    
    %s

en: To activate your user, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
it: Per attivare il tuo utente, fai click sul link seguente:
    
    %s
    
    Dopo l'attivazione, riceverai un altra email con i dettagli per il login.

en: To move focus to other buttons use Tab or the arrow keys. To return focus to the editor press Escape or use one of the buttons.
it: Per spostare il focus su altri pulsanti usare Tab o i tasti cursore. Per ripristinare il focus sull'editor premere Esc oppure premere uno dei pulsanti.

en: To reset your password, visit the following address:
it: Per reimpostare la tua password visita il seguente indirizzo:

en: To set your password, visit the following address:
it: Per impostare la tua password, visita il seguente indirizzo:

en: Toggle Editor Text Direction
it: Inverti direzione del testo dell'editor

en: Toggle section: %s
it: Cambia sezione: %s

en: Toggle section: Custom Links
it: Cambia sezione: Links personalizzati

en: Too many redirects.
it: Troppi redirect.

en: Toolbar
it: Barra strumenti

en: Toolbar Toggle
it: Toggle della Barra degli Strumenti

en: Top
it: Alto

en: Trackback excerpt:
it: Estratto del trackback:

en: Tracks (subtitles, captions, descriptions, chapters, or metadata)
it: Tracce (sottotitoli, didascalia, capitoli o metadata)

en: Translation Updates
it: Aggiornamenti delle traduzioni

en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Cestinato <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Cestinati <span class="count">(%s)</span>

en: Trash Selected
it: Cestina i selezionati

en: Trash it: %s
it: Cestinare: %s

en: Trash widget by moving it to the inactive widgets sidebar.
it: Cestina il widget spostandolo nell&#8217;area dei widget inattivi.

en: Tue
it: mar

en: Tuesday
it: martedì

en: Turn off Fullscreen
it: Disattiva lo schermo intero

en: Twice Daily
it: Due volte al giorno

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
it: Impossibile creare la directory %s. Verifica che la directory madre sia scrivibile dal server!

en: Unapproved
it: Non approvato

en: Unattached
it: Non allegato

en: Uncategorized
it: Senza categoria

en: Under %s
it: Sotto %s

en: Underline
it: Sottolineato

en: Undo
it: Annulla

en: Unknown Feed
it: Feed sconosciuto

en: Unmute
it: Togli il mute

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Untrash
it: Ripristina

en: Untrash Selected
it: Ripristina i selezionati

en: Update
it: Aggiorna

en: Update Category
it: Aggiorna categoria

en: Update Failed: %s
it: Aggiornamento fallito: %s

en: Update Link Category
it: Aggiorna categoria link

en: Update Tag
it: Aggiorna tag

en: Update audio playlist
it: Aggiorna playlist audio

en: Update canceled.
it: Aggiornamento annullato.

en: Update completed successfully.
it: Aggiornamento completato con successo.

en: Update gallery
it: Aggiorna galleria

en: Update video playlist
it: Aggiorna playlist video

en: Updated!
it: Aggiornato!

en: Updating %s...
it: In corso aggiornamento di %s...

en: Updating...
it: Aggiornamento in corso...

en: Updating... please wait.
it: Aggiornamento in corso... attendi, per favore.

en: Upload Files
it: Carica file

en: Upload Images
it: Caricamento immagini

en: Upload Limit Exceeded
it: Limite di caricamento superato

en: Upload failed.
it: Caricamento non riuscito.

en: Upload stopped.
it: Caricamento interrotto.

en: Uploaded By
it: Caricato da

en: Uploaded To
it: Caricato in

en: Uploaded on:
it: Caricato il:

en: Uploaded to this page
it: Caricato in questa pagina

en: Uploaded to this post
it: Caricato in questo articolo

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
it: o

en: Uploading
it: Caricamento

en: Usage of user levels by plugins and themes is deprecated. Use roles and capabilities instead.
it: L'utilizzo dei livelli utenti da temi e plugin è deprecato. Utilizza ruoli e capacità.

en: Use <code>WP_User->ID</code> instead.
it: In alternativa utilizzare <code>WP_User->ID</code>.

en: Use <code>get_the_author()</code> instead if you do not want the value echoed.
it: Utilizzare <code>get_the_author()</code> se invece non si desidera avere il valore visualizzato.

en: Use <code>get_trackback_url()</code> instead if you do not want the value echoed.
it: Utilizzare <code>get_trackback_url()</code> se non si desidera che il valore venga visualizzato.

en: Use as featured image
it: Utilizza come immagine in evidenza

en: Use commas instead of %s to separate excluded terms.
it: Usa le virgole invece di %s per separare i termini da escludere.

en: User Dashboard: %s
it: Bacheca utente: %s

en: User has blocked requests through HTTP.
it: L'utente ha bloccato le richieste via HTTP.

en: User registration has been disabled.
it: La registrazione utenti è disabilitata.

en: User registration is currently not allowed.
it: La registrazione degli utenti non è al momento permessa.

en: Username
it: Nome utente

en: Username may not be longer than 60 characters.
it: Il nome utente non deve essere più lungo di 60 caratteri.

en: Username must be at least 4 characters.
it: Il nome utente deve essere di almeno 4 caratteri

en: Username or E-mail:
it: Nome utente o E-mail:

en: Username:
it: Nome utente:

en: Username: %s
it: Nome utente: %s

en: Users
it: Utenti

en: Valid <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr>
it: <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr> valido

en: Vertical space
it: Spaziatura verticale

en: Video Details
it: Dettagli Video

en: View Attachment Page
it: Visualizza Pagina dell'Allegato

en: View Category
it: Visualizza categoria

en: View Page
it: Visualizza pagina

en: View Post
it: Visualizza articolo

en: View Tag
it: Visualizza Tag

en: View attachment page
it: Vedi pagina allegato

en: Visit %s&#8217;s website
it: Visitare il sito web di %s

en: Visit Site
it: Visualizza sito

en: Visual
it: Visuale

en: Visual aids
it: Aiuti visuali

en: W_Wednesday_initial
it: M

en: Wait a little longer. Sometimes delivery of email can be delayed by processes outside of our control.
it: Attendere un po'. Alcune volte la consegna delle email può venir ritardata da processi al di fuori del nostro controllo.

en: We cannot find a title on that page.
it: Non possiamo trovare un titolo in quella pagina.

en: We send your registration email to this address. (Double-check your email address before continuing.)
it: Invieremo l'email di registrazione a questo indirizzo. (Controllare attentamente l'indirizzo email prima di proseguire.)

en: Website
it: Sito web

en: Website: %1$s (IP: %2$s, %3$s)
it: Sito: %1$s (IP: %2$s, %3$s)

en: Wed
it: mer

en: Wednesday
it: mercoledì

en: Welcome back, %s. By filling out the form below, you can <strong>add another site to your account</strong>. There is no limit to the number of sites you can have, so create to your heart&#8217;s content, but write responsibly!
it: Bentornato %s. Compilando il seguente modulo è possibile <strong>aggiungere un nuovo sito al proprio account</strong>. Non vi è limite al numero di blog che è possibile avere, quindi create i contenuti secondo il vostro cuore ma scrivete con responsabilità.

en: What do I do now?
it: Cosa devo fare ora?

en: When in reorder mode, additional controls to reorder menu items will be available in the items list above.
it: Quando si è in modalità di riordino. Saranno disponibili, nella lista degli elementi qua sopra, nuovi controlli per riordinare gli elementi del menu.

en: When starting a new paragraph with one of these formatting shortcuts followed by a space, the formatting will be applied automatically. Press Backspace or Escape to undo.
it: Quando inizi un nuovo paragrafo con uno di questi modelli seguiti da uno spazio, verrà applicata automaticamente la formattazione indicata. Premi Backspace oppure Esc per annullare.

en: While you can crop images to your liking after clicking <strong>Add new image</strong>, your theme recommends a header height of <strong>%s</strong> pixels.
it: Anche se è possibile ritagliare le immagini secondo i propri desideri dopo aver fatto clic su <strong>Aggiungi nuova immagine</strong>, il tuo tema raccomanda una testata con una altezza di <strong>%s</strong> pixel.

en: While you can crop images to your liking after clicking <strong>Add new image</strong>, your theme recommends a header size of <strong>%s &times; %s</strong> pixels.
it: Anche se è possibile ritagliare le immagini dopo aver fatto clic su <strong>Aggiungi nuova immagine</strong> il tema raccomanda una dimensione per la testata di almeno <strong>%s &times; %s</strong> pixel.

en: While you can crop images to your liking after clicking <strong>Add new image</strong>, your theme recommends a header width of <strong>%s</strong> pixels.
it: Anche se è possibile ritagliare le immagini secondo i propri desideri dopo aver fatto clic su <strong>Aggiungi nuova immagine</strong>, il tuo tema raccomanda una testata con una larghezza di <strong>%s</strong> pixel.

en: Whoops, the provided date is invalid.
it: Ops, la data inserita non è valida.

en: Widget moved down
it: Widget spostato giù

en: Widget moved up
it: Widget spostato in su

en: Widgets
it: Widget

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into widgetized areas provided by your theme (commonly called sidebars).
it: I widget sono sezioni di contenuto indipendente che possono venir inserite nelle aree predisposte ("widgetized") fornite dal proprio tema (comunemente sono indicate come sidebar).

en: Width
it: Larghezza

en: WordPress &rsaquo; Error
it: WordPress &rsaquo; Errore

en: WordPress &rsaquo; Success
it: WordPress &rsaquo; Successo

en: WordPress Address (URL)
it: Indirizzo WordPress (URL)

en: WordPress Failure Notice
it: Avviso di errore WordPress

en: WordPress database error %1$s for query %2$s
it: WordPress errore database %1$s per la query %2$s

en: WordPress database error %1$s for query %2$s made by %3$s
it: WordPress errore sul database %1$s per la query %2$s fatta da %3$s

en: WordPress database error:
it: Errore sul database di WordPress:

en: Words: %s
it: Parole: %s

en: XML Error: %1$s at line %2$s
it: Errore XML: %1$s alla riga %2$s

en: XML-RPC services are disabled on this site.
it: Il servizio XML-RPC è disattivato su questo sito.

en: Y/m/d
it: d/m/Y

en: Year
it: Anno

en: Year: %s
it: Anno: %s

en: Yes
it: Si

en: You appear to have already installed WordPress. To reinstall please clear your old database tables first.
it: Sembra che WordPress sia già installato. Per reinstallarlo bisogna prima cancellare le tabelle dal database.

en: You are about to permanently delete the selected items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
it: Si stanno per eliminare definitivamente gli elementi selezionati.
     'Annulla' per interrompere, 'OK' per eliminare.

en: You are about to permanently delete these items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
it: Stai per cancellare definitivamente questi elementi.
      'Annulla' per interrompere, 'OK' per cancellare.

en: You are about to permanently delete this item.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
it: Stai per cancellare definitivamente questo elemento.
      'Annulla' per interrompere, 'OK' per cancellare.

en: You are about to permanently delete this menu. 
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
it: Si sta per eliminare definitivamente questo menu.
     'Annulla' per interrompere, 'OK' per eliminare.

en: You are about to trash these items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
it: Stai per cestinare questi elementi.
      'Annulla' per interrompere, 'OK' per cancellare.

en: You are attempting to log out of %s
it: Si sta tentando di scollegarsi da %s

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for %3$s.
it: SI stanno visualizzando gli archivi del blog <a href="%1$s/">%2$s</a> di %3$s.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the day %3$s.
it: Si stanno visualizzando gli archivi del blog <a href="%1$s/">%2$s</a> per il giorno %3$s.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the year %3$s.
it: Si stanno visualizzando gli archivi del blog <a href="%1$s/">%2$s</a> per l&#8217;anno %3$s.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives.
it: SI stanno viasualizzando gli archivi del blog <a href="%1$s/">%2$s</a>.

en: You are currently browsing the archives for the %s category.
it: Stai visualizzando gli archivi per la categoria %s.

en: You are customizing %s
it: Stai personalizzando %s

en: You are logged in already. No need to register again!
it: Si è già fatto il login. Non serve registrarsi nuovamente!

en: You are not allowed access to details about comments.
it: Non si dispone del permesso per accedere ai dettagli riguardanti i commenti.

en: You are not allowed access to details about this site.
it: Non si dispone del permesso per accedere ai dettagli riguardanti questo sito.

en: You are not allowed to assign terms in this taxonomy.
it: Non disponi del permesso per assegnare un termine a questa tassonomia.

en: You are not allowed to change the page author as this user.
it: Non si dispone del permesso per cambiare l'autore della pagina con questo nome utente.

en: You are not allowed to change the post author as this user.
it: Non si dispone del permesso permesso per cambiare l'autore dell'articolo con questo nome utente.

en: You are not allowed to create pages as this user.
it: Non hai il permesso di creare pagina con questo utente.

en: You are not allowed to create posts as this user.
it: Non disponi dei permessi per creare articoli con questo utente.

en: You are not allowed to create terms in this taxonomy.
it: Non disponi del permesso per creare termini in questa tassonomia.

en: You are not allowed to delete terms in this taxonomy.
it: Non disponi del permesso per cancellare termini da questa tassonomia

en: You are not allowed to edit terms in this taxonomy.
it: Non disponi del permesso per modificare i termini di questa tassonomia.

en: You are not allowed to moderate comments on this site.
it: Non si dispone dei permessi sufficienti per moderare i commenti di questo sito.

en: You are not allowed to update options.
it: Non si dispone del permesso per aggiornare le Impostazioni.

en: You are now logged out.
it: Si è effettuato il log out.

en: You are posting comments too quickly. Slow down.
it: Stai scrivendo commenti troppo in fretta. Rallenta.

en: You can also place menus in widget areas with the Custom Menu widget.
it: Puoi anche inserire menu nelle aree widget con il widget Menu personalizzati.

en: You can create a <code>wp-config.php</code> file through a web interface, but this doesn't work for all server setups. The safest way is to manually create the file.
it: Puoi creare un file <code>wp-config.php</code> tramite una interfaccia web ma non funziona con tutte le configurazioni di server. Il metodo più sicuro e creare il file manualmente.

en: You can see all comments on this post here:
it: Puoi vedere tutti i commenti su questo post qui:

en: You can see all pingbacks on this post here:
it: Puoi vedere tutti i pingbacks su questo post qui:

en: You can see all trackbacks on this post here:
it: Puoi vedere tutti i trackbacks su questo post qui:

en: You cannot use that email address to signup. We are having problems with them blocking some of our email. Please use another email provider.
it: Non è possibile utilizzare questo indirizzo email per registrarsi. Stiamo avendo problemi con alcune nostre email che vengono bloccate. Per favore utilizzare un altro fornitore di email.

en: You do not have permission to do that.
it: Non si dispone del permesso per fare questo.

en: You do not have permission to preview drafts.
it: Non si dispone del permesso di visualizzare le bozze.

en: You do not have permission to upload files.
it: Non si dispone del permesso di caricare file.

en: You have attempted to queue too many files.
it: Si è tentato di accodare troppi file.

en: You have been added to this site. Please visit the <a href="%s">homepage</a> or <a href="%s">log in</a> using your username and password.
it: Sei stato aggiunto a questo sito. Per favore visita <a href="%s">l'homepage </a> o <a href="%s">accedi</a> utilizzando il tuo nome utente e la tua password.

en: You have logged in successfully.
it: Ci si è autenticati correttamente.

en: You have searched the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for <strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>. If you are unable to find anything in these search results, you can try one of these links.
it: Si è cercato negli archivi del blog <a href="%1$s/">%2$s</a> per <strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>. Se non si è trovato nulla in questi risultati è possibile provare uno di questi link.

en: You may only upload 1 file.
it: &Egrave; possibile caricare un solo file.

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
it: Occorre aver fatto il <a href="%s">login</a> per inviare un commento

en: You must be registered to comment
it: Occorre essere registrati per poter inviare commenti

en: You must first <a href="%s">log in</a>, and then you can create a new site.
it: Devi prima <a href="%s">accedere</a> e dopo potrai creare un nuovo sito.

en: You need to pass an array of types.
it: Occorre passare un array di tipi.

en: You should specify a nonce action to be verified by using the first parameter.
it: È necessario specificare una azione nonce da verificare utilizzando il primo parametro.

en: Your Comment
it: Il tuo commento

en: Your PHP installation appears to be missing the MySQL extension which is required by WordPress.
it: L'installazione PHP  non ha l'estensione MySQL che è necessaria per utilizzare WordPress.

en: Your account has been activated. You may now <a href="%1$s">log in</a> to the site using your chosen username of &#8220;%2$s&#8221;. Please check your email inbox at %3$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%4$s">reset your password</a>.
it: Il tuo account è stato attivato. Ora puoi <a href="%1$s">accedere</a> al sito utilizzando il nome utente scelto &#8220;%2$s&#8221;. Controlla la tua email %3$s per la password e le istruzioni di login. Se non ricevi l'email controlla la cartella di spam o junk. Se entro un'ora non hai ancora ricevuto l'email, puoi <a href="%4$s">reimpostare la password</a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">Log in</a> or go back to the <a href="%2$s">homepage</a>.
it: Il tuo account è stato attivato. <a href="%1$s">Accedi</a> o torna alla <a href="%2$s">homepage</a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">View your site</a> or <a href="%2$s">Log in</a>
it: Il tuo account è stato attivato. <a href="%1$s">Visualizza il tuo sito</a> o <a href="%2$s">Accedi</a>

en: Your account is now active!
it: Il tuo account è ora attivo!

en: Your address will be %s.
it: Il tuo indirizzo sarà %s.

en: Your blogroll
it: Il blogroll

en: Your browser does not support direct access to the clipboard. Please use keyboard shortcuts or your browser&#8217;s edit menu instead.
it: Il tuo browser non supporta l'accesso diretto agli appunti. Utilizza allora le scorciatoie di tastiera o il menu Modifica del tuo browser.

en: Your comment is awaiting moderation.
it: Il tuo commento è in attesa di moderazione

en: Your email address will not be published.
it: L'indirizzo email non verrà pubblicato.

en: Your latest posts
it: Gli ultimi articoli

en: Your new password has not been saved.
it: La tua nuova password non è stata salvata.

en: Your password has been reset.
it: La password è stata azzerata.

en: Your password reset link appears to be invalid. Please request a new link below.
it: Il link per il reset della password non appare valido. Richiedi un nuovo link qua sotto.

en: Your password reset link has expired. Please request a new link below.
it: Il link per il reset della password è scaduto. Richiedi un nuovo link qua sotto.

en: Your server is running PHP version %1$s but WordPress %2$s requires at least %3$s.
it: Il server sta utilizzando PHP versione %1$s ma WordPress %2$s richiede almeno la versione %3$s.

en: Your session has expired. You can log in again from this page or go to the login page.
it: La tua sessione &egrave; scaduta. Puoi loggarti nuovamente da questa pagina o attraverso la pagina di login.

en: Your site at <a href="%1$s">%2$s</a> is active. You may now log in to your site using your chosen username of &#8220;%3$s&#8221;. Please check your email inbox at %4$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%5$s">reset your password</a>.
it: Il sito <a href="%1$s">%2$s</a> è attivo. Ora puoi accedere al sito utilizzando il nome utente scelto &#8220;%3$s&#8221;. Controlla la tua email %4$s per la password e le istruzioni di login. Se non ricevi alcuna email controlla la cartella di spam o junk. Se entro un'ora non hai ancora ricevuto l'email, puoi <a href="%5$s">reimpostare la password</a>.

en: Your site&#8217;s most recent Posts.
it: Gli articoli più recenti nel tuo sito.

en: Your site&#8217;s most recent comments.
it: I commenti più recenti nel tuo sito.

en: Your theme contains %s menu location. Select which menu you would like to use. | Your theme contains %s menu locations. Select which menu appears in each location.
it[0]: Il tuo tema supporta %s posizione per i menu. Seleziona il menu che vuoi usare.
it[1]: Il tuo tema supporta %s posizioni per i menu. Seleziona quale menu appare in ciascuna posizione.

en: Your theme supports a static front page.
it: Il tuo tema supporta una pagina iniziale statica.

en: [%1$s] Activate %2$s
it: [%1$s] Attivato %2$s

en: [%1$s] Comment: "%2$s"
it: [%1$s] Commento: "%2$s"

en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
it: [%1$s] Applica la moderazione: "%2$s"

en: [%s] New User Registration
it: [%s] Registrazione di un nuovo utente

en: [%s] Notice of Email Change
it: [%s] Avviso di modifica indirizzo email

en: [%s] Notice of Password Change
it: [%s] Avviso di cambiamento della password

en: [%s] Password Lost/Changed
it: [%s] Password persa/reimpostata

en: [%s] Password Reset
it: [%s] Password azzerata

en: [%s] Your username and password info
it: [%s] Il proprio nome utente e password

[ctx: add new from admin bar]
en: User
it: Utente

[ctx: add new media]
en: Add New
it: Aggiungi nuovo

[ctx: add new on admin bar]
en: Page
it: Pagina

[ctx: add new on admin bar]
en: Post
it: Articolo

[ctx: adjective]
en: Approved
it: Approvato

[ctx: admin bar menu group label]
en: New
it: Nuovo

[ctx: admin color scheme]
en: Blue
it: Blu

[ctx: admin color scheme]
en: Default
it: Predefinito

[ctx: admin color scheme]
en: Midnight
it: Mezzanotte

[ctx: auto preload]
en: Auto
it: Automatico

en: by %1$s &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>
it: di %1$s &#8212; %2$s il <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>

[ctx: calendar caption]
en: %1$s %2$s
it: %1$s: %2$s

en: close tags
it: chiudi tag

[ctx: custom headers]
en: Previously uploaded
it: Precedentemente caricata

[ctx: custom headers]
en: Suggested
it: Suggerita

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
it: j F Y

en: domain
it: dominio

[ctx: editor button]
en: Code
it: Codice

[ctx: editor button]
en: Left to right
it: da sinistra a destra

[ctx: editor button]
en: Right to left
it: da destra a sinistra

[ctx: editor button]
en: Show blocks
it: Mostra blocchi

[ctx: find/replace]
en: Find
it: Cerca

[ctx: find/replace]
en: Next
it: Prossimo

[ctx: find/replace]
en: Prev
it: Precedente

[ctx: find/replace]
en: Replace
it: Sostituire

[ctx: find/replace]
en: Replace all
it: Sostituire tutto

[ctx: find/replace]
en: Replace with
it: Sostituire con

[ctx: find/replace]
en: Whole words
it: Parole intere

en: g:i a
it: G:i

en: l, F jS, Y
it: l, j F Y

[ctx: label]
en: Search for:
it: Ricerca per:

[ctx: label for custom color]
en: Custom...
it: Personalizza...

[ctx: links widget]
en: All Links
it: Tutti i link

[ctx: list style]
en: Circle
it: Cerchio vuoto

[ctx: list style]
en: Default
it: Predefinito

[ctx: list style]
en: Disc
it: Cerchio pieno

[ctx: list style]
en: Lower Alpha
it: Lettera minuscola

[ctx: list style]
en: Lower Greek
it: Lettera greca minuscola

[ctx: list style]
en: Lower Roman
it: Numero romano minuscolo

[ctx: list style]
en: Square
it: Quadrato

[ctx: list style]
en: Upper Alpha
it: Lettera maiuscola

[ctx: list style]
en: Upper Roman
it: Numero romano maiuscolo

[ctx: media]
en: Remove video track
it: Rimuovi traccia video

[ctx: missing menu item navigation label]
en: (no label)
it: (nessuna etichetta)

en: moved to the trash.
it: spostato nel cestino.

en: new WordPress Loop
it: nuovo WordPress Loop

[ctx: next post]
en: Next
it: Successivo

[ctx: noun]
en: Comment
it: Commento

[ctx: noun]
en: Trash
it: Cestino

en: number_format_decimal_point
it: ,

en: number_format_thousands_sep
it: .

en: of
it: di

[ctx: page]
en: Add New
it: Aggiungi nuova

[ctx: password mismatch]
en: Mismatch
it: Mancata corrispondenza

[ctx: password strength]
en: Medium
it: Media

[ctx: password strength]
en: Strong
it: Forte

[ctx: password strength]
en: Very weak
it: Molto debole

[ctx: password strength]
en: Weak
it: Debole

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
it: Cerca &hellip;

[ctx: post]
en: Add New
it: Aggiungi nuovo

[ctx: post]
en: Draft
it: Bozza

[ctx: post]
en: Pending
it: In sospeso

[ctx: post]
en: Private
it: Privato

[ctx: post]
en: Published
it: Pubblicato

[ctx: post]
en: Scheduled
it: Pianificato

[ctx: post]
en: Trash
it: Cestina

[ctx: post format]
en: Format
it: Formato

[ctx: post format archive title]
en: Asides
it: Digressioni

[ctx: post format archive title]
en: Chats
it: Chat

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
it: Gallerie

[ctx: post format archive title]
en: Images
it: Immagini

[ctx: post format archive title]
en: Links
it: Link

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
it: Citazioni

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
it: Stati

[ctx: post format archive title]
en: Videos
it: Video

[ctx: post revision title]
en: %1$s %2$s, %3$s ago (%4$s)
it: %1$s %2$s, %3$s fa (%4$s)

[ctx: post revision title extra]
en: %1$s [Autosave]
it: %1$s [Salvataggio automatico]

[ctx: post revision title extra]
en: %1$s [Current Revision]
it: %1$s [Versione corrente]

[ctx: post type general name]
en: Pages
it: Pagine

[ctx: post type general name]
en: Posts
it: Articoli

[ctx: post type singular name]
en: Page
it: Pagina

[ctx: post type singular name]
en: Post
it: Articolo

[ctx: previous post]
en: Previous
it: Precedente

[ctx: revision date format]
en: F j, Y @ H:i:s
it: j F Y @ G:i:s

en: sitename
it: nome sito

[ctx: spellcheck]
en: Finish
it: Finito

[ctx: spellcheck]
en: Ignore
it: Ignora

[ctx: spellcheck]
en: Ignore all
it: Ignora tutto

[ctx: submit button]
en: Search
it: Cerca

[ctx: table body]
en: Body
it: Corpo

[ctx: table cell]
en: Cell
it: Cella

[ctx: table cell alignment attribute]
en: None
it: Nessuno

[ctx: table cell scope attribute]
en: Scope
it: Ambito

[ctx: table column]
en: Column
it: Colonna

[ctx: table columns]
en: Cols
it: Colonne

[ctx: table footer]
en: Footer
it: Piede

[ctx: table header]
en: Header
it: Testata

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
it: Categorie

[ctx: taxonomy general name]
en: Tags
it: Tag

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
it: Categoria

en: text direction
it: direzione del testo

[ctx: theme]
en: Change
it: Cambia

[ctx: translations]
en: Available
it: Disponibile

[ctx: translations]
en: Installed
it: Installata

[ctx: verb]
en: Trash
it: Cestina

[ctx: video or audio]
en: Length
it: Durata

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
it: %1$s su %2$s
